Zdrowych Świąt! (Słyszę nr listopad/grudzień 6/146/2015)

Zdrowych Świąt!  (Słyszę nr listopad/grudzień 6/146/2015)

Zdrowych Świąt! (Słyszę nr listopad/grudzień 6/146/2015)

Implant a słuch naturalny. Rozszerzenie kryteriów
Prestiżowe czasopismo naukowe „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology” opublikowało pracę prof. Henryka Skarżyńskiego, doc. Artura Lorensa, Beaty Dziendziel i doc. Piotra Skarżyńskiego pt. „Expanding pediatric cochlear implant candidacy: A case study of electro-natural stimulation (ENS) in partial deafness treatment”. W artykule tym zaproponowano rozszerzenie wskazań do wszczepienia implantu o grupę pacjentów z częściową głuchotą, którzy mają prawidłowy słuch co najmniej do 1500 Hz. Nową metodę leczenia określa się jako dopełnienie słuchu naturalnego (electronatural stimulation).

Zmień myślenie. Terapia poznawczo-behawioralna dla osób z szumami usznymi
Szumy uszne to nie tylko problem medyczny. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą mieć również trudności ze snem i koncentracją uwagi, zaburzenia lękowe czy nawet depresję i potrzebować pomocy psychologicznej. Zarówno badania naukowe, jak i praktyka kliniczna potwierdzają, że jedną z najskuteczniejszych form takiej pomocy jest terapia poznawczo-behawioralna.

Lekcja anatomii. Historia badań mózgu.
Mózg fascynował filozofów i naukowców już od czasów starożytnych. Duży wkład w rozwój badań dotyczących mózgu mieli polscy naukowcy – Nikodem Cybulski, Stefan Kaczmarz, Edward Matuszek, którzy jako jedni z pierwszych w świecie prowadzili badania m.in. nad ośrodkami mowy i aktywnością elektryczną mózgu.

Uwielbiam wyzwania!
Z wykształcenia doktor chemii, z zamiłowania tłumacz literatury naukowej. Zna dobrze trzy języki obce. Historia Agaty Jurkiewicz, która ma wrodzoną głęboką wadę słuchu, ale długo nie mogła się zdecydować na wszczepienie implantu. Dziś mówi o sobie „jestem uzależniona od dźwięków” i cieszy się, że dzięki implantowi może wkładać w naukę języków mniej wysiłku. Uważa, że powinna ona być istotnym elementem rehabilitacji osób z zaburzeniami słuchu.

Między szumem a snem. O leczeniu bezsenności
Bezsenność jest jedną z częstszych dolegliwości towarzyszących szumom usznym. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu leczenia zarówno dolegliwości szumowych, jak i zaburzeń związanych ze snem. Wśród pacjentów panuje przekonanie, że leki nasenne najszybciej pomogą im rozwiązać ich problemy. Tak jednak nie jest. Leki nasenne działają objawowo, nie usuwając przyczyny bezsenności, za to mogą prowadzić do uzależnienia. Jak radzić sobie z bezsennością, radzi Izabela Sarnicka, psycholog z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Mamo, mogę zrobić to sam, czyli o nadopiekuńczości rodziców
O nadopiekuńczości mówi się nieraz, że jest wyrazem egoistycznej postawy rodzica. Nadmierne kontrolowanie i wyręczanie dziecka to zachowania charakterystyczne przede wszystkim dla matek. – Myślę, że wynika to głównie z braku wiary we własne dziecko, mówi Nina Ambroziak, psycholog i terapeuta, wyjaśniając, jakie mogą być skutki nadopiekuńczości.

Akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej. Po co nam dwoje uszu, czyli o słuchaniu w hałasie
Rozumienie mowy w ciszy może zapewniać już wszczepienie jednego implantu i słyszenie tylko na jedno ucho. Pozwala to na porozumiewanie się w sprzyjających warunkach akustycznych. W szumie – w gwarnej kawiarni, na ulicy, w szkole – pacjenci mają kłopoty z komunikacją. Rozwiązaniem może być wszczepienie drugiego implantu. Dlaczego słyszenie obuuszne znacznie poprawia rozumienie mowy w trudniejszych warunkach, wyjaśnia dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.

10 tysięcy kroków na polu golfowym
Zakończył karierę hokeisty, ale nie rozstał się z hokejem. Pasję do tej dyscypliny próbuje zaszczepić dzieciom i nastolatkom. Sam, zafascynowawany grą w golfa, stał się jednym z ambasadorów tego sportu w Polsce. W swojej książce „Bądź fit!” zachęca do rodzinnych form ruchu. Mariusz Czerkawski wspiera też promowaną przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ideę 10 tysięcy kroków.

Zdrowie pod choinkę, czyli co dzieci powinny jeść w Święta
Wigilijne potrawy, domowe wypieki, czekoladowe Mikołaje to smakołyki, którym trudno się oprzeć, zwłaszcza dzieciom. Maluchy przejadają się w Święta tak samo jak ich rodzice. Czy im na to pozwalać? Odpowiada Konrad Gaca, specjalista żywieniowy zajmujący się odchudzaniem osób z dużą otyłością, twórca nowatorskiego sposobu redukcji wagi Gaca System.