Jak wspierać dzieci słyszące dzięki implantom? (Słyszę nr styczeń/luty 1/165/2019)

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla prof. Henryka Skarżyńskiego
Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu prof. Henryk Skarżyński znalazł się w gronie 28 osób odznaczonych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim 12 grudnia 2018 r.

Pacjent jest najważniejszy! Wykład prof. Henryka Skarżyńskiego w Domu Arcybiskupów Warszawskich
Prof. Henryk Skarżyński wygłosił wykład „Światowe Centrum Słuchu – perspektywa 25 lat” w Domu Arcybiskupów Warszawskich podczas spotkania opłatkowego środowiska medycznego, zorganizowanego 16 stycznia przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, który – o czym warto pamiętać – należy go grona „Przyjaciół po Wsze Czasy” Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W spotkaniu, należącym do pięknej tradycji, która „rozpala serca, bo Pan się narodził”, uczestniczyli m.in. minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz pełniący funkcję podsekretarza stanu MZ: Sławomir Gadomski, Maciej Miłkowski, Zbigniew Król. Środowisko lekarskie reprezentowali, m.in. prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej. Spotkanie prowadził Duszpasterz Warszawskiej Służby Zdrowia ks. Władysław Duda.

O problemach osób niesłyszących w Sejmie RP
Parlamentarny Zespół ds. Osób Głuchych oraz Polski Związek Głuchych zorganizował w Sejmie RP konferencję na temat problemów związanych z rehabilitacją zdrowotną, społeczną i zawodową osób niesłyszących i niedosłyszących. Odbyła się ona pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i zgromadziła przedstawicieli najważniejszych instytucji państwowych, m.in. Rzecznika Praw Pacjenta, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji, Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, oraz organizacji działających na rzecz pomocy i rehabilitacji osób z wadą słuchu. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W trosce o lepszy słuch seniora – prof. Henryk Skarżyński wszczepił implant nowej generacji
W Światowym Centrum Słuchu prof. Henryk Skarżyński wszczepił po raz pierwszy w Polsce implant słuchowy nowej generacji Hassle Free MRI Cochlear Implant Technology. Implant ten może być w szczególności przydatny do leczenia wad słuchu u seniorów. Pozwala on na wykonywanie u pacjentów z niego korzystających badań metodą rezonansu magnetycznego w polu o indukcji 3 T, które obecnie są coraz częściej wykorzystywane w diagnostyce obrazowej. Odbywająca się w Kajetanach operacja była transmitowana podczas konferencji w Polskiej Agencji Prasowej. Jej przebieg komentował w PAP prof. nadzw. Piotr H. Skarżyński.

Czy zaburzenia metabolitów mózgu mogą być przyczyną szumów usznych?
„Zastosowanie spektroskopii rezonansu magnetycznego w badaniu płatów skroniowych i czołowych u osób z szumami usznymi” to tytuł projektu badawczego zrealizowanego w Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego. To jedno z pierwszych w świecie badań poświęconych wykorzystaniu tej metody w diagnozowaniu przyczyn szumów usznych, a także temat pracy doktorskiej, którą w grudniu 2018 roku obroniła z wyróżnieniem dr inż. Joanna Wójcik z NCOB.

Mogę słyszeć życie! Historia z happy endem
Usłyszenie głosu wnuczka było największym marzeniem Wojciecha Staniszewskiego. Dzięki implantowi ślimakowemu, który otrzymał w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, może cieszyć się nie tylko pierwszymi słowami małego Antosia, lecz także rozmowami, muzyką, odgłosami życia. Swoimi doświadczeniami i radością z powrotu do świata dźwięków postanowił podzielić się z czytelnikami „Słyszę”.

Operacja poprawiająca oddychanie. Ekspert IFPS odpowiada
Septoplastyka, czyli korekta skrzywionej przegrody nosowej, to jedna z częstszych operacji rynochirurgicznych, jakie  przeprowadza się w Światowym Centrum Słuchu. Jakie są wskazania do tego zabiegu i na czym on polega, wyjaśnia dr Katarzyna Łazęcka.

Jak zadbać o uszy w samolocie?
U osób podróżujących samolotem nierzadko pojawiają się problemy z uszami lub narządem równowagi. Jest to związane z powstającą różnicą ciśnień między uchem środkowym a środowiskiem zewnętrznym. Jak przygotować się do lotu, aby w samolocie uniknąć przykrych dolegliwości, a podróż nie zakończyła się powikłaniami, radzi dr n. med. Marek Porowski z Kliniki Oto-Ryno-Laryngologii IFPS.

Jak najlepiej pomóc dziecku z implantem słuchowym? 9 Konferencja naukowo-szkoleniowa „Listening is I can”
Już po raz dziewiąty w Światowym Centrum Słuchu odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu „Listening is – I can”, adresowana zarówno do terapeutów, jak i do rodziców oraz opiekunów dzieci z zaburzeniami słuchu i mowy. Misją spotkań jest przekazywanie aktualnej wiedzy opartej na dowodach naukowych pozwalającej podnieść jakość rehabilitacji słuchu i mowy dzieci korzystających z implantów ślimakowych, podkreśla dr n.  o  zdr. Małgorzata Zgoda, sekretarz naukowy cyklu konferencji „Listening is – I can”. Tym razem konferencja odbywała się pod hasłem: „Programowanie słuchu, programowanie języka, programowanie umysłu”.

Moje dziecko dobrze słyszy, ale przez implant!
Dzieci po wszczepieniu implantu ślimakowego mają bardzo dobre korzyści słuchowe i funkcjonują prawie tak samo dobrze jak słyszący rówieśnicy. Nie można ich jednak zaliczyć ani do grupy słyszących, ani też niesłyszących. Z tego powodu potrzebują wsparcia psychologicznego, także ze strony rodziny. Jak rozmawiać z takimi dziećmi, jak pomagać im w przezwyciężaniu trudności, na które napotykają jako użytkownicy implantu? Rodzice mogą się tego dowiedzieć podczas spotkań edukacyjnych organizowanych przez Zakład Implantów i Percepcji Słuchowej. Zapraszamy!

Dopasowanie neurokognitywne, czyli jak stymulować rozwój słuchowy u najmłodszych dzieci?
Dopasowanie neurokognitywne implantu to unikalny wielodyscyplinarny model opieki pooperacyjnej, wdrożony w Światowym Centrum Słuchu IFPS. Przypomnijmy, polega on na dopasowaniu implantu, a dokładniej parametrów procesora mowy, nie tylko z wykorzystaniem wyników podstawowych badań z zakresu inżynierii klinicznej, lecz także badań elektrofizjologicznych i testów psychologicznych opracowanych pod kątem pacjentów implantowanych. Dopasowanie neurokognitywne to jedyna metoda, która pozwala pacjentom na osiągnięcie maksimum korzyści z implantu ślimakowego. W przypadku najmłodszych prawidłowe ustawienie procesora mowy ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego rozwoju – stymulacja dźwiękiem dostarczanym poprzez implant odbywa się bowiem w okresie największej plastyczności mózgu. Jeśli dobrze dopasujemy implant, dziecko niesłyszące albo słabo słyszące od urodzenia będzie miało wielką szansę, aby w swoim rozwoju słuchowym dogonić słyszących rówieśników. Jeśli natomiast parametry procesora mowy nie zostaną optymalnie dobrane, mały pacjent może nigdy im nie dorównać, a powstałe w tym okresie deficyty będą utrudniać dalszy rozwój dziecka, nie tylko słuchowy. O tym, jak ważne jest dopasowanie neurokognitywne implantu u najmłodszych pacjentów (do drugiego roku życia) oraz na czym polega jego specyfika, wyjaśnia dr n. o zdr. inż. Anita Obrycka z Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej IFPS.

Czy ulegać modzie na dietę odkwaszającą?
Brak energii, zmęczenie, bóle głowy, osłabienie odporności to objawy, które często tłumaczy się tzw. zakwaszeniem organizmu. Odkwaszająca dieta ma nie tylko poprawiać samopoczucie, lecz także zapobiegać wielu chorobom, w tym cywilizacyjnym. Co to znaczy, że organizm jest zakwaszony i czy odkwaszająca dieta jest rzeczywiście godna polecenia, wyjaśnia mgr Klaudia Wiśniewska, dietetyk z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ.