Święta kojarzą się ze słodkościami. Eksperci żywieniowi radzą jednak od lat, by unikać cukru. Jeśli zależy nam zatem, aby Boże Narodzenie było nie tylko wesołe, lecz także zdrowe, zróbmy kuchenną rewolucję. Zamiast tradycyjnych wypieków postawmy na stole słodycze raw, czyli surowe – sporządzane bez dodatku cukru i pieczenia. Łatwe w przygotowaniu są doskonałym zamiennikiem tradycyjnych ciast.
Wbrew znanemu hasłu reklamowemu cukier nie krzepi, lecz rujnuje zdrowie. Naukowcy zebrali mnóstwo dowodów na to, że nadmiar cukru w diecie jest jedną z przyczyn otyłości i powiązanych z nią chorób. Coraz częściej i coraz głośniej mówi się także o tym, że niekorzystnie wpływa na intelekt i zdolności poznawcze. Wprawdzie mózg, organ zużywający wyjątkowo dużo energii, potrzebuje do pracy podstawowego paliwa, jakim jest glukoza, jednak jej zbyt duża dawka w diecie negatywnie odbija się na pamięci i innych zdolnościach poznawczych, co udowodnili m.in. w 2009 roku badacze z uniwersytetu w Montrealu i Boston College. Inne badania dowiodły, że nadmiar cukru sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera. Podniesiony poziom glukozy we krwi powoduje bowiem szereg niekorzystnych procesów, m.in. zmniejsza ilość neuroprzekaźników takich jak dopamina, epinefryna, kwas gamma-aminomasłowy i jest jedną z przyczyn powstawania stanów zapalnych w mózgu.
Nadmiar cukru w diecie nie tylko sprzyja otyłości i powiązanym z nią chorobom,
lecz także niekorzystnie wpływa na intelekt i zdolności poznawcze.
Źródłem cukru są nie tylko świąteczne wypieki, lecz także różnego rodzaju napoje – zarówno te kupowane w sklepie, jak i przygotowywane w domu. Puszka (330 ml) napoju typu cola to 7 łyżeczek cukru, szklanka napoju owocowego – 3–4 łyżeczki, puszka (250 ml) napoju energetyzującego – 5–6 łyżeczek cukru. Podawanie słodkich napojów do świątecznych słodyczy nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej zrezygnować z nich w ogóle, i to nie tylko w święta. Warto zastąpić je wodą smakową, np. z dodatkiem cytrusów czy ziół, herbatą owocową albo ziołową, aromatyczną czarną herbatą typu „pierwsza gwiazdka” lub kawą, byle niesłodzoną.
Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/zdrowie-na-gwiazdke-slysze-listopad-grudzien-2022-nr6/