Już po raz czwarty użytkownicy implantów z całego świata mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas pierwszego w świecie Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Beats of Cochlea”. Festiwalowi towarzyszyły warsztaty prowadzone przez Mistrzów. Festiwal i warsztaty odbywały się w ramach Programu Naukowo-Muzycznego „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, który został wdrożony w Światowym Centrum Słuchu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego. Tegoroczne wydarzenia wpisały się w obchody jubileuszu „25 lat naszej tożsamości w stulecie odzyskania niepodległości. Od Centrum Implantów Ślimakowych „Cochlear Center” 1993 do Światowego Centrum Słuchu IFPS 2018”.
Wieczorne spotkania z muzyką w Kajetanach
Dopełnieniem warsztatów muzycznych były wieczorne koncerty, podczas których uczestnicy Festiwalu prezentowali to, czego nauczyli się, pracując z Mistrzami.
Wielki finał
IV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Beats of Cochlea” zakończył koncert z udziałem wytypowanych przez jury dziesięciorga laureatów. „Nie ukrywajmy wzruszeń, to takie szlachetne i ludzkie”. Tymi słowami prof. Henryk Skarżyński zapowiedział występy na scenie pawilonu koncertowego Orkiestry Sinfonia Varsovia. Laureatom towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Divertimento pod batutą Krzesimira Dębskiego. Honorowy patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Zdrowia.
25 lat naszej tożsamości w stulecie odzyskania niepodległości Sesja jubileuszowa Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
25 lat temu, rok po pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej przez prof. Henryka Skarżyńskiego, powstało pierwsze w naszym kraju i drugie w Europie Centrum Implantów Ślimakowych „Cochlear Center”. Z tej okazji 12 lipca odbyła się sesja jubileuszowa Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu „25 lat naszej tożsamości w stulecie odzyskania niepodległości”. To także tytuł monografii pod redakcją prof. Henryka Skarżyńskiego wydanej z tej okazji przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
Muzyka w terapii zaburzeń słuchu. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”
O możliwościach i ograniczeniach wykorzystania muzyki w terapii pacjentów z zaburzeniami słuchu dyskutowali w Światowym Centrum Słuchu wybitni specjaliści w dziedzinie rehabilitacji słuchu podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej w ramach Programu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. Eksperci nie tylko przedstawili swoje doświadczenia w pracy terapeutycznej, lecz także próbowali odpowiedzieć na pytanie dotyczące możliwości oceny jakości słyszenia muzyki przez użytkowników implantów. Przedstawiamy streszczenia wybranych wykładów.
Zajęcia pilotażowe z muzykoterapii i „Teatr Instrumentalny”. Program naukowo-muzyczny „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”
Program naukowo-muzyczny „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, wdrożony niedawno w Światowym Centrum Słuchu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego, przynosi już efekty. O pierwszych doświadczeniach w pracy muzykoterapeutycznej z małymi pacjentami z implantami oraz najnowszym projekcie, jakim jest płyta z dźwiękami specjalnie dobranymi pod kątem osób z zaburzeniami słuchu, mówiła podczas konferencji mgr Barbara Kaczyńska, sekretarz naukowy Programu. Wykładowi towarzyszył pokaz zajęć muzykoterapeutycznych.
Człowiek jak ryba, czyli o pływaniu bez wysiłku
Dlaczego tak łatwo rezygnujemy z uprawiania sportu? Bo treningi to często duży wysiłek. Dla tych, którzy łatwo poddają się zmęczeniu, wymyślono sport oszczędzający energię i siły, tzw. total immersion. To metoda pływania w pełnym zanurzeniu, w której najważniejsza jest precyzja ruchu. – Aby nauczyć się tej techniki, trzeba zmienić sposób myślenia o ruchu w wodzie – mówi w wywiadzie dla „Słyszę” Paweł Lewicki, certyfikowany trener total immersion, uczeń Terry’ego Laughlina, amerykańskiego trenera kadry olimpijskiej i twórcy tej metody.