Dlaczego dzieci krzyczą? Nadwrażliwość słuchowa

Dlaczego dzieci krzyczą? Nadwrażliwość słuchowa

Dlaczego dzieci krzyczą? Nadwrażliwość słuchowa

Są głośne, nadpobudliwe, czasem agresywne. W domu i w szkole uchodzą za niegrzeczne. Przyczyną takiego zachowania dzieci może być nadwrażliwość słuchowa. Jak ją rozpoznać i jak leczyć, mówi Katarzyna Wysocka, specjalista terapii sensorycznej, logopeda, audiofonolog i surdopedagog.

Pięcioletni Julek nie tolerował głośnych dźwięków. Przy muzyce często zatykał uszy, nie lubił zabawek dźwiękowych. Bał się nagłych, ostrych uderzeń. Uciekał od hałasu i gwaru. Nie znosząc głośnych dźwięków, mówił bardzo głośno. Był dzieckiem nadpobudliwym i nadmiernie ruchliwym. Już na podstawie opisu jego zachowania przez rodziców mogłam zorientować się, że problemem Julka jest nadwrażliwość słuchowa.

Z definicji nadwrażliwość słuchowa to nieprzyjemne odczucia, czasem graniczące z bólem, związane ze słyszeniem dźwięków, które nie są dokuczliwe dla osób z normą słuchową. Zazwyczaj poczucie dyskomfortu pojawia się przy dźwięku o poziomie natężenia powyżej 90–100 dB. Dla osób z nadwrażliwością słuchową nieprzyjemne mogą być znacznie cichsze dźwięki. Ten problem występuje najczęściej u dzieci. Jak go rozpoznać? Na dźwięk odkurzacza, suszarki czy karetki zatykają uszy. Te ze słuchem znacznie nadwrażliwym źle reagują nawet na stosunkowo ciche dźwięki, jak na przykład skrzypienie drzwi, plusk wody, szelest albo nawet szmery. Taka nadwrażliwość słuchowa jest źródłem innych problemów. Do najczęstszych należą kłopoty z koncentracją, nadmierne pobudzenie, trudne zachowania. W sytuacji, gdy dziecko z nadwrażliwością słuchową usłyszy nagły, ostry dźwięk, może wybuchać gniewem albo zachowywać się agresywnie. Ponadto, szybciej niż inne dzieci może osiągać stan przeciążenia sensorycznego, szczególnie po całym dniu, kiedy efekty działań wielu bodźców kumulują się. Dlatego w przedszkolu lub szkole przykleja mu się etykietkę „niegrzeczny”. Po powrocie do domu może być rozdrażnione, smutne, zmęczone, a wieczorem ma kłopoty ze snem. Dla rodziców i opiekunów mylące jest to, że dziecko, które wydaje się być wyjątkowo wrażliwe na hałas, samo jest głośne, np. krzyczy, klaszcze. Takie reakcje łatwo jednak uzasadnić – głośnym zachowaniem próbuje ono zagłuszyć dźwięki ze środowiska, które są dla niego dokuczliwe.


Więcej w wydaniu wrzesień/październik 5/145/2015
https://slysze.inz.waw.pl/nadwrazliwosc-sluchowa-u-dzieci-slysze-nr-wrzesienpazdziernik-51452015/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php