Zdrowie na Gwiazdkę (Słyszę listopad-grudzień 2022 nr6)

4. Kongres Zdrowie Polaków. Jak poprawić profilaktykę?

To było największe interdyscyplinarne spotkanie tego roku odnoszące się do najważniejszych problemów ochrony zdrowia i osiągnięć medycyny, mówił prof. Henryk Skarżyński o zorganizowanym już po raz czwarty Kongresie „Zdrowie Polaków” 2022, który odbywał się 17–18 października pod hasłem „Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia”. W ciągu dwóch dni w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach miało miejsce 7 debat, 56 paneli i 44 wykłady. W Kongresie wzięło udział kilkuset wybitnych ekspertów medycyny, ochrony zdrowia, przedstawicieli parlamentu, urzędów centralnych, samorządów, środowisk akademickich (uniwersytetów, uczelni medycznych i niemedycznych), przedstawicieli organizacji pacjenckich i mediów, wielu ich współpracowników oraz bardzo liczna grupa osób zaangażowanych społecznie w organizację i upowszechnianie informacji o Kongresie. Obrady można śledzić na 6 kanałach w internecie. Zapraszamy na stronę kongres-zdrowiepolakow.pl

W trosce o zdrowie małych pacjentów
Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych po zastosowaniu implantu słuchowego, głuchota jednostronna i związane z nią zaburzenia w rozwoju i rozumieniu mowy, wyzwania w otochirurgii, zapalenie zatok i schorzenia narządu głosu u małych pacjentów to tylko niektóre tematy poruszane podczas XLV Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce” zorganizowanej w dniach 17–19 listopada przez Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych, Instytut Narządów Zmysłów, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu i Towarzystwo Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich.

Mamo, jak fajnie jest wszystko słyszeć!
Tak mówił do mnie mój kilkunastoletni syn po wszczepieniu implantu ślimakowego. Zanim jednak Norbert zaczął cieszyć się z tego, że słyszy i rozumie ludzi, przeszliśmy długą drogę. Mieliśmy wielkie szczęście, że spotkaliśmy na niej Profesora Henryka Skarżyńskiego, który zajął się synem osobiście. Jako matka i terapeutka (jestem pedagogiem specjalnym z zakresu oligofrenopedagogiki, certyfikowanym terapeutą integracji sensorycznej i diagnozy małego dziecka MFDR) chcę o tym wszystkim opowiedzieć, aby osoby mające takie problemy ze słuchem jak mój syn nie obawiały się operacji wszczepienia implantu. Małgorzata Kaczmarczyk

Głośna noc!
Wystrzały z fajerwerków i petard na całym świecie obwieszczają przyjście Nowego Roku i towarzyszą sylwestrowej zabawie. O potrzebie ostrożnego obchodzenia się z nimi nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak zwrócić uwagę na ochronę słuchu, bo od wystrzałów w sylwestra można go nawet stracić.

Zdrowiej z aplikacją
Od ponad dekady aplikacje mobilne zmieniają otaczający nas świat. Są one wykorzystywane w biznesie, edukacji, a coraz częściej również w ochronie zdrowia. Zastosowanie w medycynie urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety i inne urządzenia bezprzewodowe, najczęściej z wykorzystaniem aplikacji mobilnych, ma nawet swoją nazwę m-zdrowie (z ang. mHealth). Justyna Kutyba.

Jak BIAŁE KOTY przyspieszają rozwój wiedzy o implantowaniu?
Wrodzony niedosłuch może negatywnie wpływać na rozwój nie tylko układu słuchowego, lecz także zdolności poznawczych. Jakie mogą być konsekwencje zaburzeń słuchu u konkretnych pacjentów? I na ile te zaburzenia można wyeliminować za pomocą implantów słuchowych? To pytania, na które naukowcy starają się odpowiedzieć, prowadząc badania nie tylko w udziałem pacjentów, lecz także zwierząt. Tymi szczególnie przydatnymi w eksperymentach dotyczących zaburzeń słuchu są głuche od urodzenia koty. Badania takich kotów, przyspieszające rozwój wiedzy dotyczącej słyszenia przez implanty ślimakowe, prowadzone są w znanym na świecie centrum naukowym w Hanowerze kierowanym przez prof. Andreja Krala. IFPS od lat współpracuje z tym ośrodkiem naukowym. Obecnie obydwie jednostki zamierzają ubiegać się o wspólny grant na badania nad specyfiką głuchoty. O postępie wiedzy w dziedzinie implantów rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Lorensem, prof. IFPS, kierownikiem Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.

Zdrowe słodycze na święta.
Święta kojarzą się ze słodkościami. Eksperci żywieniowi radzą jednak od lat, by unikać cukru. Jeśli zależy nam zatem, aby Boże Narodzenie było nie tylko wesołe, lecz także zdrowe, zróbmy kuchenną rewolucję. Zamiast tradycyjnych wypieków postawmy na stole słodycze raw, czyli surowe – sporządzane bez dodatku cukru i pieczenia. Łatwe w przygotowaniu są doskonałym zamiennikiem tradycyjnych ciast.

Guzy u dzieci w dawnej praktyce laryngologicznej
W latach 20. i 30. XX wieku lekarze laryngolodzy, nie mając odpowiedniej aparatury i możliwości diagnostycznych takich jak dziś, w praktyce klinicznej zdani byli nierzadko na intuicję. To dzięki niej dr L. Batawia ze szpitala na Zawodziu w Częstochowie zdołał uratować wiejskie niemowlę, które od urodzenia miało problemy z oddychaniem i ssaniem z powodu umiejscowionego w nosogardzieli guza przypominającego kształtem język. Doktor podjął się zabiegu operacyjnego, choć nie miał pewności, czy usunięcie guzka nie zakończy się niebezpiecznym krwawieniem. Ta niezwykła historia opisywana przez doktora w „Polskim Przeglądzie Oto-Laryngologicznym” zakończyła się happy endem, bowiem niemal natychmiast po zabiegu dziecko zaczęło swobodnie oddychać i przyjmować pokarm. Szczęśliwa matka wraz z dzieckiem została wypisana do domu.