Karol „Pjus” Nowakowski. Zmarł pierwszy na świecie pacjent słyszący dzięki dwóm implantom wszczepionym do pnia mózgu.

Karol trafił do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, kiedy na skutek zdiagnozowanej u niego w wieku 23 lat neurofibromatozy typu 2, rzadkiej choroby genetycznej objawiającej się m.in. występowaniem guzów nerwów słuchowych, zaczął tracić słuch. Szansę na leczenie dawał mu Program implantów pniowych rozpoczęty w Polsce w 1998 roku przez prof. Henryka Skarżyńskiego we współpracy z prof. Robertem Behrem, neurochirurgiem z Niemiec. Karol postanowił z tej szansy skorzystać – w 2006 r. przeszedł operację wycięcia guza i wszczepienia implantu do pnia mózgu po stronie prawej. Od tego zabiegu, a następnie aktywacji i dopasowywaniu systemu implantu pniowego, pozostawał pod stałą opieką medyczną i rehabilitacyjną zespołu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Karol był jedynym pacjentem na świecie, który po wszczepieniu implantu słuchowego do pnia mózgu w uchu prawym z dużą korzyścią łączył słuch elektryczny ze słuchem akustycznym wzmacnianym przez aparat słuchowy w uchu lewym. Jak wielkie korzyści przyniosła mu zastosowana metoda leczenia, potwierdzały kolejne badania. Wynik audiometrii wolnego pola wykonanego oddzielnie w warunkach odsłuchu przez implant pniowy po stronie prawej, jak i przez aparat słuchowy po stronie lewej wskazywał, że zarówno przez implant, jak i przez aparat słuchowy Karol słyszał większość dźwięków w szerokim zakresie częstotliwości (ryc. 1). Badanie dyskryminacji słów jednosylabowych (procent poprawnie powtórzonych słów w ciszy) wykazało, że słuchając tylko przez implant, Karol mógł powtórzyć 70 proc. słów, słuchając tylko przez aparat słuchowy – 82 proc., a słuchając zarówno przez implant po stronie prawej i aparat słuchowy po stronie lewej – aż 90 proc. (ryc. 2). Przy badaniu dyskryminacji mowy w szumie wyniki te wynosiły odpowiednio 25 proc. (sam implant), 45 proc. (sam aparat słuchowy) i 75 proc. (implant razem z aparatem słuchowym), jak na ryc. 3.
Kiedy z powodu postępującej choroby Karol nie mógł już korzystać z aparatu słuchowego, podjęto trudną decyzję o wszczepieniu drugiego implantu do pnia mózgu po stronie lewej. Taką pierwszą na świecie operację polegającą na usunięciu guza i wszczepieniu drugiego implantu pniowego wykonał zespół polsko-austriacko-niemieckich naukowców w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach w 2008 r…

Więcej w wydaniu:

https://slysze.inz.waw.pl/jak-pacjent-slyszy-przez-implant/

https://slysze.inz.waw.pl/jak-pacjent-slyszy-przez-implant/