One Health – Jedno Zdrowie (listopad-grudzień 2023 nr 6)

5. Kongres „Zdrowie Polaków”

Promowana na świecie koncepcja One Health (Jedno Zdrowie), według której stan środowiska naturalnego, w tym świat zwierzęcy i roślinny, oraz zdrowie ludzi pozostają w ścisłym sprzężeniu, była tematem przewodnim Kongresu „Zdrowie Polaków”, jednego z największych interdyscyplinarnych spotkań ekspertów, który w tym roku został zorganizowany z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego już po raz piąty, a patronatem honorowym objął go Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W ciągu dwóch dni obrad (13–14 listopada) w Światowym Centrum Słuchu można było śledzić przebieg siedmiu debat, 25 paneli oraz prawie 50 wykładów z udziałem ponad 200 ekspertów.

Walka o środowisko to walka o nasze zdrowie

Globalne ocieplenie, zanieczyszczone środowisko odbijają się na ludzkim zdrowiu. Za to kontakt z naturą wzmacnia naturalne siły obronne organizmu i korzystnie działa na ludzką psychikę, dowodzili eksperci podczas paneli dyskusyjnych i wykładów, powołując się na wyniki najnowszych badań naukowych. Wiele miejsca poświęcili oni podczas obrad Kongresu m.in. bezpieczeństwu żywieniowemu i produkcji żywności w warunkach szybko następujących zmian klimatycznych, podkreślając, jak ważna dla ochrony naszej planety jest zmiana nawyków żywieniowych.

UCHO małego pacjenta w centrum uwagi.

Nowoczesna diagnostyka zaburzeń słuchu i głosu, genetyczne uwarunkowania niedosłuchu, problemy otorynolaryngologiczne a schorzenia alergologiczne, ototoksyczność leków, szumy uszne, ośrodkowe zaburzenia przetwarzania słuchowego i ich leczenie, metody leczenia niedosłuchów z zastosowaniem implantów na przewodnictwo powietrzne i kostne, leczenie głuchoty jednostronnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas XLVI Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce – UCHO 2023” zorganizowanej w dniach 19–21 listopada przez Instytut Narządów Zmysłów, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Towarzystwo Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich i Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych.

Dr hab. n. med. Elżbieta Włodarczyk konsultantem krajowym w dziedzinie surdologopedii

Dr hab. n. med. Elżbieta Włodarczyk, specjalista audiologii i foniatrii, jest kierownikiem Kliniki Rehabilitacji IFPS. W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu pracuje od wielu lat – wcześniej pełniła m.in. funkcję ordynatora Kliniki Audiologii i Foniatrii.

Czas spełnić marzenia!

Diagnozę „lewostronny głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy” postawiono u mnie w Wigilię 1998 roku. Uszkodzenie słuchu typu ślimakowego, a mówiąc prościej – jednostronna głuchota ucha lewego. Prezent pod choinkę raczej średni! Z czasem moje problemy ze słuchem stały się kompleksem. Potrzebowałam terapii, aby się go pozbyć i zdecydować na wszczepienie implantu. Teraz jako dumny z siebie Ślimak podejmuję nowe wyzwania i realizuję marzenia, które kiedyś wydawały się nierealne, opowiada Sylwia Rytel, pacjentka IFPS.

Kolędy i kołysanki, czyli muzykoterapia w Boże Narodzenie

Co roku w okresie przedświątecznym Zespół Muzykoterapii IFPS organizuje koncert terapeutyczny w gronie pacjentów uczęszczających na muzykoterapię do Światowego Centrum Słuchu oraz ich rodziców lub opiekunów. Podczas tego spotkania śpiewamy i gramy wspólnie kolędy, ale też prowadzimy muzykoterapię. Przedświąteczny koncert przeplatany jest ćwiczeniami muzycznymi i terapeutycznymi, w którym biorą udział pacjenci. To czas, kiedy wszystkie grupy wiekowe, w tym najmłodsi, są razem i mogą tworzyć wyjątkową przestrzeń muzyczną, korzystając ze środków terapeutycznych.

Post po Bożym Narodzeniu?

Boże Narodzenie to czas obfitości na stole, po którym przybywa nam często centymetrów w pasie. Jeść zdrowiej i zrzucić zbędne kilogramy, to z kolei jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Jak to jednak zrobić? Ostatnio popularny staje się tzw. post przerywany. Odpowiednio zastosowany może faktycznie stać się skutecznym i, co ważne, korzystnie wpływającym na zdrowie sposobem utrzymania smukłej sylwetki, mówi dietetyk kliniczna Klaudia Wiśniewska, właścicielka Centrum Terapii Dietetycznej SPOT, zastrzegając jednak, że nie jest to rozwiązanie sprawdzające się u wszystkich.