Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie (Słyszę nr listopad/grudzień 6/158/2017)

O badaniach przesiewowych w Senacie RP

Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie (Słyszę nr listopad/grudzień 6/158/2017)

Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie (Słyszę nr listopad/grudzień 6/158/2017)

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu partnerem KONGRESU 590

„Kongres 590”, jaki odbył się w listopadzie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa, to najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Polsce tego roku. W Rzeszowie spotkali się przedstawiciele wielkiego i małego biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej, dla których celem nadrzędnym jest dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. Kongres odbył się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z tematów spotkania była promocja najlepszych rozwiązań kształcenia zawodowego w Polsce. Prof. Henryk Skarżyński przedstawił m.in. sytuację panującą w ośrodkach medycznych, a także problemy, z jakimi muszą zmierzyć się osoby zatrudniające personel medyczny.

30 operacji na 30. edycję WAW

Window Approach Workshop (WAW) to cyklicznie organizowane warsztaty chirurgiczno-naukowe przeznaczone dla lekarzy otochirurgów – ordynatorów, kierowników klinik specjalizujących się w leczeniu głuchoty z wykorzystaniem implantów słuchowych. W warsztatach WAW uczestniczą specjaliści z całego świata. W tym roku mija 10 lat od pierwszego spotkania z tej serii. Z tej okazji podczas jubileuszowej 30. edycji WAW w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach odbyło się trzydzieści operacji pokazowych, które przeprowadził prof. Henryk Skarżyński z zespołem Kliniki Oto-Ryno-Laryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Szklanka wody i fortepian

Osoby z wadą słuchu potrafią z sukcesem uczyć się gry na instrumentach. Mogliśmy się o tym przekonać podczas dwóch edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”, a w tym roku podczas zorganizowanych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu Warsztatów Klinicznych. Ich uczestnicy nie tyko doskonalili techniczne umiejętności, lecz także uczyli się sposobów ułatwiających naukę utworów muzycznych. Rozmawiamy z dr Grażyną Draus, kierownikiem Pracowni Kształcenia Słuchu i Harmonii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, która prowadziła warsztaty z pamięci muzycznej.

Trudne decyzje w leczeniu dzieci z problemami otolaryngologicznymi

Leczenie zaburzeń słuchu u dzieci z poważnymi wadami anatomicznymi w obrębie układu słuchowego było jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas corocznej Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Problemy otorynolaryngologii dziecięcej w codziennej praktyce”. Jej organizatorami było Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Towarzystwem Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich oraz Instytutem Narządów Zmysłów. Spotkanie odbyło się pod patronatem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Melodie dla pacjentów z implantem

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w świecie ośrodków pracujących nad programem rehabilitacji słuchu z wykorzystaniem muzyki. Program ten uruchomił w połowie tego roku prof. Henryk Skarżyński. Pierwsze zajęcia dla pacjentów z logorytmiki i muzykorehabilitacji planowane są już na styczeń 2018 roku. Opracowany przez specjalistów Instytutu i we współpracy z wybitnymi kompozytorami, lekarzami i muzykoterapeutami model rehabilitacji słuchu zawierać będzie zestawy ćwiczeń słuchowych, muzycznych i rytmicznych.

Czy oczy pomagają słyszeć?

W ramach rehabilitacji po wszczepieniu implantu pacjenci wymagają treningu nie tylko słuchowego, lecz angażującego także inne zmysły, takie jak wzrok i dotyk. To hipoteza wysunięta na podstawie dotychczasowych badań. Aby ją potwierdzić, trzeba lepiej poznać neuronalne mechanizmy odpowiedzialne za integrację bodźców płynących z różnych zmysłów. W Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego IFPS planowane są eksperymenty przy użyciu najnowocześniejszych badań obrazowych.

Usłyszeć przestrzeń

Góralka zakochana w muzyce folkowej. Ze swoim zespołem Tekla Klebetnica, w którym śpiewa i gra na skrzypcach, koncertuje na całym świecie. Annie Adamowskiej w profesjonalnej karierze muzycznej nie przeszkodził wrodzony jednostronny niedosłuch. Od niedawna może cieszyć się pięknem stereofonicznego dźwięku dzięki implantowi słuchowemu wszczepionemu przez prof. Henryka Skarżyńskiego. Swą wiedzą i doświadczeniem artystycznym chce podzielić się z innymi pacjentami, współtworząc w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu program rehabilitacji dla osób z zaburzeniami słuchu oparty na treningu muzycznym.

Przykazania dla pacjentów z szumami usznymi

Jest wiele teorii na temat mechanizmów powstawania szumów usznych. Niezależnie od ich przyczyny, a także zalecanej przez lekarzy terapii, istnieją rady uniwersalne, godne polecenia dla każdego pacjenta. Podczas ostatniej „Konferencji dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki oraz ich bliskich i rodzin” w Światowym Centrum Słuchu dr n. med. Anna Fabijańska przedstawiła kilka podstawowych zaleceń, które powinien znać i stosować każdy pacjent cierpiący z powodu szumów usznych.

Mali dorośli, czyli o słyszących dzieciach niesłyszących rodziców

Nie mają łatwo. Razem ze swoimi niesłyszącymi rodzicami chodzą do urzędu, do lekarza, do banku, na zebrania do szkoły. Są dla nich dużym wsparciem, bo nie mają wady słuchu, potrafią migać. Ośmio-, dziesięciolatki jako słyszące dzieci głuchych rodziców (CODA, ang. Child of Deaf Adults) żyją w świecie dorosłych i zajmują się sprawami dorosłych. To nie wpływa dobrze na ich rozwój i psychikę, pozbawia dzieciństwa, mówi Nina Ambroziak, psycholog i terapeuta z wieloletnim stażem.

Jaka dieta na zimę?

Jesień i zima to najmniej przyjazna pora roku. Obniżenie temperatur, a także ograniczony dostęp do słońca skutkują spadkiem odporności i ogólnej formy. Szukamy sposobów, aby rozgrzać organizm i uchronić go przed infekcjami. Czy odpowiednia dieta nam w tym pomoże? Zdecydowanie tak. Właściwie dobrane produkty i posiłki pozwolą zachować nie tylko zdrowie, lecz także smukłą figurę.