I Kongres „Zdrowie Polaków 2019”
I Kongres „Zdrowie Polaków 2019” to – jak mówi jego organizator i gospodarz prof. Henryk Skarżyński – inicjatywa ważna, a jednocześnie odważna. Jako liderzy, ludzie sukcesu, przedstawiciele różnych specjalności nie możemy się schować i uznać, że wszystko jest niedobre. Musimy głośno i odpowiedzialnie mówić o sprawach fundamentalnych, priorytetowych dla całego społeczeństwa, a do takich z pewnością należy szeroko rozumiana problematyka zdrowotna. Odbywający się w dniach 18–19 listopada w Centrum Nauki Kopernik Kongres zgromadził przedstawicieli ministerstw i urzędów państwowych, wybitnych naukowców, ekspertów z różnych dziedzin medycyny, a także ekonomistów, przedstawicieli uczelni oraz organizacji pacjentów. – Z naszych poważnych rozmów mają wypływać wartościowe argumenty, które będą wsparciem dla obecnego kierownictwa resortu i dla przyszłych decydentów w obszarze zdrowia – podkreślał prof. Henryk Skarżyński.
Mobilne Centrum Słuchu i Kapsuła Badań Zmysłów w Miasteczku Zdrowia Arena Orlen w Płocku
W ramach Programu „Po Pierwsze Zdrowie” specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu zostali zaproszeni do udziału w „Weekendzie dla zdrowia” zorganizowanym 5–6 października w Płocku. Mieszkańcy miasta mogli nie tylko sprawdzić słuch czy skorzystać z porad otolaryngologa, ale również zapoznać się z innowacyjnym systemem – Kapsułą Badań Zmysłów. Honorowym gościem Miasteczka Zdrowia był minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. Odwiedził on także stoisko Światowego Centrum Słuchu.
10. Forum Rozwoju Mazowsza
16-17 października w Warszawie odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Forum Rozwoju Mazowsza. Były to dwa dni dyskusji i wymiany doświadczeń dotyczących rozwoju regionu, ze szczególnym uwzględnieniem projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Podczas gali konkursu „Liderzy Zmian 2019”, zorganizowanego w ramach Forum, prof. Henryk Skarżyński odebrał wyróżnienie przyznane w kategorii nagroda internautów, w podkategorii człowiek w centrum uwagi, za projekt „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019”.
Choinka dla Jedynki od prof. Henryka Skarżyńskiego
Tegoroczna, 18. już edycja charytatywnej akcji „Choinki Jedynki” odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Rzeczpospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy. Tradycyjnie do tej świątecznej zabawy włączyli się artyści, sportowcy, naukowcy. Prof. Henryk Skarżyński – jako jedyny w historii „Choinek Jedynki” – został do tej akcji zaproszony po raz drugi.
Stowarzyszenie Szlakiem Tęczy wręczyło wyróżnienie prof. Henrykowi Skarżyńskiemu
W Nadarzyńskim Ośrodku Kultury Stowarzyszenie Szlakiem Tęczy 5 października świętowało jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji darczyńcy, współpracownicy, a przede wszystkim przyjaciele Stowarzyszenia zostali wyróżnieni okolicznościowymi statuetkami. Symboliczne „złote serce” otrzymał także prof. Henryk Skarżyński, który został w ten sposób nagrodzony za wieloletnią pracę na rzecz niesłyszących i niedosłyszących pacjentów, w tym także podopiecznych Stowarzyszenia.
Prof. Henryk Skarżyński Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie 25 października odbyła się uroczysta gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wydarzenie honorowym patronatem objęła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Podczas uroczystości nadano godność Medicus Nobilis prof. Tadeuszowi Tołłoczce, godność Honorowego Członka PTL Pleno Titula prof. Henrykowi Skarżyńskiemu i prof. Wojciechowi Noszczykowi. Przyznano także tytuły zasłużonym dla PTL, odznaczenia Bene Meritus i medale Gloria Medicine. Po odśpiewaniu hymnu lekarzy przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk gości powitał prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. Waldemar Kostewicz.
Prof. Henryk Skarżyński członkiem korespondentem PAN
Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk 5 grudnia podczas 140. sesji w Warszawie wyłoniło nowych członków jednego z najbardziej prestiżowych naukowych ciał kolegialnych w Polsce. Są oni wybierani spośród uczonych, którzy wyróżniają się szczególnym dorobkiem i autorytetem w środowisku naukowym oraz posiadają nieposzlakowaną opinię. Do tego zaszczytnego grona uczonych dołączył prof. Henryk Skarżyński.
Media o nas
W ostatnich tygodniach prasa, radio, telewizja i portale internetowe szeroko komentowały I Kongres „Zdrowie Polaków 2019”, którego inicjatorem i organizatorem był prof. Henryk Skarżyński. Jak podkreślały media, w tej narodowej dyskusji o zdrowiu Polaków i służbie zdrowia udział wzięli nie tylko wybitni lekarze, lecz także przedstawiciele ministerstw, urzędów państwowych i samorządowych, środowiska akademickiego, specjaliści ds. gospodarki i ekonomii, przedstawiciele organizacji pacjentów oraz dziennikarze.
W trosce o zdrowie małych pacjentów – XLII Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”
Kwalifikacja najmłodszych pacjentów do implantu ślimakowego i pniowego oraz opieka poimplantacyjna, aparatowanie dzieci, otoskleroza u dzieci, badania przesiewowe w otolaryngologii dziecięcej, rehabilitacja dzieci z ośrodkowymi zaburzeniami słuchu – to tylko część tematów poruszanych podczas corocznej Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”. Jej organizatorem było Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych we współpracy z Towarzystwem Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich oraz Instytutem Narządów Zmysłów. Konferencja odbyła się po raz drugi w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.
Wreszcie poczułam się szczęśliwa – Historia z happy endem
W 2004 roku prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy na świecie wszczepił implant ślimakowy dziecku z częściową głuchotą. Od tego wydarzenia minęło piętnaście lat. Jak dziś wygląda życie Eweliny Grabowskiej, która była właśnie tym dzieckiem?
Terapia szumów usznych za pomocą dźwięku
Jest wiele teorii na temat mechanizmów powstawania szumów usznych, podobnie jak wiele terapii zalecanych przez lekarzy, które mają przynieść ulgę pacjentowi cierpiącemu na tę dolegliwość. O jednej z nich – terapii dźwiękiem – mówiła mgr Justyna Kutyba z Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych IFPS podczas corocznej konferencji dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki w Światowym Centrum Słuchu.
Jak i gdzie rehabilitować niepełnosprawne dzieci? Praktyczne wskazówki dla rodziców.
Diagnoza niepełnosprawności dziecka to szok dla rodziców. Często czują się oni zagubieni i osamotnieni. Podczas wizyty u naszych specjalistów zadają podstawowe pytania – gdzie szukać pomocy i na jakie formy wsparcia można liczyć w ramach powszechnego ubezpieczenia oraz jakie zajęcia rehabilitacyjne są niezbędne dla ich niepełnosprawnych dzieci. Na te pytania odpowiada mgr Katarzyna Bieńkowska, psycholog z Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.
Dobra decyzja, czyli o wsparciu pacjenta przed wszczepieniem implantu
Dopasowanie neurokognitywne implantu to unikalny wielodyscyplinarny model opieki pooperacyjnej wdrożony w Światowym Centrum Słuchu. Polega on na dopasowaniu implantu, a dokładniej parametrów procesora mowy, nie tylko w oparciu o wyniki badań słuchu, lecz także badań elektrofizjologicznych i testów. Pozwala pacjentom na osiągnięcie maksimum korzyści z implantu ślimakowego. Opracowując tę metodę, położyliśmy nacisk na aktywność, odpowiedzialność i zaangażowanie samego pacjenta. Założyliśmy, że decyzja o operacji nie jest wyłącznie decyzją lekarza – podejmuje ją również pacjent. Jeżeli o leczeniu decyduje wyłącznie lekarz, to – jak wskazują badania – wyniki terapii są gorsze niż w przypadku pacjentów, którzy biorą czynny udział w procesie decyzyjnym i są świadomi korzyści, jak również ryzyka związanego z interwencją medyczną. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy poprawa funkcjonowania pacjenta zależy od jego zaangażowania w proces rehabilitacyjny po operacji. Przeniesienie na pacjenta części odpowiedzialności za powodzenie tego procesu oznacza jednak konieczność dodatkowej pracy z pacjentem – należy nie tylko przekazać mu kluczowe informacje na temat implantów ślimakowych i rehabilitacji pooperacyjnej, lecz także przygotować do tego, aby najpierw mógł podjąć samodzielną decyzję dot. implantacji, a potem współpracować ze specjalistami. To zadanie dla psychologa, mówi mgr Joanna Putkiewicz-Aleksandrowicz z Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych.
Muzykoterapia na Boże Narodzenie
Święta Bożego Narodzenia pachną piernikami i świecą blaskiem mieniących się choinek. W ten czas spotykamy się przy jednym stole zasłuchani w rodzinne opowieści i… kolędy. W tym szczególnym czasie warto sobie uświadomić, jak wielkie znaczenie ma wspólny śpiew, zwłaszcza kolęd, które każdy z nas zna od najmłodszych lat. Kolędy nikogo nie pozostawiają obojętnym. Są źródłem wspomnień i przeżyć, jakie w sobie nosimy. Z tego też powodu mają wielką, terapeutyczną moc.
Mak nie tylko od święta – Szkoła zdrowia
Mak, znany głównie jako składnik wigilijnych i świątecznych potraw, wyróżnia się nie tylko wyjątkowym smakiem, lecz także dużą zawartością składników odżywczych. O tym, co dobrego znajduje się w ziarenkach maku, opowiada mgr Aleksandra Wedziuk, dietetyk z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Wspomnienie o Marii Góralównie. W 100. rocznicę urodzin
Wniosła wielki wkład do polskiej nauki i medycyny. Stworzyła szkołę audiologii dziecięcej, z jej doświadczeń i dorobku korzystamy do tej pory. Doc. Maria Góralówna na zawsze pozostanie w naszej pamięci.