
Prof. Piotr H. Skarżyński prezentuje wyniki pierwszych przesiewowych badań słuchu u dzieci w wieku szkolnym w Nigerii.
Abudża, Nigeria
Pan African Federation of Otorhinolaryngological Societies
Pan African Federation of Otorhinolaryngological Societies (PAFOS) jest organizacją pozarządową działającą na rzecz rozwoju otolaryngologii w krajach afrykańskich. Co dwa lata organizuje konferencje, w których biorą udział specjaliści z zakresu otolaryngologii, audiologii, foniatrii, logopedii, psychologii, a także specjaliści z zakresu badań słuchu. Głównym celem tegorocznego spotkania, organizowanego we współpracy z Local Organizing Comitte and the Otorhinolaryngological Society of Nigeria (ORLSON), pod patronatem prezydenta Nigerii Muhammadu Buhari, było promowanie i rozwijanie opieki otolaryngologicznej, a także próba znalezienia jak najlepszych rozwiązań w polityce zdrowotnej w krajach takich jak Nigeria, Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun.
Największym wyzwaniem, z którym mierzą się w Afryce nie tylko politycy, lecz także pacjenci, jest brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry medycznej. W Nigerii, państwie zamieszkałym przez około 160 milionów ludzi, praktykuje zaledwie 250 otochirurgów, do których mają dostęp nieliczni pacjenci. Istotnym problemem jest również brak profesjonalnego wyposażenia gabinetów lekarskich i zabiegowych oraz deficyt sprzętów do badań słuchu. Badanie otoemisji, które w Polsce jest jednym z badań podstawowych, w Nigerii ze względu na koszty przeprowadzane jest zazwyczaj w ramach programów naukowych. Badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR), które w Polsce jest jedną z podstawowych procedur medycznych, w Nigerii prezentowane było jako innowacyjne badanie kliniczne przeprowadzone w grupie około 10 osób. Dane te pokazują, jak wielka jest przepaść pomiędzy poziomem diagnostyki i leczenia w Europie i Afryce.
Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/program-badan-przesiewowych-sluchu-u-dzieci-z-klas-pierwszych-na-mazowszu-slysze-nr-styczen-luty-1-159-2018/