„Jedzenie mi nie smakowało, miałem zaburzenia węchu. Musiałem wypluć pastę do zębów, bo jej zapach wydawał mi się nie z tej planety”. Tak opisywał w jednym z wywiadów objawy ciężkiej infekcji spowodowanej koronawirusem Joachim Jerzy Marx, 75-letni były piłkarz i trener piłkarski, złoty medalista olimpijski z 1972 r. Podobne dolegliwości zgłasza wielu chorych. Jakie są ostatnie ustalenia otolaryngologów na temat zaburzeń węchu i smaku wywołanych przez COVID-19, zapytaliśmy prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. mgr. zarz. Piotra H. Skarżyńskiego, specjalistę w dziedzinie otorynolaryngologii, otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii
Prof. Henryk Skarżyński drugi na Liście Stu 2019
27 lutego poznaliśmy laureatów Listy Stu 2019. Prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, oraz prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zajęli pierwsze miejsca na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w 2019 r. Ponownie zaszczytne drugie miejsce w kategorii medycyna przypadło prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który od 17 lat, czyli od pierwszej edycji konkursu, znajduje się w pierwszej setce – w tym 11 razy był w pierwszej dziesiątce, a dwa razy został liderem Listy Stu.
Wizyta pierwszych dam Polski i Islandii w Światowym Centrum Słuchu
Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się 3 marca oficjalna wizyta prezydenta Republiki Islandii Guðni Th. Jóhannessona wraz z małżonką. Następnie odbyło się krótkie spotkanie par prezydenckich, po czym Agata Kornhauser-Duda i Eliza Jean Reid udały się do Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Światowy Dzień Słuchu 2020
3 marca obchodzimy zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Słuchu. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zły słuch nie musi Cię ograniczać”. Na poważny niedosłuch cierpi około 466 milionów ludzi na świecie, a różne zaburzenia słuchu, mające wpływ na codzienną komunikację, to problem ponad miliarda ludzi. Przytłaczająca większość z nich mieszka w krajach o niskim lub średnim dochodzie, w których brakuje dostępu do podstawowych usług medycznych. Z danych WHO wynika także, że ponad 80 proc. osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia słuchu, to do 2050 roku liczba osób z dużymi jego uszkodzeniami wzrośnie do ponad 900 milionów.
Węch i smak a koronawirus
„Jedzenie mi nie smakowało, miałem zaburzenia węchu. Musiałem wypluć pastę do zębów, bo jej zapach wydawał mi się nie z tej planety”. Tak opisywał w jednym z wywiadów objawy ciężkiej infekcji spowodowanej koronawirusem Joachim Jerzy Marx, 75-letni były piłkarz i trener piłkarski, złoty medalista olimpijski z 1972 r. Podobne dolegliwości zgłasza wielu chorych. Jakie są ostatnie ustalenia otolaryngologów na temat zaburzeń węchu i smaku wywołanych przez COVID-19, zapytaliśmy prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. mgr. zarz. Piotra H. Skarżyńskiego, specjalistę w dziedzinie otorynolaryngologii, otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii.
Jak leczenie zakażenia COVID-19 wpływa na słuch
Chlorochina wspomagająca leczenie zakażenia koronawirusem, jak każdy inny lek, może mieć działania niepożądane. Niektórzy pacjenci po jej zastosowaniu mogą (chociaż nie muszą) mieć problemy ze słuchem, ostrzega dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska.
Nowy implant na przewodnictwo kostne
Prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem ze Światowego Centrum Słuchu przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia aktywnego implantu BONEBRIDGE BCI 602 wykorzystującego kostne przewodnictwo dźwięku. Operacja ta odbyła się 27 lutego i rozpoczęła nowy etap w leczeniu różnych wad słuchu występujących w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego.
Historia z happy endem. Mam lepszy słuch i przyjaciółkę
Długo podejmowała decyzję o wszczepieniu implantu. Poddanie się operacji w podeszłym wieku zawsze jest trudne. Teraz wie, że było warto. Od kiedy Maria Sabiniewicz- -Walawska, pacjentka Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, lepiej słyszy, znów korzysta z życia. A dzięki wizytom w Kajetanach poszerzyła grono przyjaciół.
Przerost migdałków. Jak leczyć dziecko?
Przerost migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego jest bardzo częstym schorzeniem u dzieci. Kiedy należy je usunąć i jak wygląda operacja, wyjaśnia dr n. med. Marek Porowski, lekarz otolaryngolog z Kliniki Oto–Ryno-Laryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
„Mam implant”. Najwięcej zależy od Ciebie
Dopasowanie neurokognitywne implantu to unikalny wielodyscyplinarny model opieki pooperacyjnej wdrożony w Światowym Centrum Słuchu. Polega on na dopasowaniu implantu, a dokładniej parametrów procesora mowy, nie tylko w oparciu o wyniki badań słuchu, lecz także badań
elektrofizjologicznych i testów. Pozwala pacjentom na osiągnięcie maksimum korzyści z implantu ślimakowego. Opracowując tę metodę, położyliśmy nacisk na aktywność, odpowiedzialność i zaangażowanie samego pacjenta. Założyliśmy, że postępom w rehabilitacji słuchu po implantacji ślimakowej sprzyja motywacja pacjenta do wykonywania zaleconych przez nas zadań, wspólne wyznaczanie celów, a także rozbudzanie w nim poczucia wpływu na kolejne etapy tego procesu. Spotykając się z pacjentem po zabiegu chirurgicznym, rozmawiamy więc o jego oczekiwaniach, obawach związanych z korzystaniem z procesora mowy, trudnościach wynikających z niedosłuchu. Zadajemy kluczowe pytania: co ma się zmienić po implantacji słuchowej w życiu codziennym pacjenta, jakie są jego cele i w jaki sposób możemy je wspólnie osiągnąć. Słowo „wspólnie” ma tutaj kluczowe znaczenie. Na każdym etapie, poczynając od diagnostyki poprzez spotkania pooperacyjne i rehabilitacyjne, podkreślamy, jak ważna jest aktywność pacjenta, mówi mgr Katarzyna Bieńkowska, psycholog z Kliniki Rehabilitacji IFPS.
Śniadanie jedz jak król…
…obiad jak książę, zaś kolację jak żebrak – to popularne powiedzenie podkreśla znaczenie śniadania w codziennym żywieniu. Pytanie: kto w porannym pośpiechu przygotowuje taki królewski posiłek? Jak przyrządzać śniadanie, aby od rana dawało nam energię do działania, i jak wygospodarować na nie czas, podpowiadają dietetyczki z Instytutu Żywności i Żywienia.