Jedzenie to nie tylko zaspokajanie potrzeb organizmu na substancje odżywcze i kalorie. To także element naszej kultury i życia towarzyskiego. Niestety z braku czasu i pośpiechu jest on coraz częściej zaniedbywany. Hiszpanie, Włosi i Francuzi, którzy chyba najbardziej lubią celebrację posiłków, na jedzenie poświęcają ponad dwie godziny. Polakom jedzenie zajmuje średnio 1 godzinę i 35 minut dziennie. Amerykanie czy Kanadyjczycy poświęcają na nie jeszcze mniej czasu – szybkie tempo życia sprawia, że jedzenie i picie zajmuje im zaledwie około godziny dziennie. Co robimy podczas jedzenia zamiast… samego jedzenia? Badania wskazują, że często ponad połowę czasu posiłku spędzamy na innych czynnościach! Bo któż z nas do porannej owsianki czy przekąski w pracy nie scrolluje swojego telefonu? A podczas lunchu w pracy nie odpisuje na zaległe maile? Oglądamy telewizję, pracujemy, czytamy, prowadzimy samochód, używamy telefonu… Nie jesteśmy skupieni na tym, co jemy i w jaki sposób to robimy. A warto skoncentrować się wyłącznie na swoim posiłku. To tylko i aż godzina z naszego życia! A korzyści ze świadomego jedzenia jest całkiem sporo!
Zalety mindful eating docenili naukowcy. Badania wykazały, że może ono być doskonałym uzupełnieniem leczenia dietetycznego otyłości, a także zapobiegać wielu chorobom. W grupie badanych, którzy jedli zgodnie z zasadami mindful eating zaobserwowano:
- szybszy spadek masy ciała (wśród osób z otyłością)
- zmniejszenie stężenia glukozy, również wśród kobiet z cukrzycą ciążową
- poprawę profilu lipidowego (spadek poziomu trójglicerydów, spadek cholesterolu ogółem oraz „złego” cholesterolu LDL)
- obniżenie ciśnienia tętniczego
- poprawę markerów stanu zapalnego
Mindful eating może być uzupełnieniem leczenia otyłości i zaburzeń odżywiania, a także zapobiegać chorobom cywilizacyjnym.
UWAŻNOŚĆ JAKO REMEDIUM NA STRES
Termin „mindful eating” jest związany z szerszym pojęciem mindfulness, czyli uważności. Za autora tej koncepcji jest uważany prof. Jon Kabat-Zinn, który w 1979 r. skierował grupę przewlekle chorych pacjentów na ośmiotygodniowy program redukcji stresu oparty na uważności. Stało się to początkiem szeroko zakrojonych badań nad wpływem treningu uważności na zdrowie psychiczne i fizyczne. Stworzona przez prof. Kabata-Zinna najpopularniejsza definicja uważności mówi o świadomości powstającej poprzez celowe zwracanie uwagi na chwilę obecną, bez osądzania innych oraz zdarzeń. Badania prof. Kabata-Zinna nad uważnością miały ogromny wpływ na rozwój koncepcji mindful eating jako praktyki pozwalającej zmieniać nawyki żywieniowe i zwiększać świadomość spożywanych posiłków.
Jak przestawić się z szybkiego na uważne jedzenie?
Metod jest wiele, ale trening uważności warto rozpocząć od obserwacji swoich codziennych doznań związanych z jedzeniem. Podczas spożywania posiłków skup swoją uwagę na sygnałach płynących z organizmu. Poniżej kilka praktycznych porad.
- PODEJDŹ DO STOŁU Z APETYTEM.
- ZADBAJ O NASTRÓJ.
- ZACZNIJ OD MAŁEJ PORCJI.
- NIE JEDZ W POŚPIECHU.
- USUŃ ROZPRASZACZE.
- ZJEDZ W POZYCJI SIEDZĄCEJ.
- POOBSERWUJ SWÓJ POSIŁEK.
- URUCHOM ZMYSŁY.
- JEDZ POWOLI.
- ZASTANÓW SIĘ, JAK SIĘ CZUJESZ.
Więcej w wydaniu:
10th Beats of Cochlea (lipiec-siepień 2024 nr 4)