Na system ochrony zdrowia trzeba patrzeć szeroko – nie tylko przez pryzmat ratownictwa, lecznictwa, farmaceutyki czy ostatnio szczególnie ważnego nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, lecz także profilaktyki chorób, promocji zdrowia i edukacji o zdrowiu oraz medycyny pracy, mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w wywiadzie dla „Słyszę” poprzedzającym 4. Kongres „Zdrowie Polaków”.
SŁYSZĘ: W ramach 3. Kongresu „Zdrowie Polaków” otrzymała Pani nagrodę Perspektywy Medycyny za „realizowanie akcji profilaktycznych i badań przesiewowych oraz wprowadzenie nowatorskich pomysłów, które przyczyniają się do promowania działań i zachowań prozdrowotnych wśród Polaków”. Proszę o bliższe zaprezentowanie przynajmniej niektórych akcji i pomysłów.

Prof. Gertruda Uścińska: Osobiście przywiązuję dużą wagę do nowoczesnego zarządzania w obszarze zdrowia. Dlatego priorytetem była dla mnie reforma wprowadzająca od 1 października 2018 r. zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy wyłącznie w formie elektronicznej (e-ZLA). Celem tej reformy była optymalizacja i uszczelnienie systemu oraz poprawa zarządzania finansami związanymi z ryzykiem choroby.
Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni absencji w roku (finansowanego przez pracodawcę) oraz do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego za okresy od 34. dnia absencji w roku (wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Korzyści z tej reformy w obszarze ochrony zdrowia odnosi nie tylko państwo, ale również lekarze, pracodawcy, ubezpieczeni i instytucja ubezpieczeniowa. O wartości, skuteczności i efektywności tej reformy mogliśmy się przekonać m.in. w czasie pandemii. Projekt e-ZLA stał się podstawą budowania systemowych e-rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia. Okazał się znaczący dla wprowadzenia e-recept i dziś stanowi ważny element Internetowego Konta Pacjenta.
Jak z perspektywy ZUS wygląda ocena stanu zdrowia polskiego społeczeństwa? Jak często Polacy chodzą na zwolnienia, leczenie jakich chorób najbardziej obciąża budżet?
W 2021 r. odnotowano w rejestrze zaświadczeń lekarskich 20,5 mln e-ZLA na łączną liczbę 240 mln dni absencji z tytułu choroby własnej, wystawionych dla 6,5 mln osób ubezpieczonych w ZUS. Absencja liczona w dniach zmniejszyła się o 6,3 proc. w stosunku do rekordowego, pandemicznego 2020 r., a liczba zaświadczeń spadła o 1,3 proc. rok do roku. Przeciętna całkowita długość absencji w 2021 r. w przeliczeniu na jedną osobę korzystającą wyniosła 33,5 dnia, a w przeliczeniu na jedną osobę ubezpieczoną – 14,3 dnia. Wszystkich zwolnień lekarskich dla osób ubezpieczonych i nieubezpieczonych, w tym z tytułu opieki nad dzieckiem i opieki nad innym członkiem rodziny, wystawiono w 2021 r. 24,6 mln na łączną liczbę 282,5 mln dni. Absencja chorobowa w 2021 r. najczęściej wiązała się z niezdolnością spowodowaną ciążą, porodem i połogiem (40,9 mln dni absencji), chorobami układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (39,5 mln dni), urazami, zatruciami i innymi określonymi skutkami działania czynników zewnętrznych (31,5 mln dni), chorobami układu oddechowego (27,8 mln dni) oraz zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania (25,2 mln dni). W zależności od płci wpływ na niezdolność do pracy i jej długość miały odmienne jednostki chorobowe.
Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/zdrowy-uczen-slysze-wrzesien-pazdziernik-2022-nr-5/