Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu uczestniczyli w odbywającym się w listopadzie 2023 roku w Seulu 14th Asia Pacific Symposium on Cochlear Implants and Related Sciences (APSCI 2023). W spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc uczestników z 48 krajów. Nasi eksperci zaprezentowali wyniki 13 prac naukowych.
Konferencja odbyła się pod hasłem „Towards better speech perception and beyond”. Zgodnie z motywem przewodnim prezentowane prace dotyczyły stosowania metod pozwalających zarówno na poprawę percepcji mowy, jak i poprawę różnych aspektów jakości życia pacjentów, użytkowników implantów słuchowych.
Zachowanie słuchu i struktur ucha wewnętrznego podczas operacji wszczepienia implantu ślimakowego było jednym z głównych tematów konferencji. Prof. Piotr H. Skarżyński został zaproszony do przeprowadzenia kursów instruktażowych, jak zachować przedoperacyjny słuch pacjenta w zakresie niskich częstotliwości i jak uniknąć komplikacji podczas wszczepienia implantu ślimakowego. Omówił on szczegółowo metodę 6 kroków H. Skarżyńskiego oraz przedstawił wyniki zachowania słuchu po operacji wszczepienia implantu ślimakowego z wykorzystaniem klasyfikacji Skarżyńskiego.
Szeroko dyskutowano również wykorzystanie nowatorskiej metody elektrokochleografii do śródoperacyjnego monitorowania zachowania słuchu. Przedstawione wyniki były zbieżne z wynikami uzyskiwanymi w IFPS – jednym z pierwszych na świecie ośrodków wykorzystujących tę nowatorską metodę, która pozwala chirurgowi na monitorowanie w czasie rzeczywistym stanu ucha wewnętrznego i daje możliwość modyfikacji techniki wprowadzania elektrody tak, aby operacja pozwoliła na zachowanie struktur ślimaka. Obecny na konferencji prof. Stephen O’Leary z Melbourne dowodził, że rejestracja potencjału sumacyjnego (jedna ze składowych sygnału elektrokochleograficznego) jest predyktorem wyników percepcji mowy po operacji. Inną rozważną możliwością poprawy zachowania słuchu po implantacji ślimakowej jest zastosowanie sterydów, co było przedstawiane przez kilka ośrodków, w tym w jednym z doniesień z IFPS.

Fot. Anita Obrycka IFPS
Podczas konferencji w Seulu zaprezentowano również nowe modele implantów ślimakowych – implanty całkowicie wszczepialne oraz nowy rodzaj implantu słuchowego – implant nerwu słuchowego. Prace nad całkowicie wszczepialnymi implantami ślimakowymi prowadzone są przez dwie firmy: Cochlear i Medel. Badania kliniczne przeprowadzone w grupie 10 dorosłych pacjentów wykazały możliwość przywrócenia słuchu za pomocą całkowicie wszczepialnego implantu ślimakowego Cochlear Nucleus TI1012 oraz poprawę rozumienia mowy w porównaniu do wyników przedoperacyjnych. Wyniki badań z wykorzystaniem całkowicie wszczepialnego implantu (TICI – Totally Implantable Cochlear Implant) firmy Medel przedstawiał prof. J. Müller. Operację wszczepienia tego implantu przeprowadzono u sześciu osób (wykorzystano standardowe podejście chirurgiczne). Testy kliniczne wykazały, że TICI zapewnia wysoki poziom jakości słyszenia już po pierwszym dopasowaniu procesora, porównywalny z konwencjonalnym implantem ślimakowym.
Program konferencji nie ograniczał się jedynie do aspektów związanych z poprawą rozumienia mowy po wszczepieniu implantu słuchowego. Obejmował także wiele innych aktualnych zagadnień takich jak: teoria umysłu, wyniki szkolne, jakość życia związana ze zdrowiem, genetyka i sztuczna inteligencja. To właśnie takie wieloaspektowe podejście pozwoliło uczestnikom pełniej zrozumieć wpływ interwencji medycznej z wykorzystaniem implantów słuchowych na życie pacjentów.
Więcej w wydaniu:
Sztuczna inteligencja może poprawić prace mózgu i słyszenie? (styczeń-luty 2024 nr 1)