
Opieka nad dziećmi z implantami ślimakowymi (Słyszę nr marzec/kwiecień 2/160/2018)
Debata w Światowym Centrum Słuchu z udziałem Agaty Kornhauser-Dudy
Pierwsza Dama złożyła wizytę w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, gdzie uczestniczyła w debacie z udziałem pacjentów. W trakcie spotkania Agata Kornhauser-Duda otrzymała statuetkę Przyjaciela Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”.
O medycynie i telemedycynie na „Welconomy Forum”
Prof. Henryk Skarżyński wziął udział w „Welconomy Forum”, które w tym roku odbyło się pod hasłem „O sytuacji gospodarczej Polski na tle Unii Europejskiej i świata”. W połowie marca w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu zgromadziło się szerokie grono uznanych ekspertów w dziedzinie ekonomii, biznesu i nauki oraz przedstawiciele rządu, świata. Dzięki obecności i aktywnemu udziałowi takich specjalistów jak prof. Skarżyński spotkanie to stało się platformą wymiany myśli i doświadczeń nie tylko w ekonomii, lecz także w medycynie.
Nie wyobrażam sobie życia bez pomocy innym – wywiad z Dariuszem Tokarzewskim, wokalistą grupy VOX
Muzyk, kompozytor, ale przede wszystkim człowiek o wielkim sercu, od lat zaangażowany w działalność charytatywną. Podczas koncertu kończącego zorganizowane w Kajetanach warsztaty dla muzycznie utalentowanych osób z zaburzeniami słuchu zaśpiewał „Balladę o słuchu” do słów prof. Henryka Skarżyńskiego i muzyki prof. Krzesimira Dębskiego. W wywiadzie dla „Słyszę” opowiada, jak poprzez muzykę można pomagać osobom niepełnosprawnym i potrzebującym.
O implantach pniowych u dzieci
W tym roku mija 20 lat od pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu do pnia mózgu, którą w multidyscyplinarnym, międzynarodowym zespole przeprowadził prof. Henryk Skarżyński. Instytut należy do nielicznych w świecie ośrodków, które wdrożyły program implantów pniowych, a nasi pacjenci mają doskonałe wyniki słuchowe. Dlatego specjaliści z Instytutu zostali zaproszeni na elitarne spotkanie ABI Workshop – Evolving Consensus in Pediatric, którego celem było wypracowanie standardów wszczepiania implantów pniowych u dzieci.
Historie z happy endem. Nastolatki z implantem…
Otrzymują dobre oceny, uczą się kilku języków obcych. Realizują swoje pasje. Mają mnóstwo pomysłów na życie. Wolny czas spędzają z przyjaciółmi. Jak typowe nastolatki uwielbiają słuchać muzyki, chodzić na koncerty swoich idoli. Właściwie niczym nie różnią się od swoich rówieśników. Tyle tylko, że słyszą dzięki implantom ślimakowym. Trzy nastolatki opowiadają, jak zmieniło się ich życie po odzyskaniu słuchu.
Międzynarodowy tydzień wiedzy o szumach usznych
Diagnostyka i leczenie szumów usznych stanowią wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej, szczególnie w społeczeństwach starzejących się, w których odsetek pacjentów zmagających się z tą dolegliwością wzrasta. W odpowiedzi na ten problem Tinnitus Research Initiative, fundacja non-profit wspierającą rozwój badań nad leczeniem szumów usznych, ustanowiła Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Szumach Usznych. W obchody tego tygodnia zaangażowany był także Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. W ramach wydarzenia przeprowadzono akcję informacyjną, której celem było upowszechnienie wiedzy na temat szumów usznych.
Co warto wiedzieć o aparatach słuchowych? Ekspert IFPS odpowiada
Pacjenci, którzy odczuwają nawet niewielkie pogorszenie słuchu, powinni bezzwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Nie warto zwlekać, bo z upływem czasu problemy związane ze słuchem mogą się nasilać. Tymczasem dziś prawie każdemu pacjentowi z wadą słuchu można zaproponować skuteczne leczenie, także z zastosowaniem urządzeń poprawiających słuch, takich jak aparaty słuchowe lub wszczepialne implanty. Większości osób mających problemy ze słyszeniem czy komunikacją wystarcza aparat. Na pytania często zadawane przez pacjentów, którym oferuje się te protezy słuchu, odpowiada mgr Anna Ratuszniak, protetyk słuchu, akustyk z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej
O standardach jakości dotyczących stosowania implantów ślimakowych u dzieci i młodzieży
Obecnie w terapii obowiązują wytyczne wypracowane przez zespoły międzynarodowe. W odniesieniu do opieki nad osobami z implantami słuchowymi jest to grupa Hearring, do której należą światowe ośrodki mające największe doświadczenie w implantacji i największą liczbę pacjentów implantowanych pod opieką. W ostatnim czasie w ramach współpracy zespołu Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Otorynolaryngologii – prof. Henryka Skarżyńskiego oraz Towarzystwa Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich i Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Dziecięcych opracowano „Standardy jakości stosowania implantów ślimakowych u niemowląt, dzieci i młodzieży”. Zostały one przygotowane na podstawie obowiązujących standardów międzynarodowych w celu zapewnienia wysokiego poziomu opieki zdrowotnej i skuteczności stosowania implantów ślimakowych w Polsce.
Jestem szczęśliwy, gdy się doskonalę. Wywiad z Jerzym Górskim
W wieku 35 lat, po 14 latach brania morfiny i heroiny, picia wódki i palenia 100 papierosów dziennie, po sześciu latach terapii, wyszedłem z nałogu. Udowodniłem, że ograniczenia w ludzkim życiu stawiamy sobie sami. One istnieją tylko w naszej głowie. Ulegają im ci, którzy mówią zamiast działać, opowiada Jerzy Górski, zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów triathlonowych – w podwójnym Ironmanie, bohater książki Łukasza Grassa „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” oraz filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”. Obecnie pasją Jerzego Górskiego jest tzw. total immersion, czyli pływanie bezwysiłkowe. O niezmiennej fascynacji sportem, ludźmi i życiem opowiada w wywiadzie dla „Słyszę”.
Dieta a słuch
Sposób odżywiania ma wpływ na wszystkie funkcje organizmu, w tym – co może wydawać się zaskakujące – na słyszenie. Związek między dietą a słuchem nie jest oczywisty, wiele wskazuje jednak na to, że niektóre składniki mogą zapobiegać zaburzeniom słuchu, podczas gdy inne wydają się przyczyniać do ich powstawania. Co zatem jeść i jakie zasady żywienia wprowadzić w życie, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym słuchem? – radzi Konrad Gaca.