VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy” (Słyszę nr lipiec/sierpień 4/174/2020)

Slysze-okladka-202004

Cały świat jest dziś z nami, podkreślał Maciej Miecznikowski prowadzący koncert zorganizowany w ramach szóstej edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. Koncert odbył się w ogrodach Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” w Kajetanach, jednak dzięki transmisji online mogli go oglądać uczestnicy i sympatycy Festiwalu na całym świecie. – Cieszymy się, że w czasie pandemii możemy spotkać się ze wszystkimi zdalnie – mówił, witając gości, prof. Henryk Skarżyński, pomysłodawca Festiwalu.


Szanujmy wspomnienia – VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy”

Cały świat jest dziś z nami, podkreślał Maciej Miecznikowski prowadzący koncert zorganizowany w ramach szóstej edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. Koncert odbył się w ogrodach Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” w Kajetanach, jednak dzięki transmisji online mogli go oglądać uczestnicy i sympatycy Festiwalu na całym świecie. – Cieszymy się, że w czasie pandemii możemy spotkać się ze wszystkimi zdalnie – mówił, witając gości, prof.  Henryk  Skarżyński, pomysłodawca Festiwalu.


Bądźmy odpowiedzialni za własne zdrowie – Kongres „Zdrowie Polaków”

Zainicjowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego I Kongres „Zdrowie Polaków” 2019 miał być początkiem narodowej dyskusji o zdrowiu i profilaktyce. Nikt wówczas nie przypuszczał, że za kilka miesięcy wybuchnie pandemia, która będzie rzutowała na system ochrony zdrowia i istotnie wpłynie na nasze codzienne życie. Ograniczenie aktywności fizycznej w czasie izolacji, długotrwały stres spowodowany obawą o zdrowie negatywnie odbiły się na kondycji zdrowotnej milionów Polaków. Dlatego dalsza dyskusja o profilaktyce prozdrowotnej nabiera obecnie jeszcze większego znaczenia. Będzie ona kontynuowana podczas e-Kongresu „Zdrowie Polaków”, który planowany jest na 26–27 października.


Prof. Henryk Skarżyński uhonorowany medalem 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia polskiego ruchu olimpijskiego w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) w Warszawie w dniu 9 lipca 2020 r. prof. Henryk Skarżyński został odznaczony pamiątkowym medalem. Medal wręczył Andrzej Kraśnicki, prezes Komitetu.


Media o Nas

28 lat temu prof. Henryk Skarżyński wszczepił pierwszy w Polsce implant ślimakowy, przypominały media. Informowały one także o odbywającej się w Kajetanach szóstej edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. Artykuły dotyczące profilaktyki zdrowotnej nawiązywały m.in. do organizowanego z inicjatywy prof. H. Skarżyńskiego Kongresu „Zdrowie Polaków”. Wielokrotnie eksperci IFPS wypowiadali się w mediach na temat laryngologicznych następstw zakażenia koronawirusem oraz o profilaktyce COVID-19.


Muzyka w rehabilitacji słuchu – Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”

Jak co roku Festiwalowi „Ślimakowe Rytmy” towarzyszyła Międzynarodowa Konferencja Naukowa odbywająca się w ramach programu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. W tym roku została ona zorganizowana przez Fundację „Po Pierwsze Zdrowie”, Światowe Centrum Słuchu i Instytut Narządów Zmysłów pod patronatem Komitetu Nauk Klinicznych PAN, konsultanta krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii oraz Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Dziecięcych. Konferencję, która z uwagi na pandemię odbywała się online, otworzył prof. Henryk Skarżyński, zaznaczając, że sytuacja epidemiologiczna nie przerwała tradycji lipcowych spotkań muzycznych i naukowych z udziałem wybitnych ekspertów. Podczas kolejnych wystąpień specjaliści podkreślali, jak ważna jest rola muzyki w rehabilitacji słuchu, rozwoju mowy, a także integracji społecznej oraz dzielili się doświadczeniami, które zdobyli w pracy z pacjentami. Dopełnieniem wykładów były warsztaty prezentujące ćwiczenia, które mogą być przydatne m.in. w muzykoterapii osób po wszczepieniu implantu.


Implant: ósmy cud świata – historia z happy endem

Kiedy pani Aleksandra, mama 2,5-letniej Helenki Bitkowskiej, pacjentki Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, usłyszała diagnozę, że jej dziecko nie słyszy, nie chciała w to uwierzyć. Wiedziała jednak, że dla dobra córki musi zrobić wszystko, aby jej pomóc. Dziś Hela dzięki implantom słuchowym nie tylko mówi, ale recytuje wierszyki, śpiewa piosenki, czyta. Często radzi sobie lepiej niż jej normalnie słyszący rówieśnicy.


15 lat z pacjentami w Łebie – hospitalizacje rehabilitacyjne dla osób z szumami usznymi

Szumy uszne mogą utrudniać koncentrację i zasypianie, pracę i odpoczynek. Dla niektórych osób są źródłem stresu, czasami nawet przyczyną depresji. Pacjentom, którzy mają trudności w radzeniu sobie z tą dolegliwością, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oferuje już od 15 lat wyjątkowy rodzaj terapii – hospitalizacje rehabilitacyjne w Międzynarodowym Centrum Rehabilitacji w Łebie. Tygodniowe turnusy mają doskonałą opinię wśród pacjentów.


Jak nawilżać nos i gardło?

Wysuszona śluzówka nosa, gardła i jamy ustnej może ułatwiać wnikanie do organizmu wirusa SARS-CoV-2. Aby więc chronić się przed zakażeniem, należy pamiętać nie tylko o noszeniu maseczek zakrywających usta i nos oraz częstym myciu i dezynfekcji rąk, lecz także o regularnym nawilżaniu górnych dróg oddechowych.


Z zawrotami głowy do chirurga

W 10 przypadkach na 100 leczenie zachowawcze zawrotów głowy nie daje efektów. Kiedy nie pomagają zmiana diety, trybu życia, wypoczynek, a także fizykoterapia i farmakoterapia, jest szansa, że zawroty głowy ustąpią po zabiegu chirurgicznym. Wcześniej pacjent musi jednak poddać się szczegółowej diagnostyce.


Jak pacjent słyszy przez implant? – Mam implant

Pierwotnie implanty ślimakowe miały pomagać osobom niesłyszącym w czytaniu mowy z ruchu warg. Dzięki wielkiemu postępowi w technologiach medycznych, otochirurgii i inżynierii rehabilitacyjnej ich użytkownicy nie tylko rozumieją mowę, lecz także mogą czerpać przyjemność ze słuchania złożonych dźwięków, jakimi są utwory muzyczne. Odbiór dźwięków przez implant, a precyzyjniej – subiektywna percepcja dźwięku użytkownika implantu ślimakowego, to fenomen, którego naukowcy jeszcze nie do końca zbadali. Trudno też im odpowiedzieć na najprostsze, jak może się wydawać, pytanie: jak pacjent słyszy dźwięki przez implant? O próbach symulacji dźwięków odbieranych przez implant oraz wynikach badań nad percepcją dźwięków osób zaimplantowanych mówił podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” prof. nadzw. dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.


Dieta kontra cholesterol

Ponad 60 proc. dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu. Odpowiednie modyfikacje żywieniowe i zmiana stylu życia stanowią podstawę niefarmakologicznego leczenia hipercholesterolemii, podkreśla dietetyk mgr Sylwia Pacyna.


Rynolity jamy nosowej czyli o przypadkach z przedwojennej otoralyngologii

Przypadki rynolitów jamy nosowej, takie jak te opisywane w „Polskim Przeglądzie Oto-Laryngologicznym” przez prof. A. Laskiewicza, nie były i nadal nie są często spotykane w praktyce lekarskiej. Czym jest rynolit? To złóg substancji zmineralizowanych, którego centrum stanowi endogenne lub egzogenne ciało obce zlokalizowane w jamie nosowej. Może powstawać wokół skrzepu, ektopowego zęba (czyli takiego, który wyrósł w innym miejscu, niż powinien) lub przedmiotów wkładanych do nosa przez dzieci (koraliki, monety, wata, pestki owoców itp.). Rynolit może także powstać na skutek pozostawienia w nosie fragmentu np. stentu lub szwu.