Jak MULTIMEDIA wpływają na dzieci? (marzec-kwiecień 2024 nr 2)

One Health. Konferencja w Senacie RP

Podczas konferencji w Senacie RP, zorganizowanej 25 marca przez senacką Komisję Zdrowia oraz Radę Programową Kongresu „Zdrowie Polaków”, zaprezentowano Raport z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” wraz z rekomendacjami, które przedstawili znakomici eksperci różnych dziedzin nauki i medycyny. – To dla mnie zaszczyt, że możemy gościć tak szacowne grono najlepszych z najlepszych – zwróciła się na powitanie do uczestników konferencji Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu RP. – Dla nas – parlamentarzystów – Państwa rekomendacje mają ogromne znaczenie – dodała.

Perspektywy Medycyny 2023

Podczas konferencji w Senacie RP 25 marca wręczono nagrody i wyróżnienia 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Celem konkursu jest promowanie ekspertów, liderów i zespołów, którzy przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia, poprawienia jakości opieki medycznej oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych.

Ciszej! Hałas jest niebezpieczny dla słuchu i zdrowia

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Został on ustanowiony w 1995 r. przez Ligę Niedosłyszących (obecnie: The Center for Hearing and Communication, CHC) w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi i jego wpływu na zdrowie. Według Światowej Organizacji Zdrowia hałas jest drugą, po smogu, najważniejszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia Europejczyków.

Językowa mapa mózgu

Naukowe Centrum Obrazowania Medycznego to jednostka, w której badania obrazowe mózgu wykonuje się nie tylko w ramach projektów naukowych, lecz także u pacjentów z różnymi zaburzeniami i schorzeniami, wymagających szczegółowej diagnostyki. Do tej grupy należą m.in. pacjenci z zaburzeniami mowy, guzami mózgu przed operacją neurochirurgiczną, cierpiący na padaczkę, po udarach i urazach głowy. W ich przypadku wskazane jest tzw. mapowanie funkcji mózgu z wykorzystaniem techniki funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Na czym dokładnie polega to badanie, wyjaśniała podczas seminarium naukowego w Światowym Centrum Słuchu dr hab. Agnieszka Pluta.

Ja, cyborg!

Tuż przed wydaniem płyty stracił słuch w jednym uchu, jego świat się zawalił. Szukał pomocy wszędzie, także w internecie. Po otrzymaniu implantu słuchowego wpadł na pomysł, aby stworzyć kanał na YouTube – Ja, cyborg, który będzie wsparciem dla osób z problemami słuchu. Dziś Krystian Koper, muzyk, pacjent Światowego Centrum Słuchu, mówi, że jest szczęśliwym posiadaczem implantu ślimakowego z energią do tworzenia niesamowitych rzeczy.

Jak multimedia wpływają na rozwój dzieci?

Dzieci mają coraz większy problem z kontrolowaniem czasu przeznaczanego na gry komputerowe oraz serfowanie po internecie. Problem jest na tyle poważny, że Amerykańska Akademia Pediatrii, WHO i Kanadyjski Ruch – 24- Hour Movement Guidelines sformułowały wytyczne mające na celu budowanie u dzieci w różnym wieku zdrowych nawyków. Na ograniczenie czasu spędzanego przez dzieci w wirtualnym świecie kładzie się nacisk także w Polsce.

Nowe metody terapii szumów

Od ponad roku w leczeniu szumów usznych w Polsce wykorzystuje się metody opierające się na neurostymulacji. Na czym one polegają i jakich efektów można się po nich spodziewać, wyjaśnia dr hab. Danuta Raj-Koziak, prof. IFPS, kierownik Zakładu Szumów Usznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Zaburzenia mowy u dzieci z jednostronną głuchotą

Badania prowadzone w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu podczas diagnostyki audiologicznej u dzieci z jednostronną głuchotą (Single- Sided Deafness, SSD) wykazały, że około połowa z nich ma opóźnienia w rozumieniu i nadawaniu mowy. Dlatego w tej grupie pacjentów oprócz leczenia mającego na celu przywrócenie dwuusznego słyszenia duże znaczenie ma terapia logopedyczna.

Dieta dla Ziemi i zdrowia

Eksperci coraz częściej podkreślają, że w trosce o przyszłość Ziemi powinniśmy zmienić sposób odżywiania, rekomendując opartą na zwiększonym spożyciu produktów roślinnych dietę planetarną. Wiosna, kiedy do sklepów zaczyna trafiać więcej świeżych warzyw i owoców, to dobry moment, aby rozpocząć jej wdrażanie.