Przypadek Beethovena
To tytuł filmu w reżyserii Luizy Budejko o mających problemy ze słuchem i jednocześnie utalentowanych muzycznie pacjentach prof. Henryka Skarżyńskiego. Dzięki postępowi w otochirurgii i technologiach medycznych NIE pogrążyli się w świecie ciszy jak kiedyś genialny kompozytor Ludwig van Beethoven. – Cieszymy się, że grupa takich pacjentów stale się powiększa – mówił prof. Henryk Skarżyński po przedpremierowym pokazie filmu, który miał miejsce w Kajetanach z okazji 28. rocznicy powstania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
28 lat Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
Instytut został powołany do życia 9 stycznia 1996 r. Dziś tworzą go nie tylko specjaliści, lecz przede wszystkim ogromna grupa pacjentów, którzy dzięki postępowi w medycynie mogą liczyć na skuteczne leczenie zaburzeń słuchu i troskliwą opiekę.
Stop zanieczyszczeniom powietrza i demencji!
W niektórych polskich miastach zima kojarzy się ze smogiem. Poziom zanieczyszczeń powietrza wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Jaki to może mieć wpływ na zdrowie mieszkańców? Z badań naukowych wynika, że zanieczyszczenie powietrza może wpływać m.in. na rozwój demencji, ostrzegał Zbigniew Tomczak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, podczas wykładu „Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby otępienne” podczas 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”, którego głównym tematem była koncepcja One Health (Jedno Zdrowie).
SZTUCZNA INTELIGENCJA a ludzki mózg
Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina nauki i techniki, która w ostatnim okresie rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Do jej rozwoju przyczyniają się badania nad ludzkim mózgiem i inteligencją biologiczną (IB), rozumianą jako zdolność organizmów żywych do przetwarzania informacji, adaptacji do zmieniającego się środowiska i osiągania celów. Wykład o postępie AI inspirowanym biologią pt. „Sztuczna inteligencja, inteligencja biologiczna, podobieństwa, różnice i wyzwania” wygłosił w ramach cyklu otwartych seminariów naukowych organizowanych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe NASK dr hab. inż. Tomasz Wolak, prof. IFPS, kierownik Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego IFPS.
O nowych metodach w otochirurgii i nowych implantach
Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu uczestniczyli w odbywającym się w listopadzie 2023 roku w Seulu 14th Asia Pacific Symposium on Cochlear Implants and Related Sciences (APSCI 2023). W spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc uczestników z 48 krajów. Nasi eksperci zaprezentowali wyniki 13 prac naukowych.
Rzeźbię rękami i słuchem
Jako artysta szukam inspiracji także w dźwiękach – w głosach ludzi, szmerach palącego się w kominku drewna, często w muzyce. Kiedy słyszałem źle, trudniej mi było tworzyć i pracować, opowiada Stanisław Cukier, rzeźbiarz z Zakopanego i pacjent Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który w lipcu 2022 roku przeszedł operację wszczepienia implantu.
Inhalacja kontra infekcja
Przeziębienia leczy się
objawowo. Oprócz preparatów bez recepty o działaniu łagodzącym dolegliwości pomocne mogą być również domowe inhalacje (nebulizacje) nawilżające błony śluzowe górnych dróg oddechowych, które w sezonie grzewczym, gdy powietrze w domach i mieszkaniach jest zazwyczaj bardzo suche, nadmiernie się wysuszają. Błony śluzowe stanowią pierwszą linię obrony w kontakcie z wirusami i patogenami. Jeśli zatem nie są wystarczająco nawilżone, słabiej bronią nas przed infekcjami. Dlatego w stanach osłabienia, kiedy czujemy się „niewyraźnie”, warto zrobić właśnie inhalację.
Jak czyścić uszy?
Wydawałoby się, że to mało istotny temat. Okazuje się jednak, że higieniczne błędy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, jakimi są stany zapalne uszu. Jak zatem prawidłowo je czyścić?
UTRATA WĘCHU i inne neurologiczne objawy post-COVID
10 proc. osób po COVID-19 doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych neurologicznych zaburzeń w przebiegu COVID-19 należą też m.in.: encefalopatia, udar mózgu, bóle głowy i zaburzenia ze strony nerwów obwodowych. Inne badanie, obejmujące blisko 1 mln 200 tys. pacjentów, wykazało, że dwa lata po przebytym COVID-19 ryzyko deficytów poznawczych (tzw. mgły mózgowej), demencji, psychoz i padaczki nadal było wyższe w grupie pacjentów, którzy zakazili się wirusem SARS-CoV-2, niż w grupie kontrolnej.
NAUKA IDZIE W LAS czyli o terapeutycznym odpoczynku na łonie natury
Coraz więcej osób cierpi z powodu obniżonego nastroju i depresji, żyjemy w niespokojnych czasach, dlatego ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się dobrostanowi człowieka oraz zdrowiu psychicznemu. Szuka się także sposobów, które pozwalają na utrzymanie zarówno fizycznej, jak i psychicznej kondycji. Jednym z nich jest kontakt z przyrodą, a szczególnie spędzanie czasu w lesie. Co dobrego las może dać współczesnemu zestresowanemu człowiekowi, zwłaszcza temu żyjącemu w betonowej dżungli, wyjaśnia dr hab. Emilia Janeczko, prof. SGGW.
Napoje energetyzujące nie dla dzieci!
Od 1 stycznia wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Dlaczego? Wyjaśnia to dr Alicja Ponder z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.