O tym, jak ważne jest śniadanie w codziennym żywieniu, opowiadają dietetyczki z Instytutu Żywności i Żywienia

Śniadanie jedz jak król… …obiad jak książę, zaś kolację jak żebrak – to popularne powiedzenie podkreśla znaczenie śniadania w codziennym żywieniu. Pytanie: kto w porannym pośpiechu przygotowuje taki królewski posiłek? Jak przyrządzać śniadanie, aby od rana dawało nam energię do działania, i jak wygospodarować na nie czas, podpowiadają dietetyczki z Instytutu Żywności i Żywienia.

Zjedzenie pełnowartościowego śniadania jest nieodzownym elementem zdrowej, racjonalnej diety.
Zjedzenie pełnowartościowego śniadania jest nieodzownym elementem zdrowej, racjonalnej diety.



Zjedzenie pełnowartościowego śniadania jest nieodzownym elementem zdrowej, racjonalnej diety. Śniadanie jest najważniejszym z trzech głównych posiłków, bo po nocnej przerwie dostarcza energii niezbędnej do rozpoczęcia dnia. Niestety, jest to także najczęściej pomijany posiłek. Nawał porannych obowiązków, przygotowania do pracy czy wyprawianie dzieci do szkoły sprawiają, że na śniadanie nie wystarcza nam czasu. Szacuje się, że na całym świecie nawet 20-30 proc. ludzi nie jada śniadań. W Polsce problem ten dotyczy co 4. osoby dorosłej oraz co 6. dziecka i nastolatka w wieku szkolnym.

W naszej praktyce dietetycznej często spotykamy się z przypadkami pacjentów, którzy będąc na diecie odchudzającej, świadomie rezygnują ze spożywania śniadań. Okazuje się jednak, że pomijanie tego posiłku może utrudniać utrzymanie prawidłowej masy ciała, a tym samym sprzyjać rozwojowi nadwagi i otyłości. Dzieci i nastolatki, które regularnie spożywają śniadania, mają mniejszą skłonność do tycia oraz są bardziej chętne do systematycznego uprawiania sportu w porównaniu z rówieśnikami rezygnującymi z pierwszego posiłku.

Korzyści z systematycznego spożywania śniadania jest wiele. Wśród nich warto wymienić wspomaganie odporności organizmu czy zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia. Regularne jedzenie, w tym spożywanie śniadania, pozwala na utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy, insuliny, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zabezpieczenie organizmu przed wahaniami poziomu glukozy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, co ułatwia zapamiętywanie, poprawia koncentrację i nastrój. To ważne szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, zwracają uwagę badacze. Rozpoczęcie dnia od właściwie skomponowanego posiłku sprawia, że na lekcjach łatwiej mogą się skoncentrować na zadaniach, a wydajność ich umysłu będzie znacznie większa.


Więcej w wydaniu:
https://slysze.inz.waw.pl/wech-i-smak-a-koronawirus-slysze-nr-marzec-kwiecien-2-172-2020/