16 kwietnia Światowy Dzień Głosu (Słyszę nr marzec/kwiecień 8/178/2021)

Okładka Słyszę 2/2021
16 kwietnia Światowy Dzień Głosu (Słyszę nr marzec/kwiecień 8/178/2021)

We współczesnym świecie, wymagającym nieustannej komunikacji z innymi, utrzymanie zdrowego, dźwięcznego głosu staje się wyzwaniem. Jak mu sprostać? Ucząc się, sposobów prawidłowego użytkowania narządu głosowego oraz stosując kilka podstawowych zasad higieny głosu. Jak zapobiegać zaburzeniom głosu, w bieżącym numerze radzi logopeda, dr n. o zdr. Marzena Mularzuk.- W profilaktyce zaburzeń głosu – podkreśla specjalistka – trzymamy się zasady: nigdy nie jest za późno ani za wcześnie, aby pracować nad głosem. Warto pamiętać, że osoba zachowująca kontrolę funkcji głosu, a więc jego odpowiednią wysokość, dźwięczność, wyrazistość, jest lepiej rozumiana i zapamiętywana przez innych, a co więcej – odbierana jako bardziej atrakcyjna.

Prof. Henryk Skarżyński i prof. Piotr H. Skarżyński na Liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie

Podczas wirtualnego spotkania 9 marca poznaliśmy wyniki plebiscytu „Pulsu Medycyny”. Pierwsze miejsca na Liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w 2020 r. zajęli:
prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego UM i ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, oraz dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. Po raz trzeci z rzędu zaszczytne drugie miejsce w kategorii medycyna przypadło prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który od 18 lat był obecny na Liście 100 we wszystkich edycjach konkursu, w tym 12 razy w pierwszej dziesiątce, a dwa razy (w 2015 i 2016 roku) był jej liderem. W pierwszej dwudziestce Listy 100 znalazł się także – zajmując szesnaste miejsce – prof. Piotr H. Skarżyński.

Media kontra zdrowie?

„Powrót Beethovena”. Premiera powieści prof. Henryka Skarżyńskiego

26 marca, w rocznicę śmierci Ludwiga van Beethovena, który tworzył arcydzieła muzyczne pomimo postępującej głuchoty, w ręce czytelników trafiła zapowiadana już od jesieni ubiegłego roku powieść filmowa
„Powrót Beethovena” napisana przez prof. Henryka Skarżyńskiego.

Ekspert o szczepieniach

Szczepienia to ostatnio jeden z najczęściej poruszanych tematów. O naukowych doniesieniach dotyczących szczepionek, zasadach szczepień i wątpliwościach z nimi związanych wielokrotnie informowała w mediach dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska. Oto kilka pytań, na które udzieliła ona wyczerpujących odpowiedzi m.in. w TVP Info.

25 konferencji z okazji 25-lecia IFPS

W styczniu minęło 25 lat od powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. – Od 1996 r. dokonaliśmy wielu przełomów. W roku jubileuszowym chcemy podzielić się tymi osiągnięciami. Chcemy też przedstawić kroki milowe w naszej działalności naukowej – mówił prof. Henryk Skarżyński, otwierając cykl konferencji naukowo-szkoleniowych online pod hasłem „Nauka dla społeczeństwa” zorganizowanych z okazji tego jubileuszu. – Podczas tych konferencji planujemy zaprezentować Państwu obecne możliwości diagnostyki, leczenia i rehabilitacji słuchu, równowagi, głosu, mowy oraz węchu i smaku, a także nowoczesne technologie, do których Polacy mają dostęp jako pierwsi lub jedni z pierwszych na świecie – podkreślał prof. Henryk Skarżyński. W Światowym Centrum Słuchu miały miejsce już cztery konferencje z tego cyklu. Poniżej przedstawiamy streszczenia towarzyszących im wykładów.

Niedosłuch już nie jest dla mnie tematem tabu

Jedno z jego postanowień noworocznych brzmiało: wezmę udział w triatlonie. Parę miesięcy później stał już na starcie swoich pierwszych zawodów. Co go do tego zmotywowało? Być może to, że wcześniej poznał wspaniałych ludzi, którzy przeszli tę samą drogę co on i bardzo mu pomogli w otwarciu się na innych i zrozumieniu siebie. I podobnie jak Tomasz Janeczko mają implanty słuchowe, które otrzymali w Światowym Centrum Słuchu IFPS w Kajetanach.

W trosce o zdrowy głos

Obchodzony 16 kwietnia Światowy Dzień Głosu to coroczne wydarzenie poświęcone fenomenowi głosu ludzkiego. U każdego z nas jest on niepowtarzalny jak linie papilarne. We współczesnym świecie, wymagającym nieustannej komunikacji z innymi, posiadanie zdrowego, dźwięcznego głosu staje się wyzwaniem.

Bez współpracy pacjenta

Badania obiektywne słuchu różnią się od opisywanych wcześniej (Słyszę 5/2020 i 1/2021) badań subiektywnych tym, że w trakcie pomiarów pacjent nie musi reagować na dźwięk podawany ze słuchawek czy z sondy pomiarowej. Jego zadaniem w czasie badania jest „nicnierobienie”, czyli siedzenie bądź leżenie w ciszy. Wskazane są spokojny oddech i brak gwałtownego przełykania. Podczas niektórych badań preferuje się nawet, aby pacjent zasnął.

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci

Wiosną do gabinetów laryngologicznych zgłasza się więcej pacjentów. Ma to związek z alergią, która w tym okresie staje się uciążliwa dla wielu osób, szczególnie tych narażonych na pylenie traw i drzew. Wśród nich jest coraz więcej dzieci. Jak rozpoznać i leczyć alergiczny nieżyt nosa, radzi dr Aleksandra Dąbkowska z Kliniki Oto-Ryno-Laryngochirurgii IFPS.

Rehabilitacja słuchu u dzieci

U coraz większego odsetka pacjentów z niedosłuchem celem leczenia jest odtworzenie słyszenia obuusznego przez wszczepienie drugiego implantu. W IFPS dzieci stanowią obecnie dużą grupę pacjentów, którzy korzystają z możliwości wszczepienia drugiego implantu oraz – co istotne – niezbędnej po nim rehabilitacji słuchu. W literaturze niewiele jest opisów sposobu prowadzenia rehabilitacji słuchu u dzieci z dwoma implantami. W IFPS interdyscyplinarny zespół specjalistów opracował innowacyjny program opieki i rehabilitacji słuchu użytkowników implantu ślimakowego, którym implant do drugiego ucha wszczepiono w pewnym odstępie czasowym
od pierwszej operacji. Dlaczego wszczepienie drugiego implantu jest tak ważne, szczególnie u dzieci, i na czym polega innowacyjność zastosowanej w przypadku takich pacjentów rehabilitacji, wyjaśniają: dr hab. inż. Artur Lorens, prof. IFPS, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej, i mgr Agnieszka Pankowska, surdologopeda z Kliniki Rehabilitacji IFPS.

Talerz idealny dla zdrowia

W ramach zadań realizowanych w Narodowym Programie Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny opracował nowe „Zalecenia zdrowego żywienia”. O tych najnowszych wytycznych ekspertów do spraw żywienia rozmawiamy z dr Katarzyną Wolnicką, kierownikiem Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP–PZH.

Wzmacnianie odporności przez wakcynoterapię, czyli o przypadkach z przedwojennej laryngologii

Wynalezienie szczepionek było jednym z kluczowych momentów w historii medycyny i ratunkiem dla milionów ludzi. Przełomu, jakim było pierwsze szczepienie, dokonał w 1796 r. brytyjski lekarz Edward Jenner – w czasach kiedy śmiertelnym zagrożeniem była ospa prawdziwa, zwana ospą czarną, podał on 8-letniemu Jamesowi Phippsowi wirusa ospy krowiej, variola vaccina.