Musimy odpowiedzialnie mówić o sprawach fundamentalnych, priorytetowych dla całego społeczeństwa, podkreślał rok temu przy okazji otwarcia I Kongresu „Zdrowie Polaków” prof. Henryk Skarżyński. Wówczas nikt nie przypuszczał, że za kilka miesięcy wybuchnie pandemia. Obecnie sprawą fundamentalną w ochronie zdrowia jest walka z wirusem SARS- -CoV-2 i właśnie ten temat dominował podczas tegorocznego Kongresu, który z powodu rygorów sanitarnych odbywał się głównie online. W ciągu dwóch dni odbyło się siedem debat, 26 paneli dyskusyjnych i ok. 250 wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów. Kongres „Zdrowie Polaków” 2020 został zorganizowany wspólnie z Komitetem Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, Radą Główną Instytutów Badawczych przez Światowe Centrum Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów i fundację „Po Pierwsze Zdrowie” wraz z ekspertami z ośrodków naukowych i klinicznych z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Szczecina pod patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kongres „Zdrowie Polaków” 2020
Musimy odpowiedzialnie mówić o sprawach fundamentalnych, priorytetowych dla całego społeczeństwa, podkreślał rok temu przy okazji otwarcia I Kongresu „Zdrowie Polaków” prof. Henryk Skarżyński. Wówczas nikt nie przypuszczał, że za kilka miesięcy wybuchnie pandemia. Obecnie sprawą fundamentalną w ochronie zdrowia jest walka z wirusem SARS-CoV-2 i właśnie ten temat dominował podczas tegorocznego Kongresu, który z powodu rygorów sanitarnych odbywał się głównie online. W ciągu dwóch dni odbyło się siedem debat, 26 paneli dyskusyjnych i ok. 250 wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów. Kongres „Zdrowie Polaków” 2020 został zorganizowany wspólnie z Komitetem Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, Radą Główną Instytutów Badawczych przez Światowe Centrum Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów i fundację „Po Pierwsze Zdrowie” wraz z ekspertami z ośrodków naukowych i klinicznych z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Szczecina pod patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Lekcja noszenia maseczki
Pandemia koronawirusa trwa od marca, zatem mieliśmy już wiele czasu, aby oswoić się z tematem maseczek. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wiedzą, jakie maseczki kupować i jak je poprawnie nosić. Jak prawidłowo zakrywać twarz, aby zminimalizować zakażenie, przypomina dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej.
Powrót Beethovena w 250. rocznicę urodzin.
Profesor Henryk Skarżyński od lat zaskakuje nas wszystkich kolejnymi osiągnięciami. Ten znany na całym świecie wybitny otochirurg ukazuje się nam tym razem jako… autor powieści „Powrót Beethovena”. Ale to nie koniec niespodzianek. Profesor uchyla rąbka tajemnicy i w fikcyjną fabułę wplata wiele wątków autobiograficznych. To będzie pierwsza taka książka na polskim rynku!
Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć małych pacjentów? XLIII Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”
Leczenie zaburzeń słuchu, leczenie zaburzeń głosu, choroby genetyczne powodujące problemy ze słuchem, procedury opieki medycznej, bioinżynieryjnej i rehabilitacyjnej w czasie pandemii. To tylko część tematów poruszanych podczas tegorocznej Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”, która została zorganizowana przez: Instytut Narządów Zmysłów, Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych, Towarzystwo Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich oraz Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Konferencja odbyła się w Kajetanach i przebiegała w rygorze obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.
Rozwój naukowy pracowników IFPS
W 2020 roku kolejni pracownicy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu uzyskali wyższe tytuły naukowe. Z przyjemnością informujemy, że trzech specjalistów otrzymało nominację profesorską od Prezydenta RP. W Instytucie powstało pięć prac doktorskich – promotorem czterech z nich był prof. Piotr H. Skarżyński. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Do sukcesu małymi kroczkami
Jaka jest moja córka? Oj, Cudowna przez duże C. Ma zespół Downa, obustronny głęboki niedosłuch, wadę wzroku oraz zmniejszone napięcie mięśniowe. Milenka musi włożyć dużo pracy i wysiłku, żeby osiągnąć najmniejszy sukces. Nie jest łatwo, ale warto, opowiada „Słyszę” Iza Calińska, mama Milenki, która jest pacjentką IFPS i użytkowniczką dwóch implantów ślimakowych.
Zabawa pod choinkę
Dzieci czekają na Gwiazdkę i prezenty, które znajdują pod choinką. Co kupić, aby miały z nich jak najwięcej radości? Jakie zabawki wybrać, aby odpowiadały potrzebom malucha, były rozwijające dla dziecka, a jednocześnie nie za drogie, zastanawiają się rodzice. Zachęcam do tego, aby nie kupować dzieciom pod choinkę zabawek, tylko zaoferować im zabawę i wspólny czas, doradza Nina Ambroziak, psycholog, terapeutka integracji sensorycznej, superwizor i trener Play Therapy, w rozmowie ze „Słyszę”.
Kolędy online
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W tym roku nie tylko wspólne biesiadowanie, ale i kolędowanie może być utrudnione. Jak razem śpiewać kolędy w czasie pandemii, aby nikogo nie narazić na zakażenie koronawirusem, radzi Natalia Leszczyńska, słuchaczka Podyplomowych Studiów Muzykoterapii na UMCS w Lublinie.
Zapachy i smaki Bożego Narodzenia
Bożonarodzeniowe zapachy i smaki to nie tylko zapowiedź relaksu i świątecznej uczty. Badania pokazują, że przekąski ze świątecznego stołu mogą dawać także korzyści zdrowotne.
Pożegnanie Prof. dr hab. n. med. Paweł Stręk (1959–2020)
Z ogromnym bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci wybitnego lekarza otolaryngologa i rynologa, znakomitego wychowawcy i wykładowcy akademickiego, kierownika Oddziału Klinicznego Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, profesora Katedry i Kliniki Otolaryngologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – profesora Pawła Stręka.
W niebie będę słyszał
W tym roku mija 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena, który tworzył arcydzieła muzyczne pomimo coraz większych problemów ze słuchem. Głuchnący kompozytor przez kolejne lata bezskutecznie szukał sposobu, aby powrócić do świata cudownych dla niego dźwięków. Wielbiciele jego muzyki do dziś poszukują odpowiedzi na pytanie, jak ów muzyczny geniusz mógł skomponować IX Symfonię, nie słysząc brzmienia ani jednej nuty.