30 lat leczenia głuchoty w Polsce (Słyszę nr maj-czerwiec 3/179/2021)

30 lat leczenia głuchoty w Polsce

Trzydzieści lat temu osoby niesłyszące nie miały szansy na skuteczne leczenie. Obecnie – jak często podkreśla prof. Henryk Skarżyński, twórca programu leczenia głuchoty  – polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych metod leczenia niedosłuchów jako pierwsi albo jedni z pierwszych na świecie. W kierowanym przez Profesora Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu od ok. 20 lat wykonywanych jest najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. Instytut jest liderem wśród najlepszych na świecie ośrodków otochirurgicznych.

Prof. Henryk Skarżyński wyróżniony indywidualną Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nagrody za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch specjalnych, a także przyznał nagrodę indywidualną za 2020 rok, którą otrzymał prof. Henryk Skarżyński. Nagroda została wręczona w wyjątkowym dla zespołu Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu czasie – w roku jubileuszu 25-lecia istnienia placówki. Gala XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP odbyła się
5 maja w Pałacu Prezydenckim.

30 lat leczenia głuchoty w Polsce

Trzydzieści lat temu osoby niesłyszące nie miały szansy na skuteczne leczenie. Obecnie – jak często podkreśla prof. Henryk Skarżyński, twórca programu leczenia głuchoty – polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych metod leczenia niedosłuchów jako pierwsi albo jedni z pierwszych na świecie.

„Powrót Beethovena”. Powieść o marzeniach, talencie i powołaniu

Prof. Henryk Skarżyński, autor wydanego niedawno „Powrotu Beethovena”, zdradza kolejne szczegóły dotyczące powstania powieści.

Jak koronawirus może wpływać na mózg?

Problemy z uwagą i koncentracją, trudności związane z mową, rozwiązywaniem codziennych zadań, planowaniem, obniżenie nastroju i drażliwość. Takie problemy obserwowane u pacjentów po COVID-19 są przedmiotem badań neuropsychologicznych prowadzonych przez zespół naukowców z Wydziału Psychologii UW we współpracy z Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego IFPS. Wyniki ogólnopolskich
badań „NeuroCovid” posłużą do opracowania wskazań dla diagnostyki neuropsychologicznej oraz terapii osób, zwłaszcza po ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem, mówi w rozmowie ze „Słyszę” prof. Emilia Łojek, kierownik badań „NeuroCovid”.

25 konferencji z okazji 25-lecia IFPS. Możemy pomóc prawie każdemu

W tym roku obchodzimy 25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Z okazji tego jubileuszu w Światowym Centrum Słuchu z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego został zorganizowany cykl 25 konferencji naukowo-szkoleniowych online pod hasłem „Nauka dla społeczeństwa”. – Podczas tych konferencji prezentowane są obecne metody diagnostyki, leczenia i rehabilitacji słuchu, równowagi, głosu, mowy oraz węchu i smaku, a także nowoczesne technologie, do których Polacy mają dostęp jako pierwsi lub jedni z pierwszych na świecie. Możliwości są obecnie tak duże, że – jak podkreśla prof. Henryk Skarżyński – można dziś pomóc prawie każdemu. Właśnie pod tym hasłem odbyła się prowadzona przez niego 8.konferencja pt. „Wybrane problemy otorynolarygologii” z udziałem specjalistów z różnych obszarów tej dziedziny.

Drzwi do świata dźwięków uchylały się stopniowo…

13-letnia Julia słyszy dzięki implantom, jej rodzice – migają. Historia tej rodziny doskonale obrazuje, jakie możliwości leczenia głuchoty mieli pacjenci ponad 30 lat temu, a jakie mają dziś. Osoby niesłyszące lub niedosłyszące pokonują trudną drogę prowadzącą ze świata ciszy do świata dźwięków, jednak najważniejsze jest to, że dzięki Programowi leczenia głuchoty, którego inicjatorem jest prof. Henryk Skarżyński, taką drogę im stworzono.

Czy pacjent na pewno nie słyszy?

Dokładnej diagnostyki słuchu nigdy nie można przeprowadzić w oparciu o jedno badanie audiometryczne. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których przyczyną zgłaszanych przez pacjentów kłopotów ze słyszeniem nie są uszkodzenia samego narządu słuchu, lecz stres albo problemy emocjonalne.

Jak zbadać mięśnie krtani?

Współczesna medycyna dysponuje badaniami, dzięki którym można – niczym w filmie „Interkosmos” czy „Było sobie życie” – wniknąć do tkanki i podejrzeć pracę włókien mięśniowych oraz nerwów. Do takich z pewnością zalicza się elektromiografia krtani (EMG). Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, gdzie wykonuje się to badanie.

Terapia muzyką dla dzieci z implantem

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie ośrodków, w którym opracowano program rehabilitacji słuchu z wykorzystaniem muzyki. Ideą Programu Naukowo- -Muzycznego „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, zainicjowanego przez prof. Henryka Skarżyńskiego, jest pomoc pacjentom w jak najszybszej i najefektywniejszej rehabilitacji słuchu po wszczepieniu implantu. Na razie w grupowych zajęciach muzykoterapeutycznych uczestniczą dzieci do 11 lat.

Dieta zapobiegająca migrenie

Ból głowy, najczęściej jednostronny, któremu często towarzyszą światłowstręt albo mdłości, niekiedy zaburzenia widzenia, to typowe objawy ataku migreny. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, wiadomo jednak, że napady mogą być wywołane przez niektóre produkty spożywcze, zmianę rytmu dnia czy stres. Które składniki diety mogą prowokować ataki migreny oraz co robić, aby zmniejszyć ich częstość, radzi dr Katarzyna Wolnicka, kierownik Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH.