4th International Symposium on Otosclerosis and Stapes Surgery / III Konferencja „Wytyczne w Otologii” Towarzystwa Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich (Słyszę nr maj/czerwiec 3/161/2018)

Słyszę nr maj/czerwiec 3/161/2018

Słyszę nr maj/czerwiec 3/161/2018

Biało-czerwona dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
Z okazji przypadającego na 2 maja Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia, a wyróżnionym instytucjom – flagi państwowe. W tym zaszczytnym gronie znalazł się Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, który podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego reprezentowali prof. Henryk Skarżyński oraz dr Witold Cieśla, zastępca dyrektora Instytutu.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Światowym Centrum Słuchu
11–13 maja obchodziliśmy Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tej okazji minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński odwiedził Światowe Centrum Słuchu, które jest jednym z projektów zrealizowanych dzięki unijnemu dofinansowaniu. Minister Kwieciński zapoznał się z dotychczasowymi osiągnięciami Centrum w Kajetanach i technologiami informatycznymi stosowanymi w codziennej pracy bloku operacyjnego. Zwiedził również – unikalne w skali międzynarodowej – studio telemedycyny, a także obejrzał nowoczesną Pracownię Badań Klinicznych Głowy i Szyi.

Nowy implant na przewodnictwo kostne
11 kwietnia 2018 r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach prof. nadzw. Piotr H. Skarżyński przeprowadził – po raz pierwszy w Polsce – pokazowe operacje wszczepienia implantów słuchowych na przewodnictwo kostne typu Cochlear OSIA OSI100. Dotychczas implanty tego typu wszczepiono tylko w Holandii, Australii, USA i Niemczech.

Muzyka, nauka i medycyna, czyli Beats of Cochlea 2018
W dniach 9–12 lipca tego roku odbędzie się czwarta edycja „Beats of Cochlea”. Pierwszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy“, zorganizowany według pomysłu prof. Henryka Skarżyńskiego, odbył się w 2015 roku. Praca z uczestnikami Festiwalu przyczyniła się m.in. do powstania zaprezentowanego w ubiegłym roku Programu Naukowo-Muzycznego „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka“. Podczas „Beats of Cochlea“ 2018 w ramach tego Programu zostaną uroczyście zainaugurowane w Światowym Centrum Słuchu zajęcia muzykoterapeutyczne dla osób z zaburzeniami słuchu.

O postępach w leczeniu otosklerozy i chirurgii strzemiączka. Relacja z 4th International Symposium on Otosclerosis and Stapes Surgery
International Symposium on Otosclerosis and Stapes Surgery to międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona otosklerozie i chirurgii strzemiączka, która od 2004 roku organizowana jest przez światowe ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu tego schorzenia. Otoskleroza jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn stopniowej utraty słuchu u młodych dorosłych. Nieleczona może prowadzić do całkowitej głuchoty. Interwencja chirurgiczna, która na obecnym etapie wiedzy medycznej jest jedyną skuteczną metodą leczenia, daje dobre efekty. Sukces terapii zależy jednak w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia otochirurga. Dlatego tak ważna jest wymiana informacji na temat tego schorzenia w gronie światowych ekspertów.

O diagnostyce i terapii schorzeń otorynolaryngologicznych. Relacja z II Konferencji „Wytyczne w Otologii”
Konferencja „Wytyczne w Otologii”, która w dniach 5–7 kwietnia br. odbyła się w Krakowie, stanowiła kontynuację idei corocznych spotkań naukowych środowiska polskich otorynolaryngologów. Pierwsze z nich miało miejsce dwa lata temu w Krynicy-Zdroju, kolejne – w Zakopanem. Ich celem jest nie tylko wymiana wiedzy i doświadczeń na temat współczesnych metod diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji zaburzeń słuchu, lecz także wypracowanie nowych standardów leczenia schorzeń otorynolaryngologicznych.

Dzięki operacji mogę uprawiać swój zawód – historia Macieja Miecznikowskiego
Otoskleroza, której leczeniu poświęcone było 4th International Symposium on Otosclerosis and Stapes Surgery w Krakowie, to choroba, która osłabia zdolność słyszenia niskich tonów, szczególnie ważnych dla odbioru muzyki. Dlatego leczenie pacjentów, którzy są zawodowymi muzykami, jest dla otochirurgów – jak podkreślali eksperci – szczególnym wyzwaniem. Jednym z pacjentów, którzy przeszli leczenie otosklerozy w Światowym Centrum Słuchu, jest Maciej Miecznikowski. – Chyba tylko dzięki operacjom wykonywanym przez prof. Henryka Skarżyńskiego mogę bez przeszkód uprawiać swój zawód – mówi wokalista.

Dlaczego dziecko ma chrypę?
Zaburzenia głosu to problem przede wszystkim ludzi dorosłych, jednak mogą one pojawić się także u dzieci. Niepokój rodziców budzi najczęściej długo utrzymująca się chrypka. Jakie mogą być jej przyczyny, wyjaśnia dr n. med. Elżbieta Włodarczyk, ordynator Kliniki Audiologiii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w rozmowie ze „Słyszę”.

Mindfulness w terapii szumów usznych
W leczeniu szumów usznych ogromną rolę odgrywa redukcja stresu. Ostatnio pacjentom zaleca się tzw. praktykę mindfulness. Mindfulness nie jest formą psychoterapii ani treningiem relaksacyjnym. Jest to praktyka wywodząca się z tradycji buddyjskiej, która ma na celu rozwijanie świadomości otwartej i nieoceniającej. Nie tylko obserwacje psychologów, lecz także badania naukowe potwierdzają skuteczność tej praktyki w terapii pacjentów z szumami usznymi, mówi mgr Izabela Sarnicka z Zakładu Szumów Usznych IFPS.

Dieta a słońce
Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i opalania. Warto jednak przygotować się do słońca. Nie tylko kremy z filtrem ochronią przed szkodliwym działaniem jego promieni. Niektóre warzywa i owoce mają podobne właściwości. Odpowiednia dieta może skutecznie wzmacniać naturalne mechanizmy ochronne skóry. Wystarczy tylko wzbogacić ją o kilka składników, twierdzi specjalista żywieniowy Konrad Gaca.

Dobry lekarz musi być dobrym człowiekiem, czyli o pracy i odkryciach prof. Jana Miodońskiego
Studenci i pacjenci wchodzący do budynku Kliniki Otolaryngologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie często zwracają uwagę na tablicę pamiątkową z dedykacją: „Janowi Miodońskiemu – profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Medycznej, budowniczemu i kierownikowi Kliniki (…), uczonemu, lekarzowi i człowiekowi – uczniowie i współpracownicy”. Nie zawsze zdają sobie jednak sprawę, że przemierzając korytarze Kliniki, wędrują śladami wielkiego Człowieka – jednego z najwybitniejszych otolaryngologów ubiegłego wieku, twierdzi dr n. med. Joanna Szaleniec, adiunkt w Katedrze i Klinice Otolaryngologii CM UJ, która w tym numerze „Słyszę” przypomina o dokonaniach prof. Miodońskiego.