32nd Politzer Society Meeting (Słyszę nr maj/czerwiec 3/167/2019)

okładka Słyszę 3/2019

Po Pierwsze Zdrowie 2019. Nowy sezon badań.
Czwarta edycja „Wielospecjalistycznego całorocznego programu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym i wspierania zdrowia Polaków – Po Pierwsze Zdrowie” rozpoczęła się, podobnie jak w ubiegłym roku, przed gmachem TVP i budynkiem Polskiego Radia. Mieszkańcom stolicy udzielało porad kilkudziesięciu lekarzy różnych specjalności. Chętni mogli skorzystać z konsultacji audiologów, foniatrów, otolaryngologów, periodontologów, okulistów, kardiologów, hematologów, specjalistów z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży, dermatologów, dietetyków.

Prof. Henryk Skarżyński nagrodzony Godłem Promocyjnym Orła Białego
W rezydencji Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736, odbył się finał VII edycji Godła Promocyjnego Fundacji Orła Białego. Otwierając uroczystą galę, prof. Jan Ludwiczak podkreślał, że do Kapituły Godła wpłynęło kilkaset wniosków o wyróżnienie najbardziej znaczących przedsiębiorstw, organizacji i osób ze świata gospodarki, kultury, sztuki, nauki i sportu.

Nowi Przyjaciele po Wsze Czasy
Tablica „Przyjaciele po Wsze Czasy” to forma podziękowania prof. Henryka Skarżyńskiego tym, którzy wspierali jego działania mające na celu pomoc osobom z zaburzeniami słuchu. Tablica ta wita gości i pacjentów Światowego Centrum Słuchu, przypominając o znanych politykach, artystach, wybitnych naukowcach, którzy w szczególny sposób przyczynili się do powstania i rozwoju Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Grono Przyjaciół po Wsze Czasy stale się powiększa.
Ostatnio dołączyło do niego pięciu wybitnych naukowców: prof. Maurizio Barbara, prof. Lieber Po-Hung Li, prof. Mohan Kameswaran, prof. Angel Ramos Macias i prof. Seung Ha Oh. Tabliczki ze swoimi nazwiskami odsłonili oni 29 maja podczas trwającego w Kajetanach 32nd Polizer Society Meeting i 2nd World Congress of Otology.

Prof. Henryk Skarżyński Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego
Podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku poznaliśmy nowych laureatów Marki Podlaskiej 2018. Do konkursu organizowanego od 15 lat przez Marszałka Województwa Podlaskiego zgłoszono niemal 300 propozycji. W gronie wyróżnionych znalazł się prof. Henryk Skarżyński, któremu nadano tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego.

Natalia Czajka z Nagrodą Zaufania Złoty OTIS 2019
Natalia Czajka, pedagog specjalny z Kliniki Rehabilitacji Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, została wyróżniona w kategorii debiuty naukowe za przygotowanie prezentacji „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”, przedstawionej w październiku 2018 r. podczas debaty w Senacie RP, którą wraz z marszałkiem Stanisławem Karczewskim współorganizował prof. Henryk Skarżyński.

14. światowa wideokonferencja LION Global Otology – Neurotology Live Surgical Broadcast w Światowym Centrum Słuchu
W dniach 13-14 maja 2019 r. odbyła się coroczna światowa wideokonferencja LION: Global Otology – Neurotology Live Surgical Broadcast. Podczas tych organizowanych już od 14 lat konferencji zaproszeni otochirurdzy z wiodących na świecie ośrodków klinicznych prezentują zaawansowane techniki otochirurgiczne.

Prof. Henryk Skarżyński gościem specjalnym seminarium „O zdrowiu sądeczan – od onkologii do niedosłuchu”
Onkologia, ubezpieczenia społeczne i słuch to główne zagadnienia seminarium „O zdrowiu sądeczan”, które odbyło się 28 marca 2019 r. w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Gościem specjalnym był prof. Henryk Skarżyński, który wygłosił wykład pt. „Populacyjne badania dzieci szkolnych podstawą powszechnej profilaktyki zdrowotnej”. Korzystając z okazji, specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu badali słuch sądeczan w Mobilnym Centrum Słuchu.

Dwa wyróżnienia dla prof. Piotra H. Skarżyńskiego
24 maja 2019 r. w Lizbonie prof. nadzw. Piotr H. Skarżyński, zastępca kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, został wybrany na audytora Europejskiej Federacji Towarzystw Audiologicznych (EFAS). 4 czerwca został nagrodzony w konkursie Supertalent w Medycynie 2019.

Pacjent w centrum uwagi
„Rola samorządu w polskim systemie ochrony zdrowia i w edukacji pacjenta – kompetencje, możliwości, osiągnięcia” to tytuł panelu III Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w którym wziął udział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii.

Pacjenci na scenie
Spotkaniu 32nd Politzer Society Meeting i 2nd World Congress of Otology towarzyszył uroczysty koncert w Światowym Centrum Słuchu. Utalentowani pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wystąpili w duetach z profesjonalnymi muzykami.

32ND POLITZER SOCIETY MEETING | 2ND WORLD CONGRESS OF OTOLOGY
O wyzwaniach i postępie w otologii

Blisko tysiąc naukowców, lekarzy otolaryngologów, audiologów, foniatrów, a także inżynierów klinicznych z całego świata wzięło udział w 32nd Politzer Society Meeting i 2nd World Congress of Otology, które zostały zorganizowane w dniach 28.05.–1.06.2019 r. przez Światowe Centrum Słuchu IFPS i Instytut Narządów Zmysłów. Prezydentem Kongresu był prof. Henryk Skarżyński.

Dźwięk pobudza moją wyobraźnię
Moje obrazy pomagają mi być rozumianą przez innych. Gdy jeszcze nie mogłam mówić ani czytać, komunikowałam się za pomocą gestów i rysunków – tak o swojej pasji artystycznej i wyobraźni, która rozwijała się w ciszy, pisze Joanna Turek, 23-letnia pacjentka IFPS, studentka piątego roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. „Portrety” – przeżycia i refleksje to temat jej pracy dyplomowej.

Zanim wejdziesz do wody
Latem przyjemnie jest wybrać się nad wodę. Nad rzekę, jezioro lub na basen. Podczas pływania poprawia się krążenie i przyspiesza metabolizm. O czym jednak należy pamiętać, by w trakcie takiej formy wypoczynku nie ucierpiały uszy, przypomina dr Aleksandra Mickielewicz.

Implant to nie aspiryna, czyli o nauce używania elektrycznego słuchu
Dopasowanie neurokognitywne implantu to unikalny wielodyscyplinarny model opieki pooperacyjnej wdrożony w Światowym Centrum Słuchu. Polega on na dopasowaniu implantu, a dokładniej parametrów procesora mowy, nie tylko w oparciu o wyniki badań słuchu, lecz także badań elektrofizjologicznych i testów psychologicznych specjalnie opracowanych pod kątem osób implantowanych. Dopasowanie neurokognitywne to jedyna metoda, która pozwala pacjentom na osiągnięcie maksimum korzyści z implantu ślimakowego. W Zakładzie Implantów i Percepcji Słuchowej dokładamy wszelkich starań, aby osoby po wszczepieniu implantu miały jak najmniej ograniczeń w komunikowaniu się i funkcjonowaniu w społeczeństwie. Wiele zależy jednak od samych pacjentów. – Opracowując metodę dopasowania neurokognitywnego, wychodziliśmy z założenia, że pacjent nie może być tylko biernym wykonawcą poleceń specjalistów i że musi aktywnie uczestniczyć w całym procesie leczniczo-terapeutycznym. Musi być też świadomy, jak wiele zależy od jego wiedzy, zaangażowania i pracy – podkreśla prof. nadzw. dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.

Jedzenie a emocje
Psychodietetyka to nauka, która łączy wiedzę dietetyczną z psychologiczną po to, by pomagać pacjentom eliminować nieprawidłowe zachowania żywieniowe oraz utrwalać zdrowe nawyki, wyjaśnia mgr Paulina Pawełczyk-Jabłońska, psychodietetyk. Zakłada holistyczne podejście do leczenia osób zmagających się z problemami odżywiania oraz mających kłopoty z motywacją, aby te właściwe wzorce żywieniowe kształtować.

W sprawie powstawania czopów woszczkowych, czyli o przypadkach z przedwojennej laryngologii
Woskowina jest żółtawą, lepką wydzieliną produkowaną przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze przewodu słuchowego, czyli w uchu. W normalnych ilościach pełni pożyteczną rolę, zapewniając skórze przewodu i przede wszystkim błonie bębenkowej odpowiednią wilgotność