Do perforacji błony bębenkowej może dojść zarówno u dzieci, jak i u dorosłych cierpiących na przewlekłe zapalenie ucha. Jej skutkiem są niedosłuch oraz okresowe wycieki z ucha. Nieleczona perforacja może doprowadzić do powstania perlaka, ostrzega otolaryngolog dr Marek Porowski.
Istnieje wiele przyczyn powstawania perforacji błony bębenkowej. U dzieci często dochodzi do niej w wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego. Ostre zapalenie przebiega z wysoką gorączką, silnym bólem ucha oraz uczuciem tętnienia w uchu i niedosłuchem. Objawy te związane są z obecnością ropnej wydzieliny w uchu środkowym. Z chwilą gdy ciśnienie w uchu środkowym przekroczy wytrzymałość błony bębenkowej, może ona pęknąć. Do przewodu słuchowego wydostaje się wtedy ropna wydzielina, co objawia się obfitym wyciekiem z ucha. W tym momencie zauważalna jest poprawa – gorączka spada, dolegliwości bólowe się zmniejszają. Perforacja na ogół goi się szybko i w ciągu kilku tygodni lub miesięcy błona bębenkowa zarasta. Jeśli jednak perforacja jest duża, nie zregeneruje się samoistnie.

DR N. MED.
MAREK POROWSKI
Lekarz otolaryngolog
Pracuje w Klinice Oto-Ryno-Laryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Główne zainteresowania: leczenie chirurgiczne wad słuchu oraz nowoczesne implanty słuchowe. Uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz kongresach naukowych. Jest jednym z prowadzących kursy dla lekarzy z zakresu otochirurgii, jakie organizowane są w IFPS, m.in. w ramach warsztatów naukowo-szkoleniowych Window Approach Workshop (WAW). Autor serwisu internetowego:
poradniklaryngologii.pl
Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/szumy-uszne-najnowsze-doniesienia-naukowe-slysze-luty-marzec-2-184-2022/