6 Kongres Zdrowie Polaków: Nauka dla zdrowia społeczeństwa (listopad-grudzień 2024 nr 6)

okładka 6 Kongres Zdrowie Polaków: Nauka dla zdrowia (listopad-grudzień 2024 nr 6)
6 Kongres Zdrowie Polaków: Nauka dla zdrowia (listopad-grudzień 2024 nr 6)

Order Orła Białego dla profesora Henryka Skarżyńskiego
To najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej prof. Henryk Skarżyński otrzymał 11 listopada od prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości zorganizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Belwederze.

Nauka dla zdrowia społeczeństwa
Pod takim hasłem odbywał się 6. Kongres „Zdrowie Polaków”. W ciągu trzech dni (25–27 listopada) można było śledzić przebieg 13 debat w Światowym Centrum Słuchu, 30 paneli dyskusyjnych i eksperckich oraz prawie 60 wykładów z udziałem ponad 350 ekspertów z różnych dziedzin. W ramach Kongresu odbywały się także sesje satelitarne w jednostkach naukowych zlokalizowane w różnych miastach Polski, dyskusje ekspertów w ośrodkach telewizji regionalnej, ośrodkach współpracujących z organizatorami w ramach Pierwszej Ogólnopolskiej Sieci Telemedycznej w Olsztynie, Bytowie, Koninie, Gdańsku, Szczecinie, Opolu, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie oraz w ramach Pierwszej Międzynarodowej Sieci Telemedycznej w Biszkeku, Oszu (Kirgistan), Szymkencie (Kazachstan), Łucku, Odessie (Ukraina) oraz Dakarze (Senegal). Organizatorami Kongresu były: Rada Główna Instytutów Badawczych, Fundacja „Po Pierwsze Zdrowie”, Światowe Centrum Słuchu i Instytut Narządów Zmysłów.

Perspektywy dla zdrowia
Sztuczna inteligencja i inne technologie, dzięki którym możliwy jest postęp w diagnostyce i leczeniu chorób, osiągnięcia, wdrożenia czy programy naukowe, które mają znaczący wpływ na zdrowe życie i poczucie dobrostanu, holistyczne podejście do zdrowia, profilaktyka jako priorytet w czasie prezydencji Polski w Unii Europejskiej to tematy, na których skupili się eksperci podczas paneli dyskusyjnych i wykładów. Zgodnie z hasłem przewodnim „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” 6. Kongres „Zdrowie Polaków” stanowił platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy medycyną a innymi gałęziami nauki, utrwalając interdyscyplinarne podejście do istotnych problemów zdrowotnych, także tych, z którymi będziemy musieli zmagać się w przyszłości.

Media o nas
Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie państwowe dla prof. Henryka Skarżyńskiego w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny to wyróżnienie, o którym w listopadzie informowały wszystkie media. Obszernie komentowały także obrady 6. Kongresu „Zdrowie Polaków”, który w tym roku odbył się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”.

Z implantem wreszcie mogę być sobą!
Przestałam myśleć o tym, że będąc dzieckiem, przydarzyło mi się coś okropnego, że straciłam słuch w jednym uchu. Myślę natomiast, że miałam szczęście, bo po wszczepieniu implantu mogłam nauczyć się słyszeć na nowo. Jestem dumna z procesora, który noszę za lewym uchem. Nie wyobrażam sobie życia bez tego urządzenia, mówi Liliana Grzegrzółka, pacjentka IFPS, i namawia inne osoby niesłyszące na jedno ucho, by jak najszybciej zdecydowały się na operację przywracającą obuuszne słyszenie.

Wśród nocnej ciszy, czyli o terapeutycznej mocy kolędowania
Śpiewanie kolęd czy nawet tylko ich wspólne słuchanie jest okazją do spotkania przy choince, chwilą ciepłych, pięknych wspomnień. A jeśli wśród kolędujących jest ktoś, kto ma ograniczenia w odbiorze dźwięków – także okazją do wsparcia go w procesie terapii słuchu.
Kalina Cyz

Jak otoczenie społeczne wpływa na korzyści z implantu u dzieci?
Współczesne, holistyczne podejście do kondycji pacjenta wymaga spojrzenia z perspektywy różnych dyscyplin naukowych. Jednak dotychczas w badaniach małych pacjentów z implantami ślimakowymi skupiano się przede wszystkim na wymiarze medycznym i audiologicznym. Tymczasem coraz wyraźniej widać, że korzyści, jakie daje dzieciom wczesna implantacja ślimakowa, zależą nie tylko od techniki otochirurgicznej czy neurokognitywnego dopasowania systemu implantu ślimakowego, lecz także od środowiska, w którym przebywają one po operacji. To środowisko, o czym mówi holistyczna koncepcja zdrowia, oddziałując na dziecko, może sprawiać, że osiąga ono większe albo mniejsze korzyści z urządzenia. Dlatego w Światowym Centrum Słuchu rozpoczęto interdyscyplinarne badania, których celem jest dokładna analiza, w jaki sposób korzystanie z implantów ślimakowych wpływa na życie dzieci urodzonych z całkowitą głuchotą oraz ich bliskich i odwrotnie – na ile otoczenie może zwiększać korzyści z implantów osiągane przez małych użytkowników tych urządzeń. To unikalne badanie z udziałem zaimplantowanych dzieci rozpoczął w Światowym Centrum Słuchu interdyscyplinarny zespół, w składzie którego znajdują się m.in. socjolodzy:
dr n. hum. Kalina Kukiełko z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego
dr n. społ. Krzysztof Tomanek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Apiterapia na Boże Narodzenie
Piernik, miodownik, kutia, orzechy i herbata z miodem. Miód to jeden z tych dodatków do wypieków i dań, po który zwyczajowo sięgamy na Boże Narodzenie. Od innych słodkości różni się tym, że ma korzystny wpływ na zdrowie, co potwierdzają wyniki niektórych badań naukowych. Boże Narodzenie jest więc nie tylko dobrą okazją do tego, aby posmakować miodów, lecz także zainteresować się apiterapią.

Barszcz z buraków nie tylko na wigilię
Barszcz czerwony ma wiele prozdrowotnych właściwości, dlatego warto, by pojawiał się na naszych stołach nie tylko przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

Przypadek ropnia mózgowego pochodzenia usznego
Autor poniższego artykułu zamieszczonego w „Polskim Przeglądzie Oto-Laryngologicznym” z 1928 r. – dr S. Lewande, ordynator Miejskiego Szpitala św. Jakóba w Wilnie, należał do Sekcji Wileńskiej Polskiego Towarzystwa Otorinilaryngologicznego działającego w latach 1924–1939. O tej sekcji PTO wiemy najwięcej, ponieważ zachowały się protokoły posiedzeń (w ciągu 16 lat istnienia Sekcji Wileńskiej odbyło się ich 58). Przez cały okres działalności sekcji zademonstrowano 250 różnych przypadków klinicznych, wygłoszono ponad 30 prac i referatów, omawiano i prezentowano wynalazki, nowe metody lecznicze i operacyjne. Specjaliści dzielili się doświadczeniem zdobytym za granicą, podczas staży.