Waldemar Gawryś, pacjent IFPS, członek Klubu Tinnitus: Mam świadomość, jak wiele osób z szumami usznymi potrzebuje pomocy. Dlatego próbuję pomóc w zorganizowaniu sieci grup samopomocowych w całym kraju.

Waldemar Gawryś, pacjent IFPS, członek Klubu Tinnitus

Waldemar Gawryś, pacjent IFPS, członek Klubu Tinnitus

Tylko Ty sam sobie poradzisz, ale nie poradzisz sobie sam. Te słowa niemieckiego psychoterapeuty Michaela Lukasa Moellera stały się mottem tworzących się grup wsparcia dla pacjentów z szumami usznymi. O walce z tą dolegliwością i chęci pomocy innym rozmawiamy z Waldemarem Gawrysiem, aktywnym członkiem Klubu Tinnitus, pacjentem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Słyszę: Klub Tinnitus to grupa wsparcia osób z szumami usznymi. Dlaczego więc zaangażował się Pan w tworzenie innych grup?
Waldemar Gawryś: Tworzenie grup wsparcia zawsze chodziło mi po głowie. Zaangażowałem się więc najpierw w organizowanie Klubu Tinnitus, a teraz – mając świadomość, jak wiele osób z szumami usznymi potrzebuje pomocy – próbuję pomóc w zorganizowaniu sieci grup samopomocowych w całym kraju.
Nam, pacjentom leczonym w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, jest łatwo – dzięki wsparciu Instytutu możemy spotykać się we własnym gronie, korzystać z wiedzy i pomocy specjalistów. Tymczasem mnóstwo osób z szumami usznymi błąka się od lekarza do lekarza, nie mogąc uzyskać pomocy. Specjaliści albo bagatelizują problem szumów usznych („wiele osób ma szumy”), albo nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Łatwo wyobrazić sobie, są szumy uszne, potrzebna jest wiedza. A grupa wsparcia – jak sobie wyobrażam – to miejsce, w którym zaangażowane osoby potrafią doradzić, podpowiedzieć, rozstrzygnąć wątpliwości…

S.: Dlaczego?
W.G.: Aby się uporać z problemem, jakim są szumy uszne, potrzebna jest wiedza. A grupa wsparcia – jak sobie wyobrażam – to miejsce, w którym zaangażowane osoby potrafią doradzić, podpowiedzieć, rozstrzygnąć wątpliwości…


Więcej w wydaniu styczeń/luty 1/141/2015
http://slysze.inz.waw.pl/wiecej-wsparcia-dla-osob-z-szumami-usznymi-slysze-nr-styczenluty-11412015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php