Badabada, czyli zbadaj dziecko! Rusza program badań przesiewowych w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Ogólnodostępny kwestionariusz pozwoli na określenie ryzyka zaburzeń autystycznych u dzieci między 16 a 30 miesiącem życia.

W ostatnich latach obserwuje się gwałtowny wzrost liczby dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jak wynika z amerykańskich danych epidemiologicznych, jeszcze w latach 90. schorzenie to występowało u 1 na 500 dzieci, obecnie – u 1 na 68 dzieci (dane Centrum Kontroli Chorób w Stanach Zjednoczonych). Dlaczego notujemy coraz większą liczbę dzieci z autyzmem? Na to pytanie trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć. Do częstszego wykrywania autyzmu może przyczyniać się fakt, iż specjaliści dysponują lepszymi niż 20 lat temu narzędziami diagnozującymi zaburzenia rozwojowe. Postępem w diagnostyce trudno jednak wytłumaczyć tak lawinowy wzrost liczby dzieci dotkniętych autyzmem.

Spektrum zaburzeń autystycznych (Autism Spectrum Disorder, ASD) to zaburzenie neurorozwojowe o nieustalonej etiologii. Mówiąc o jego przyczynach, podkreśla się znaczenie czynników genetycznych, środowiskowych i biologicznych, m.in. nieprawidłowości rozwoju lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w okresie prenatalnym, perinatalnym, postnatalnym (dokładniej pisaliśmy o tym w „Słyszę” nr 3/2014).


Więcej w wydaniu styczeń/luty 1/141/2015
http://slysze.inz.waw.pl/wiecej-wsparcia-dla-osob-z-szumami-usznymi-slysze-nr-styczenluty-11412015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php