W tym roku obchodzimy 25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Z okazji tego jubileuszu w Światowym Centrum Słuchu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego został zorganizowany cykl 25 konferencji naukowo-szkoleniowych online pod hasłem „Nauka dla społeczeństwa”. – Podczas tych konferencji prezentowane są obecne metody diagnostyki, leczenia i rehabilitacji słuchu, równowagi, głosu, mowy oraz węchu i smaku, a także nowoczesne technologie, do których Polacy mają dostęp jako pierwsi lub jedni z pierwszych na świecie. Możliwości są obecnie tak duże, że – jak podkreśla prof. Henryk Skarżyński – można dziś pomóc prawie każdemu. Właśnie pod tym hasłem odbyła się prowadzona przez niego konferencja pt. „Wybrane problemy otorynolarygologii” z udziałem specjalistów z różnych obszarów tej dziedziny. Publikujemy streszczenia wystąpień i wykładów w ramach kolejnych spotkań z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”.
Możemy pomóc prawie każdemu, bo stosowane obecnie w praktyce klinicznej metody badania słuchu pozwalają na diagnozowanie pacjentów w każdym wieku, także niemowląt i bardzo małych dzieci, które nie są w stanie wykonywać poleceń specjalisty, mówił prof. dr hab. Krzysztof Kochanek, sekretarz naukowy IFPS.

W ramach programu wczesnej interwencji słuchowej staramy się objąć opieką wszystkie grupy wiekowe – od noworodka do seniora. Jego filarami są badania przesiewowe, wczesna diagnostyka oraz wczesne leczenie i rehabilitacja. Cele diagnostyki narządu słuchu są takie same dla wszystkich grup wiekowych. Jednak u dzieci najważniejsze jest określenie wielkości ubytku słuchu, a następnie określenie rodzaju ubytku słuchu. U dorosłych na pierwszym miejscu jest określenie rodzaju ubytku słuchu, a przede wszystkim wczesna diagnostyka guzów nerwu słuchowego.
We współczesnej diagnostyce narządu słuchu dysponujemy nie tylko metodami audiologicznymi, takimi jak audiometria czy badania elektrofizjologiczne (obiektywne), lecz także metodami obrazowymi i molekularnymi. W przypadku dzieci skrining odbywa się już w 2.–3. dniu życia, a diagnostyka – od 2. tygodnia życia, co potem umożliwia szybką terapię i rehabilitację. W diagnostyce najmłodszych pacjentów największe znaczenie mają metody obiektywne, które pozwalają na prześledzenie całej drogi słuchowej – od ucha zewnętrznego i środkowego aż do kory mózgowej. Do metod tych zaliczamy audiometrię impedencyjną, emisje otoakustyczne, słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu oraz słuchowe potencjały średniolatencyjne i korowe. Zastosowanie tych metod u małych dzieci służy ocenie progu słyszenia i rozpoznaniu rodzaju ubytku słuchu, a także wczesnemu wykrywaniu wrodzonych zaburzeń słuchu, mówił prof. Krzysztof Kochanek.
Na badania obiektywne powinny być kierowane noworodki z nieprawidłowym wynikiem badania przesiewowego słuchu, mówił prof. Kochanek, podkreślając, że w trakcie tych badań używane są urządzenia mobilne, a samo badanie przesiewowe jednego dziecka zajmuje zaledwie 20 sek. Odczyt jest automatyczny – wiadomo więc natychmiast, czy zapisane parametry słuchu są zgodne z normą. Tą metodą można wykonywać badania także na odległość u osób starszych. W Instytucie koncepcja badań przesiewowych u osób starszych powstała już wiele lat temu i – jak zaznaczał prof. Kochanek – zostanie prawdopodobnie wdrożona z ciągu kilku najbliższych lat. Każda osoba w wieku senioralnym, która zgłosi się do Światowego Centrum Słuchu z zaburzeniami słuchu, uzyska taką pomoc.
Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/30-lat-leczenia-gluchoty-w-polsce-slysze-nr-maj-czerwiec-3-179-2021/