Wiktor 2014 dla prof. Henryka Skarżyńskiego (Słyszę nr marzec/kwiecień 2/142/2015)

Słyszę nr marzec/kwiecień 2/142/2015 okładkaNagroda za rolę w życiu. Wiktor 2014 dla prof. Henryka Skarżyńskiego.
Oscary przyznaje się za role w filmie, a Wiktory za role w życiu, powiedział Krzysztof Ziemiec, otwierając uroczystość wręczenia Wiktorów 2014, która odbyła się 30 marca br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Za swoją życiową rolę – lekarza, który przeprowadza pacjentów ze świata ciszy do świata dźwięków – statuetkę Telewizyjnej Akademii Wiktorów w kategorii Osobowość Nauki i Kultury otrzymał prof. Henryk Skarżyński.

Rezonans niegroźny dla implantu. Nowy program naukowy i terapeutyczny w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.
Profesor Henryk Skarżyński przeprowadził pionierską operację wszczepienia implantu ślimakowego nowej generacji. Urządzenie to pozwala na wykonywanie u pacjentów z niego korzystających badań metodą rezonansu magnetycznego w polu o indukcji 3 T. Tym samym w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu uruchomiony został program naukowy, jakiego nie ma jeszcze w świecie – przewiduje on rozpoczęcie prac nad możliwościami wykorzystania fMRI do badania zmian w funkcjonowaniu mózgu po wszczepieniu implantu ślimakowego. Z kolei dzięki programowi terapeutycznemu uruchomionemu w Kajetanach pacjenci z nowym typem implantu będą mogli być – w razie potrzeby – bez przeszkód diagnozowani za pomocą rezonansu magnetycznego pod kątem zmian nowotworowych, naczyniowych czy urazowych.

„Ślimakowe rytmy” dla osób z implantem
I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci , Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu

Chcę być takim lekarzem jak Profesor!
Doskonale zna anatomię ucha. Potrafi wymienić typy implantów słuchowych stosowane w leczeniu niedosłuchów. Zna historię Światowego Centrum Słuchu. Chociaż Paulina Kacała ma dopiero 16 lat, jest pewna jednego – chce być w przyszłości otochirurgiem jak prof. Henryk Skarżyński. Ostatnio – na zaproszenie Profesora – uczennica pierwszej klasy liceum w Ostródzie przyjechała na pięć dni do Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, aby przyjrzeć się pracy specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Krajowa Sieć Teleadiologii inspiruje świat. Konferencja telemedyczna „East Europe eHealth Innovations Summit”.
Ponad 100 gości z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej przyjechało w styczniu do Warszawy na spotkanie zorganizowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Telemedycyny i e-Zdrowia (International Society for Telemedicine and eHealth, ISfTeH). To największa organizacja tego typu na świecie. Powstała w Szwajcarii, aby wspierać działania w dziedzinie telemedycyny i e-zdrowia. Promuje ideę pracy nie dla zysku i stara się wspierać te kraje, które rozwój telemedycyny i e-zdrowia uznają za priorytet. Grupa funkcjonuje zgodnie z literą szwajcarskiego prawa.

Cuda medycyny – nowa era polskiej służby zdrowia.
Krajowa Sieć Teleaudiologii oraz badania przesiewowe słuchu – to dwa główne tematy poruszane podczas debaty pod nazwą „Cuda medycyny – nowa era polskiej służby zdrowia”. Spotkanie odbyło się w Krajowej Izbie Gospodarczej w grudniu 2014 roku. Wzięli w nim udział specjaliści z różnych dziedzin medycznych oraz przedstawiciele rządu. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu reprezentował prof. Krzysztof Kochanek.

Poszukiwania poza genomem. Postęp w badaniach nad genami odpowiedzialnymi za niedosłuch.
W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu prowadzone są zaawansowane badania genów odpowiedzialnych za niedosłuch przy użyciu najnowocześniejszych technologii sekwencjonowania DNA. O poszukiwaniu mutacji w materiale genetycznym, znajdującym się poza genomem jądrowym, rozmawiamy z mgr Urszulą Lechowicz z Zakładu Genetyki.

Dorównać słyszącym rówieśnikom. Ocena rozwoju słuchowego dzieci z implantem wszczepionym we wczesnym dzieciństwie według kwestionariusza LittlEARS.
Dzieci z głębokim niedosłuchem, które otrzymały implant we wczesnym dzieciństwie, pod względem słuchowym rozwijają się szybciej niż dzieci ze słuchem prawidłowym, wynika z badań przeprowadzonych przy użyciu kwestionariusza LittlEARS przez specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Nowa droga dla dźwięku. Historia z happy endem.
Hanna Czerniawska nie słyszała na lewe ucho od dzieciństwa. Jednostronną utratę słuchu spowodowała świnka, na którą zachorowała w wieku 10 lat. Głuchocie towarzyszyły silne szumy. Rok temu Hanna przeszła operację wszczepienia implantu ślimakowego. Zabieg przeprowadzony przez prof. Henryka Skarżyńskiego nie tylko przywrócił jej możliwość słyszenia dwuusznego, lecz także złagodził dokuczliwe dolegliwości. I chociaż uchem lewym słyszy inaczej niż prawym, nie wyobraża już sobie powrotu do świata, w którym dźwięk docierał do niej tylko z jednej strony.

Nowoczesne leczenie zatok.
W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu oprócz operacji otochirurgicznych wykonuje się także skomplikowane zabiegi z zakresu chirurgii zatok przynosowych. W Kajetanach organizowane są też unikalne kursy chirurgii endoskopowej zatok dla lekarzy. O schorzeniach zatok, ich przyczynach i metodach leczenia operacyjnego rozmawiamy z dr Katarzyną Łazęcką, doświadczonym rynochirurgiem, członkiem Komitetu Naukowego 6. Międzynarodowego Kursu Chirurgii Endoskopowej Zatok, który niedawno odbył się w Kajetanach.

Rynochirurgia na światowym poziomie.
Organizowany co dwa lata Międzynarodowy Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok to jedno z ważniejszych szkoleń w tej dziedzinie w Polsce. Przeznaczony jest zarówno dla młodych lekarzy, którzy rozpoczynają przygodę z rynochirurgią, jak i dla tych już doświadczonych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie chirurgii endoskopowej zatok przynosowych i podstawy czaszki. Mają ku temu unikalną okazję, gdyż do Kajetan zapraszani są specjaliści uznawani za największe autorytety w rynochirurgii.

Fantomy w głowie. Muzyczne szumy uszne.
Zasłyszane, zapamiętane melodie nieraz „chodzą po głowie”. Są jednak osoby, które słyszą je naprawdę. Mają tzw. muzyczne szumy uszne.

Lekcja unikalnego słuchania. Akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej
Po dwóch latach rehabilitacja słuchu według programu opracowanego w Zakładzie Implantów i Percepcji Słuchowej dobiega końca. W ocenie specjalistów u pacjenta stabilizują się możliwości słyszenia. Pacjent nie musi więc już przyjeżdżać na częste wizyty kontrolne i ustawienia procesora. W jego życiu zaczyna się nowy rozdział, w którym najważniejsze nie jest już leczenie, rehabilitacja, ale aktywność w codziennym życiu. Miernikiem sukcesu terapii nie jest jedynie dobre słyszenie i rozumienie, lecz – co narzuca przyjęty obecnie funkcjonalny model niepełnosprawności – aktywność słuchowa pacjenta oraz uczestnictwo, rozumiane jako zaangażowanie pacjenta w sytuację życiową.

Poznaj swoje dziecko. Specjalnie dla rodziców.
Diagnoza o niedosłuchu czy głuchocie dziecka zawsze jest szokiem dla rodziców. Mamy i ojcowie nie umieją radzić sobie nie tylko z niesłyszącym maluchem, lecz także ze swoimi emocjami. Potrzebują wsparcia, ale nie wiedzą, gdzie go szukać. W Polsce jest niewielu specjalistów, którzy dobrze znają problemy rodzin dzieci niesłyszących. Będziemy je poruszać w cyklu artykułów „Specjalnie dla rodziców”. W tym numerze koncentrujemy się na poradach, jak postępować z niesłyszącym maluchem. – Pierwsze pół roku po diagnozie to czas, który należy poświęcić przede wszystkim na poznanie reakcji dziecka i znalezienie własnego sposobu komunikowania się z nim – mówi Nina Ambroziak, psycholog z ogromnym doświadczeniem w pracy z dziećmi niesłyszącymi oraz ich rodzinami.

Do zdrowia przez ciszę.
Jak najwięcej ruchu na co dzień. Posiłki bez przetworzonych produktów. Raz na rok post i tydzień życia z dala od ludzi – w miejscu absolutnej ciszy. Taki prosty sposób na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia poleca Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, miłośniczka zdrowego stylu życia i naturalnego jedzenia.

Peryskop

  • Samotność równie szkodliwa jak palenie
  • Optymiści są zdrowsi
  • Warzywa pięć razy dziennie!

Mozart a geny. Godzina muzyki.
Warto słuchać muzyki klasycznej. Nowe badania wskazują, że może ona obniżać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych mózgu, na przykład choroby Parkinsona. Jednak taką korzyść mogą mieć tylko osoby osłuchane z tym gatunkiem muzyki, czy też posiadające wykształcenie muzyczne.