Mozart a geny. Godzina muzyki

Warto słuchać muzyki klasycznej. Nowe badania wskazują, że może ona obniżać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych mózgu, na przykład choroby Parkinsona. Jednak taką korzyść mogą mieć tylko osoby osłuchane z tym gatunkiem muzyki, czy też posiadające wykształcenie muzyczne.

Słuchanie muzyki zmienia pracę mózgu. Szczególnie silnie oddziałuje ona, jak wykazały prowadzone od wielu lat badania neuroobrazowe, na układ limbiczny odpowiedzialny za emocje. Tym razem naukowcy dowiedli, że muzyka klasyczna może wpływać na jego funkcjonowanie, regulując aktywność genów.

Badacze pod kierunkiem Irmy Jarvela z Helsingin yliopisto (Uniwersytet Helsiński) przeprowadzili muzyczny eksperyment z udziałem 48 ochotników W grupie uczestników byli melomani, osoby utalentowane muzycznie lub posiadające w tej dziedzinie wykształcenie oraz takie, które stosunkowo rzadko obcowały z nutami (przeprowadzono testy oceniające zdolności muzyczne oraz zebrano dane na temat edukacji muzycznej). Wszyscy wysłuchali 20-minutowego koncertu skrzypcowego Mozarta G-dur. Przed rozpoczęciem utworu i po jego zakończeniu pobrano od nich próbki krwi do analiz genetycznych.


Więcej w wydaniu marzec/kwiecień 2/142/2015
http://slysze.inz.waw.pl/wiktor-2014-dla-prof-henryka-skarzynskiego-slysze-nr-marzeckwiecien-21422015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php