W numerze styczeń/luty 1/129/2013

W numerze 1/129/2013 styczeń/luty

W numerze 1/129/2013 styczeń/luty

 • Polimodalna terapia pacjentów jąkających się
  Jąkanie to wada wymowy polegająca na przerywaniu toku mowy przez nieskoordynowane ruchy mięśni fonacyjnych, oddechowych i artykulacyjnych. Czy słuchanie odpowiednio dobranych dźwięków może pomóc osobom jąkającym się? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał interdyscyplinarny zespół specjalistów ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który opracował nową metodę dla pacjentów z zaburzeniami płynności mowy. Co można uzyskać, stosując tę terapię, o tym w numerze.
 • Współdziałanie w terapii – nowoczesny model opieki nad pacjentem implantowanym (3)
  Kolejny artykuł z cyklu poświęconego holistycznemu modelowi opieki nad pacjentem implantowanym. W tym numerze przeczytają Państwo o nowatorskich procedurach pomiarowych pozwalających na oszacowanie jakości słyszenia przez implant, zdolności różnicowania poszczególnych dźwięków oraz potencjalnych możliwości rozumienia mowy przez pacjenta słyszącego dzięki implantowi.
 • Krajowa Sieć Teleaudiologii
  W Polsce powstała Krajowa Sieć Teleaudiologii, której celem jest poprawa jakości życia osób z zaburzeniami słuchu i mowy poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań telemedycznych. Co zyskali pacjenci Światowego Centrum Słuchu dzięki wdrożeniu tych rozwiazań do praktyki klinicznej – o tym w artykule dr. inż. Arkadiusza Wąsowskiego.
 • Poszerzanie granic
  Istnieją osoby, dla których niepełnosprawność, jaka ich dotknęła, stała się motywacją do osiągania wspaniałych sukcesów w różnych dziedzinach życia – w sporcie, muzyce, nauce.
  Właśnie o takich wyjątkowych ludziach napisała nasza Czytelniczka, która również jest osobą niepełnosprawną.