Ile ruchu dla zdrowia? Nowe wytyczne WHO

W listopadzie 2020 roku zostały opublikowane nowe rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące aktywności fizycznej dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych). Po raz pierwszy pojawiały się w nich odrębne zalecenia dla kobiet w ciąży i po porodzie, niepełnosprawnych i osób z chorobami przewlekłymi.

Eksperci z grupy opracowującej wytyczne Guideline Development Group uaktualnili poprzednie zalecenia WHO z 2010 r. po przeanalizowaniu nowych doniesień naukowych dotyczących związku między aktywnością fizyczną, siedzącym trybem życia a zdrowiem różnych grup ludzi. Nie przypadkiem zostały one opublikowane w okresie pandemii, kiedy możliwość zażywania ruchu jest ograniczona – tysiące osób pozostaje w domu w okresie kwarantanny i izolacji, a narzucone obostrzenia sanitarne (zamknięcie klubów fitness, basenów, stoków narciarskich itp.) nie sprzyjają aktywności fizycznej, która – na co zwracał uwagę w komunikacie dla prasy dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus – ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, dobrego samopoczucia i długości życia. Obecnie, w pandemii – jak podkreślał dr Ghebreyesus – liczy się dosłownie każdy ruch. Aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych, oprócz diety, sposobów walki z otyłością, której sprzyja długotrwałe przebywanie w domu. Tymczasem wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, że w przypadku osób otyłych ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest podwyższone. Tym bardziej należy więc zwrócić uwagę nie tylko na sposób odżywienia, lecz także na regularne ćwiczenia i treningi, które pozwalają utrzymać wagę ciała w normie, a ponadto – co w okresie pandemii jest również ważne – korzystnie wpływają także na psychikę (zmniejszenie nasilających się w okresie zagrożenia koronowirusem lęków i depresji), poprawiają funkcje poznawcze oraz jakość snu (lepszy wypoczynek przy długotrwałym stresie). Dlatego nowe wytyczne zawierają proste przesłanie: jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna.

Zgodnie z nowymi rekomendacjami dorośli (18–64 lata) powinni zażywać ruchu przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Od dzieci i młodzieży wymaga się średnio 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności. W nowych wytycznych zawarte są zalecenia dotyczące nie tylko treningów aerobowych, lecz także ćwiczeń wzmacniających mięśnie i to dla wszystkich grup wiekowych. I tak dorośli powinni wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej lub zwiększonej intensywności obejmujące wszystkie główne grupy mięśni przez dwa lub więcej dni w tygodniu, natomiast dzieciom i młodzieży zaleca się ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności, a także te wzmacniające mięśnie i kości co najmniej trzy razy tygodniowo.

Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/25-lat-instytutu-fizjologii-i-patologii-sluchu-slysze-nr-styczen-luty-1-177-2021/