Uszkodzenia słuchu, szumy uszne i nadwrażliwość na dźwięki. To powszechne dolegliwości wśród zawodowych muzyków. Mają je już nawet studenci, wykazały badania prowadzone przez w Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Mgr inż. EDYTA PIŁKA
ZAKŁAD AUDIOLOGII EKSPERYMENTALNEJ INSTYTUT FIZJOLOGII I PATOLOGII SŁUCHU
Jak głośna może być orkiestra? Natężenie dźwięków wydawanych przez instrumenty dochodzi nawet do 146 dB, wynika z badań przeprowadzonych w 2008 roku przez Iana O’Briena, Wayne Wilsona i Andrew Bradleya w Fińskiej Operze Narodowej. Bezpieczne dla ucha są tylko dźwięki, których natężenie nie przekracza 85 dB. W świetle tej zasady muzyka, choćby najpiękniejsza, jest rodzajem hałasu, który grozi uszkodzeniem słuchu.
Na to niebezpieczeństwo narażeni są nie tylko bywalcy filharmonii, ale przede wszystkim muzycy, zwłaszcza perkusiści, fleciści oraz grający na instrumentach dętych. To właśnie oni – jak wynika z badań w Fińskiej Operze Narodowej – są eksponowani na największy muzyczny hałas. Na ile granie w orkiestrze rzeczywiście zmienia jakość słyszenia, sprawdzili E. J. M. Jansen, H. W. Helleman, W. A. Dreschler i J. A. P. M. de Laat. Z ich badań wynika, że u większości zawodowych muzyków – pomimo prawidłowej czułości słuchu w paśmie częstotliwości reprezentatywnych dla pola słyszenia – występują ubytki w paśmie 6000 Hz. Ponadto muzycy biorący udział w badaniu skarżyli się na szumy uszne i nadwrażliwość na dźwięki.
Podobne wyniki uzyskała Małgorzata Pawlaczyk-Łuszczyńska z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. Połowa badanych przez nią muzyków narzekała na pogorszenie słuchu i nadwrażliwość na dźwięki, co piąty wspominał o pojawiających się szumach. Pawlaczyk-Łuszczyńska oszacowała, iż ekspozycja na dźwięki o natężeniu 81– 90 dB 20 do 48 godzin tygodniowo przez 40 lat pracy zawodowej wiąże się z ok. 30-proc. ryzykiem utraty słuchu.
Więcej w wydaniu listopad/grudzień 2013 (6/134/2013)
https://slysze.inz.waw.pl/w-numerze-61342013-listopadgrudzien/