XLIV Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”

Jak najlepiej leczyć dzieci?

Niedosłuch towarzyszący takim schorzeniom jak zespół skrzelowo-uszno-nerkowy (BOR) czy zespół sercowo-twarzowo-skórny (CFC3) i chorobom onkologicznym, rola badań przesiewowych słuchu u dzieci rozpoczynających naukę w szkole, genetyczne uwarunkowania niedosłuchu, zawroty głowy u dzieci, operacje usunięcia migdałków to tylko niektóre tematy poruszane podczas XLIV Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”, która została zorganizowana przez: Instytut Narządów Zmysłów, Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych, Towarzystwo Otolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich i Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Konferencja odbyła się w Kajetanach w rygorze obostrzeń związanych z pandemią.

– Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie już od wielu miesięcy stawia nowe wyzwania przed lekarzami – specjalistami z każdej dziedziny. Dla otolaryngologów dziecięcych jak zawsze w centrum uwagi pozostają problemy słuchowe pacjentów pediatrycznych. Dlatego podczas spotkania przyjrzymy się przede wszystkim wpływowi pandemii COVID-19 na funkcjonowanie dzieci, w tym użytkowników implantów ślimakowych m.in. podczas nauki zdalnej, przeanalizujemy też, jaki wpływ na słuch ma wielogodzinne korzystanie ze słuchawek – mówił na wstępie prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Otolaryngologii Dziecięcej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że nawet miliard młodych ludzi na całym świecie może być narażonych na ryzyko utraty słuchu ze względu na niebezpieczne dla słuchu praktyki, np. korzystanie ze słuchawek i narażenie na hałas. Pandemia zmusiła dzieci i nastolatki do nauki online. Wydłużenie czasu spędzanego w słuchawkach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ekspozycji na hałas. Za bezpieczne natężenie dźwięku uznaje się poziom do 85 dB przy czasie trwania dźwięku do 8h. Dźwięki głośniejsze, na których ekspozycję przez dłuższy czas są narażone dzieci, mogą negatywnie wpływać na układ słuchowy i prowadzić do jego czasowego lub trwałego uszkodzenia. Podczas konferencji przedstawiono m.in. wyniki badań („Lekcje online w pandemii i ich wpływ na funkcjonowanie układu słuchowego dzieci, E. Bukato, N. Czajka, P.H. Skarżyński) wskazujące, że ekspozycja na hałas, jakiego doświadczają dzieci podczas zajęć lekcyjnych, a także w czasie wolnym w dużym stopniu wpływa na układ słuchowy. Nieodpowiednie korzystanie ze słuchawek (szczególnie dousznych) może zwiększać ryzyko obniżenia progu słyszenia, a także – co istotne – negatywnie wpływać na układ nerwowy…

Więcej w wydaniu:

https://slysze.inz.waw.pl/spelnione-marzenie-historia-10-letniej-natalii-pacjentki-ifps-slysze-listopad-grudzien-6-182-2021

https://slysze.inz.waw.pl/spelnione-marzenie-historia-10-letniej-natalii-pacjentki-ifps-slysze-listopad-grudzien-6-182-2021/