Toksyna botulinowa może poprawiać sposób mówienia
Botulina to toksyna syntetyzowana przez gatunek clostridium, najczęściej clostridium botulinum. Zidentyfikowano do tej pory kilka typów botuliny, ale w medycynie zastosowanie znajdują głównie dwa (typy A i B). Najbardziej znanym preparatem z toksyną botulinową jest ten występujący pod nazwą handlową botox, ale w medycynie stosowane są też inne preparaty, różniące się właściwościami farmakologicznymi, a więc wymagające innego dawkowania. Botulina wstrzyknięta w tkankę powoduje odwracalne uszkodzenie neuronów, prowadząc do blokady uwalniania neurotransmitera acetylocholiny z zakończeń wypustek komórek nerwowych – aksonów. Takie chemiczne odnerwienie prowadzi do wiotkiego porażenia mięśnia.

Fot. Moussa81 | Dreamstime.com
Procedura leczenia inna dla każdego pacjenta
Leczenie toksyną botulinową po raz pierwszy zostało zastosowane u pacjentów z dystonią krtaniową w 1984 r. w ośrodku w Nowym Jorku. Iniekcję tej toksyny do fałdu głosowego wykonali wówczas Mitchell F. Brin i Andrew Blitzer. Ośrodek w Nowym Jorku ma największe doświadczenie w tego typu zabiegach. W Polsce były one także wykonywane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, ale bardzo rzadko.
OD TRUCIZNY DO LEKU – FASCYNUJĄCA HISTORIA TOKSYNY BOTULINOWEJ
Toksyna botulinowa została odkryta w latach 20. XIX wieku. Wtedy to belgijski bakteriolog, profesor Emile Pierre von Ermenghen, zidentyfikował bakterie Clostridium botulinum jako źródło masowych zatruć. Te bakterie produkują toksynę botulinową (typu A, B i E), która była przyczyną zatruć po spożyciu nieświeżego mięsa. Wówczas toksyna była głównie kojarzona z jadem kiełbasianym. Przełom w medycynie. W latach 60. XX wieku amerykańscy badacze Alan Scott i Edward Schantz odkryli, że wstrzykiwanie niewielkich dawek toksyny botulinowej może redukować nieprawidłowy kurcz mięśni oka. To odkrycie miało ogromne znaczenie nie tylko dla okulistyki, lecz także dla innych dziedzin medycyny. Toksyna botulinowa typu A przestała być trucizną i stała się lekarstwem, które znalazło zastosowanie w terapii różnych schorzeń, takich jak kurcz powiek, dystonie, nadpotliwość czy objawy po udarze.
Toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w terapii różnych schorzeń, takich jak kurcz powiek, dystonie, nadpotliwość czy objawy po udarze.

Dwa implanty dla dziecka (maj-czerwiec 2024 nr 3)