„Nauka dla społeczeństwa”. To hasło nowej edycji konferencji online odbywających się w Światowym Centrum Słuchu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego poświęconych współczesnym metodom diagnostyki, leczenia i rehabilitacji słuchu, głosu, mowy, a także technologiom medycznym, do których Polacy mają dostęp jako pierwsi lub jedni z pierwszych na świecie. Pierwsza z zaplanowanego na ten rok cyklu konferencji „Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych” otworzyła program wydarzeń przewidzianych z okazji obchodzonego w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu jubileuszu „30 lat naszej tożsamości. Od Ośrodka Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących »Cochlear Center« do Światowego Centrum Słuchu”.
Badania naukowe są niewątpliwie fascynujące dla tych, którzy je przeprowadzają i interesujące dla tych, którzy uczestniczą w kongresach, konferencjach, sympozjach czy warsztatach naukowych. Świat pragnie je poznawać – mówił prof. Henryk Skarżyński, rozpoczynając cykl konferencji. – Jednak największą wartość wyniki badań mają wtedy, kiedy zostaną przeniesione do codziennej praktyki klinicznej i wykorzystane w leczeniu schorzeń. Prezentując, w jaki sposób efekty naszych badań są wykorzystywane, możemy pokazać, jak wielką wartość ma nauka, którą możemy zaoferować społeczeństwu.
Pod hasłem „Nauka dla społeczeństwa” chcemy przedstawić osiągnięcia zespołu Światowego Centrum Słuchu i wyniki badań często przeprowadzanych z udziałem największych na świecie grup pacjentów. Chcemy pokazać nasze kroki milowe, które pozwalają naszym pacjentom, aby jako jedni z pierwszych na świecie mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii i terapii – mówił prof. Henryk Skarżyński, zaznaczając, że wysoka pozycja Instytutu w nauce światowej jest efektem ciężkiej pracy całego zespołu. – Właśnie członkowie tego zespołu, a także zaproszeni goście zaprezentują to, co wcześniej przedstawialiśmy na świecie, przypomną, jakie ustalenia i rekomendacje płyną z kongresów światowych, kontynentalnych, w których uczestniczyliśmy po to, by móc je wdrożyć i zastosować w codziennej praktyce klinicznej, dając tym samym większe szanse na skuteczne leczenie pacjentom z różnymi schorzeniami otorynolaryngologicznymi. Dziś dzięki zastosowaniu bardzo zaawansowanych technologii i terapii możemy pomóc prawie każdemu z nich.

Rozpoczynamy ten cykl konferencji naukowo-szkoleniowych z myślą o stałym dzieleniu się z Państwem naszą wiedzą, naszymi wynikami, a jednocześnie pragniemy przełamywać pewne stereotypy, które nie mają już prawa bytu. Czujemy się odpowiedzialni za przekazywaną wiedzę, która jest zgodna z naszą praktyką i doświadczeniem – zakończył swoje wystąpienie prof. Henryk Skarżyński.
Jak wiele zmieniło się w ciągu ostatnich trzech dekad w leczeniu wad słuchu, przypominał na wstępie konferencji dr hab. inż. Artur Lorens, prof. IFPS, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej, który od prawie 30 lat zajmuje się badaniami naukowymi mającymi na celu optymalizację ustawień parametrów implantów ślimakowych. – Mamy obecnie dostęp do dużo lepszych urządzeń, nowszych technologii, metod chirurgicznych, ale przede wszystkim dysponujemy większym zakresem wiedzy – mówił, podkreślając, że implanty ślimakowe zostały uznane w 2022 r. przez Światową Organizację Zdrowia za najskuteczniejsze ze wszystkich elektronicznych protez neuronalnych, jakie udało się dotychczas skonstruować.
O urządzeniach wspomagających słuch
Dr n. med. i n. o zdr. Anna Ratuszniak, protetyk słuchu, fizyk akustyk z wieloletnim doświadczeniem w protezowaniu zarówno konwencjonalnymi aparatami słuchowymi, jak i urządzeniami wszczepialnymi, dokonała przeglądu implantów słuchowych.
O diagnostyce niedosłuchu
Dr n. med. Elżbieta Włodarczyk, audiolog, foniatra z wieloletnim doświadczeniem, kierownik Kliniki Rehabilitacji, omówiła podstawowe zasady diagnostyki niedosłuchu. Jak podkreślała, w ten złożony proces jest zaangażowanych wielu specjalistów, m.in. otolaryngolodzy, audiolodzy, protetycy, psycholodzy, surdologopedzi, surdopedagodzy, otochirurdzy, inżynierowie medyczni.

Rozwój słuchowy dzieci
Dr n. o zdr. inż. Anita Obrycka, zastępca kierownika Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej, omówiła rozwój słuchowy dziecka z wrodzoną głuchotą po wszczepieniu implantu ślimakowego. Jak podkreślała, dzięki możliwościom diagnozowania bardzo małych pacjentów można wcześnie rozpocząć ich leczenie, polegające na wszczepieniu implantu ślimakowego.
Jak pacjent słyszy przez implant ślimakowy
Mgr Ewelina Grabowska, pedagog pracujący z pacjentami w IFPS, omówiła wyniki badania, którego celem była ocena doświadczeń audialnych dzieci, użytkowników implantów ślimakowych. W trakcie badania podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: „Czy wrażenia słuchowe takie jak zjawisko ciszy, dźwięku czy hałasu są odbierane przez dzieci korzystające z implantu ślimakowego w taki sam sposób jak przez dzieci ze słuchem prawidłowym”.

Coraz wcześniejsza diagnostyka i leczenie
Mgr Beata Dębowicz, pedagog, surdopedagog, oligofrenopedagog, nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie, od ponad 20 lat pracująca w szkolnictwie specjalnym z uczniami niesłyszącymi i prowadząca terapię wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z niedosłuchem, próbowała odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniła się pozycja dziecka z wrodzoną głuchotą z perspektywy surdopedagoga i surdologopedy.
„Ciche miejsce w kulturze”
To tytuł prezentacji dr n. med. Kaliny Kukiełki, socjologa,kulturoznawcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Dr Kalina Kukiełko ma siostrę, która z nieznanego powodu już jako osoba dorosła straciła słuch i 15 lat temu przeszła zabieg wszczepienia implantu ślimakowego Od tego czasu – jak sama przyznaje – zaczęła zgłębiać temat głuchoty i osób z niepełnosprawnością. Jak podkreśliła, siostra ma duże korzyści z implantów i procesorów mowy, porozumiewa się bez żadnych barier, bardzo dużo rozumie. Radzi sobie, nawet gdy jest hałas.

Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/3954-2/