Wiktor 2014 dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Słyszę nr marzec/kwiecień 2/142/2015 okładkaOscary przyznaje się za role w filmie, a Wiktory za role w życiu, powiedział Krzysztof Ziemiec, otwierając uroczystość wręczenia Wiktorów 2014, która odbyła się 30 marca br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Za swoją życiową rolę – lekarza, który przeprowadza pacjentów ze świata ciszy do świata dźwięków – statuetkę Telewizyjnej Akademii Wiktorów w kategorii Osobowość Nauki i Kultury otrzymał prof. Henryk Skarżyński.
Jolanta Chyłkiewicz

Laureatem Wiktora jest lekarz. Jego dokonania medyczne są pionierskie nie tylko w skali naszego kraju, lecz także Europy i całego świata, podkreślała Joanna Moro, wręczając profesorowi Skarżyńskiemu statuetkę Wiktora. – Ta nagroda jest podziękowaniem za jego dorobek naukowy i medyczny. Przede wszystkim jest jednak symbolem wdzięczności wszystkich tych, którym dał on możliwość słyszenia świata – dodała aktorka. Dziękując za przyznaną nagrodę, prof. Skarżyński nawiązał do jej słów. – Za tą nagrodą tak naprawdę kryje się wielka victoria niesłyszących i niedosłyszących pacjentów, którzy wrócili do świata dźwięków. Dzisiejszy Wiktor powiększy tę rodzinę.

– Osoby, które zostały nominowane do tej kategorii wywodzą się z różnych obszarów życia społecznego – mówił prof. Skarżyński podczas uroczystości na Zamku Królewskim. – Oddziałują na miliony widzów albo ratują życie pojedynczego człowieka. Trudno jest porównać naszą pracę. Bardzo dziękuję, że została ona doceniona, zauważona, chociaż czasami nie jest łatwo. Sukces ma blaski i cienie. Wie o tym każdy, kto go osiągnął.

Prowadzący uroczystość Krzysztof Ziemiec osobiście rekomendował stworzone przez Laureata Wiktorów Światowe Centrum Słuchu. – W trakcie kręcenia jednego z programów byłem w klinice u Pana Profesora. To wspaniałe miejsce. Wprawdzie nikomu nie życzyłbym, by znalazł się tam z powodów zdrowotnych, jeśli jednak zdarzy się, że tam trafi, nie będzie miał się czego bać!

Telewizyjna Akademia Wiktorów przyznała statuetkę prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, chociaż w kategorii Osobowość Nauki i Kultury nominowani byli sami wyjątkowi i wybitni ludzie, mający ogromne osiągnięcia w swoich dziedzinach: prof. Adam Maciejewski, prof. Karol Modzelewski, Agnieszka Odorowicz, prof. Janusz Skalski.

Wiktory to nagroda dedykowana wybitnym osobowościom małego ekranu, które dzięki swej charyzmie, wiedzy czy umiejętnościom zapisały się w pamięci telewidzów. Ma już 30-letnią tradycję. W gronie jej laureatów znajduje się cała plejada artystów, a także m.in. Lech Wałęsa, Jerzy Waldorff, prof. Aleksander Krawczuk, prof. Leszek Balcerowicz, prof. Jerzy Buzek. W 1989 roku laureatem Wiktorów został Papież Jan Paweł II.

Pomysłodawcą nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Statuetkę zaprojektował wybitny polski rzeźbiarz Andrzej Renes. Laureatów wybiera Telewizyjna Akademia Wiktorów, składającą się z laureatów poprzednich edycji. Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, przy czym laureatów dziewięciu z nich typuje gremium złożone z dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia, dziesiątego zaś przyznaje publiczność.

W tym roku laureatami nagrody zostali: Arleta Bojke (dziennikarz roku), Tomasz Kot (aktor roku), Dawid Podsiadło (artysta sceny estradowej), Paweł Pawlikowski i Mariusz Treliński (twórca roku), Martyna Wojciechowska (osobowość roku), Stephane Antiga (odkrycie roku), Donald Tusk (polityk roku), Kamil Stoch i Mariusz Wlazły (sportowiec roku). Głosem publiczności statuetkę otrzymał aktor Cezary Żak. Ponadto z okazji 30-lecia Telewizyjna Akademia Wiktorów przyznała pięć Superwiktorów. Otrzymali je: prof. Jerzy Bralczyk, Stefan Bratkowski, Juliusz Braun, Krzysztof Zanussi oraz Jacek Żakowski.


Artykuł pochodzi z wydania marzec/kwiecień 2/142/2015
http://slysze.inz.waw.pl/wiktor-2014-dla-prof-henryka-skarzynskiego-slysze-nr-marzeckwiecien-21422015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php