Od bluesa do opery – 7 Festiwal „Ślimakowe Rytmy”
Pełnia dźwięku. Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. Pod takim hasłem odbywał się siódmy już Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy”. – Każda z edycji była inna, ale każda pozostawiła wiele wzruszeń – mówił jego inicjator i organizator prof. Henryk Skarżyński podczas koncertu finałowego, który miał miejsce w Atrium Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach i był transmitowany na żywo w internecie. Koncert nosił tytuł „Terapeutyczna moc dźwięku i muzyki”, a w jego programie przedstawiono różne gatunki muzyki – od piosenek ludowych po arie operowe. Każdy mógł zatem znaleźć coś dla siebie.
Wiedza wprost od ekspertów na podkastach IFPS
„Nauka dla społeczeństwa” to tytuł cyklu konferencji odbywających się z okazji 25-lecia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, a zarazem serii podkastów, których celem jest popularyzacja omawianych podczas tych konferencji zagadnień klinicznych i naukowych. Ze specjalistami IFPS rozmawia Borys Kozielski, nagrodzony w 2010 roku European Podkast Award w kategorii non-profit i w 2012 w kategorii professional. Podkast jest unikalnym sposobem popularyzacji nauki, podkreśla w wywiadzie dla „Słyszę”.
Jak dłużej żyć w zdrowiu?
Długość życia i zdrowie zależą od genów w 50 proc. W 35 proc. determinują je nasz styl życia i środowisko. Interwencje medyczne nie decydują o nich w aż tak dużym stopniu, jak można by sądzić – ich wpływ na długość życia szacuje się na ok. 15 proc., podkreślano podczas panelu dyskusyjnego „Zdrowie i długość życia a środowisko” zorganizowanego przez prof. Piotra Kunę i prof. Jurka Olszewskiego z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w ramach 2. Kongresu „Zdrowie Polaków”. Przedstawiamy główne wnioski z tej dyskusji.
Piosenka pomoże na wiele… konferencja „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”
…na co dzień i na niedzielę. I na to, żebyś ty patrzył weselej – śpiewała muzykoterapeutka Dominika Dopierała, rozpoczynając warsztaty odbywające się w ramach Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. Fragment tej piosenki można uznać za krótkie podsumowanie tego, co podczas tych warsztatów, a potem konferencji próbowali przekazać specjaliści – lekarze, muzykoterapeuci, muzycy, śpiewacy i pedagodzy. Wszyscy zachęcali nie tylko do słuchania muzyki, lecz także muzykowania, podpowiadając jednocześnie, jak wykorzystać muzykę lub jej elementy w różnych terapiach, m.in. niedosłuchu, dysfunkcjach neurologicznych, a nawet chorobach onkologicznych. – Terapie z zastosowaniem muzyki trzeba doskonalić, stąd ta konferencja – podkreślał podczas jej otwarcia prof. Henryk Skarżyński.
Nowoczesne technologie w terapii słuchu, głosu, węchu i smaku. 25 konferencji z okazji 25-lecia IFPS
Co w otorynolaryngologii zmieniło się od 1996 roku, kiedy powstał Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu? Odpowiedź na to pytanie przynoszą kolejne konferencje z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”, odbywające się z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Podczas tych spotkań online prezentowane są współczesne metody diagnostyki, leczenia i rehabilitacji słuchu, równowagi, głosu, mowy, a także technologie medyczne, do których Polacy mają dostęp jako pierwsi lub jedni z pierwszych na świecie. Ostatnio przestawiano skomplikowane przypadki zaburzeń słuchu, także towarzyszących zespołom chorobowym, których leczenie stało się możliwe m.in. dzięki technologicznym innowacjom. Zaprezentowano też nowe wdrażane w Instytucie metody diagnostyki zaburzeń węchu i smaku, także tych związanych z COVID-19, oraz współczesne możliwości diagnostyki i terapii głosu. Na kolejnych stronach publikujemy streszczenia wystąpień naszych specjalistów.
Kiedy niemożliwe staje się możliwe czyli moja droga do medycyny
Ma wiele pasji: podróżowanie po świecie, nauka języków obcych, jazda na nartach i snowboardzie. Jednak najbardziej kocha medycynę. Właśnie ukończyła Wydział Lekarsko-Stomatologiczny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. 25-letnia Weronika Owerkowicz urodziła się z głębokim obustronnym niedosłuchem, ale dzięki implantowi wszczepionemu w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu nigdy nie czuła się bezradna. Osiągnęła nawet więcej niż jej wielu dobrze słyszących rówieśników. Ile ją to kosztowało, postanowiła opowiedzieć czytelnikom „Słyszę”.
Dlaczego zatyka mi się ucho?
Zatkanie ucha to jeden z objawów, które mogą świadczyć o niedrożności trąbki słuchowej, zwanej także trąbką Eustachiusza. Łączy ona jamę bębenkową w uchu środkowym z częścią nosową gardła. Jej głównym zadaniem jest wentylacja ucha, czyli wyrównywanie ciśnienia pomiędzy uchem środkowym a środowiskiem zewnętrznym. Dlaczego trąbka przestaje działać prawidłowo? I co można na to poradzić?
Nowe procesory mowy dla małych pacjentów
Dopasowanie neurokognitywne implantu to opracowany przez zespół Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej IFPS unikalny, wielodyscyplinarny model opieki pooperacyjnej wdrożony w Światowym Centrum Słuchu, który pozwala pacjentom na osiągnięcie maksimum korzyści z implantu ślimakowego. Polega on na dopasowaniu parametrów procesora mowy nie tylko w oparciu o wyniki badań słuchu, lecz także testów psychologicznych i badań elektrofizjologicznych. Procesor stanowi zewnętrzną część systemu implantu i – inaczej niż jego część wewnętrzna – podlega wymianie. Producenci systemów implantów udzielają – dzięki staraniom prof. Henryka Skarżyńskiego – pięcioletniej gwarancji na działanie procesorów mowy dla pacjentów Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Po upływie tego czasu procesor, jeśli nie zapewnia optymalnego dla użytkownika implantu słyszenia i rozumienia mowy, powinien zostać wymieniony. Ostatnio, mimo trudnego czasu pandemii, w ciągu dwóch miesięcy (marzec i czerwiec) w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu wymieniono ok. 600 procesorów u dzieci, co znacznie zredukowało listę oczekujących. Wszyscy mali pacjenci, którzy pilnie potrzebowali nowego procesora mowy, zostali w niego zaopatrzeni, podkreśla dr inż. Anita Obrycka, zastępca kierownika Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej IFPS, odpowiedzialna za logistykę tego przedsięwzięcia.
Bierzesz leki? Uważaj, co jesz!
Między żywnością i farmaceutykami mogą zachodzić interakcje, w efekcie których zmniejsza się skuteczność leczenia albo zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Najlepiej udokumentowany jest wpływ soku grejpfrutowego na metabolizm leków. Wiadomo jednak, że także inne składniki pożywienia zmieniają działanie farmaceutyków, mówi dr Katarzyna Wolnicka, kierownik Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP PZH–PIB.