U niektórych pacjentów po COVID-19 pojawiły się szumy uszne. U tych, którzy mieli je przed pandemią, po zakażeniu SARS-CoV-2 dolegliwości nierzadko się nasiliły, wynika z wieloośrodkowych badań, jakie podczas niedawnej konferencji dla pacjentów z szumami usznymi oraz ich bliskich przedstawiła dr hab. Danuta
Raj-Koziak, prof. IFPS, kierownik Zakładu Szumów Usznych. U których pacjentów pandemia wywołała taki efekt? Jak szumy nasilające się po infekcji koronawirusem wpłynęły na psychikę pacjentów i jaki program pomocy można im zaoferować, wyjaśniały, opierając się na najnowszych doniesieniach naukowych, mgr Małgorzata Fludra i mgr Karina Karendys-Łuszcz, psychoterapeutki z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Film o miłości, muzyce i medycynie
„Sonata” to film w reżyserii Bartosza Blaschke opowiadający dramatyczną historię głęboko niedosłyszącego chłopca z Podhala Grzegorza Płonki, któremu prof. Henryk Skarżyński, podejmując odważną i trudną decyzję o wszczepieniu implantu ślimakowego, otworzył drzwi do świata dźwięków i muzyki. – Każda scena, każdy dialog w tym filmie są prawdziwe. To taki film, jakby ktoś przez lata chodził za nami z kamerą i utrwalał to, co działo się w naszej rodzinie, a potem stworzył z tego jeden obraz – podkreślał ojciec Grzegorza, Łukasz Płonka, podczas uroczystej premiery w warszawskim Multikinie.
Na planie filmowym w Kajetanach
Dzięki filmowi „Sonata” widzowie nie tylko dowiedzą się, jak dobre efekty może dawać obecnie terapia wad słuchu, lecz także, na czym dokładnie polega leczenie i gdzie ono się odbywa. Sceny przedstawiające operacje i konsultacje zostały bowiem nakręcone w miejscu, gdzie Grzegorz Płonka był faktycznie leczony – w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Poniżej kulisy nagrań scen pokazujących operację wszczepienia implantu ślimakowego, aktywacji procesora mowy i konsultacji.
Słuch w rozwoju komunikacji społeczeństw świata. Wykład otwarty prof. Henryka Skarżyńskiego
Problemy ze słuchem wyznaczają nową perspektywę w rozwoju nauki i medycyny, mówił prof. Henryk Skarżyński podczas wykładu wygłoszonego w ramach Uniwersytetu Otwartego Fundacji Pro Polonia. Wystąpienie zapowiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, prezydent Fundacji Pro Polonia i rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaznaczając: Centrum w Kajetanach jest światowe dlatego, że ma światowego dyrektora. Jednocześnie podkreślił, że dziś to właśnie umiejętność komunikowania się przesądza o osiąganych przez nas sukcesach.
Unikajcie siedzenia, uczcie dzieci „alfabetu fizycznego”
Ograniczenia związane z pandemią i wcześniejszy lockdown wydłużyły czas spędzany przed komputerem (zdalna praca, nauka, rozrywka) i zmniejszyły aktywność ruchową, także dzieci i młodzieży. O groźnym w skutkach „zasiedzeniu”, konieczności zwiększenia aktywności fizycznej, szczególnie najmłodszego pokolenia Polaków, i koncepcji budowania „społeczeństwa wykształconego fizycznie” eksperci dyskutowali podczas 3. Kongresu „Zdrowie Polaków”.
Media o nas
Na początku marca uwagę mediów przyciągnęła premiera filmu „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke opartego na dramatycznej historii Grzegorza Płonki, utalentowanego muzycznie pacjenta prof. Henryka Skarżyńskiego. Przy okazji premiery filmu, który podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę publiczności, dziennikarze podkreślali, że talent bohatera (w roli głównej wystąpił Michał Sikorski) mógł rozwinąć się dzięki postępowi w medycynie i odważnej decyzji Profesora o wszczepieniu implantu.
Leki przeciwbólowe przyczyną szumów usznych?
U większości pacjentów z szumami usznymi przyczyna dolegliwości jest trudna do ustalenia. Z nowych badań opublikowanych w lutym przez „Journal of General Internal Medicine” wynika, że u niektórych osób powodem pojawienia się szumów może być częste przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.
W biegu po implant
Czterdziestoletnia Ewa Urban, kosmetolog ze Stalowej Woli, nie słyszała od urodzenia, porozumiewała się z innymi, czytając mowę z ust. Pod koniec 2021 r. prof. Henryk Skarżyński wszczepił jej implant ślimakowy. – Powoli, stopniowo zaczynam słyszeć i rozpoznawać dźwięki otoczenia, których wcześniej nigdy nie słyszałam. Jakie to piękne usłyszeć śpiew ptaków, szum fal – nie kryje zachwytu, opowiadając swoją historię w „Słyszę”.
O perforacji błony bębenkowej
Do perforacji błony bębenkowej może dojść zarówno u dzieci, jak i u dorosłych cierpiących na przewlekłe zapalenie ucha. Jej skutkiem są niedosłuch oraz okresowe wycieki z ucha. Nieleczona perforacja może doprowadzić do powstania perlaka, ostrzega otolaryngolog dr Marek Porowski.
Aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne
Przy obecnym postępie technologii można pomóc prawie każdemu pacjentowi z zaburzeniami słuchu. Jeśli poprawy słyszenia nie można osiągnąć przez zastosowanie klasycznych aparatów słuchowych czy wszczepialnych urządzeń wspomagających słyszenie, takich jak np. implanty ślimakowe, zaleca się aparaty słuchowe wykorzystujące kostne przewodnictwo dźwięku. Jak one działają i dla kogo są przeznaczone, wyjaśnia dr n. o zdr. Katarzyna Cywka.
Ćwiczenia na zawroty głowy i zaburzenia równowagi
Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zaburzeń równowagi i zawrotów głowy. Nawet pacjenci po 80. roku życia mogą poprzez odpowiednie ćwiczenia zmniejszyć dolegliwości, a co za tym idzie – poprawić znacznie jakość swojego życia, przekonuje fizjoterapeuta mgr Marek Zaleski.
Na kogo może liczyć pacjent z niedosłuchem?
Utrata słuchu, nawet częściowa, jest zwykle dla pacjenta traumatycznym przeżyciem. W radzeniu sobie ze związanym z nim stresem, depresją, lękiem czy samotnością pomaga profesjonalna pomoc, jaką zapewniamy w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, ale terapeutycznie działa też wsparcie społeczne. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, jak pacjenci z niedosłuchem je postrzegają i od kogo najwięcej tego wsparcia otrzymują. Odpowiedzieć na te pytania pozwoliły badania z udziałem osób zaimplantowanych w IFPS. Ich wyniki zebrała mgr Justyna Witkowska, protetyk słuchu z Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.