W numerze lipiec/sierpień 4/138/2014

AKTUALNOŚCI

ABR. Niewielki potencjał, duże możliwości

ABR. Niewielki potencjał, duże możliwości

Nauka Sukcesu
25 LAT WOLNEJ POLSKI. Wierzę w polski sukces!

Rozmowa z prof. Michałem Kleiberem, Prezesem Polskiej Akademii Nauk, który z okazji 25-lecia wolnej Polski otrzymał Złoty Medal z Diamentem Akademii Polskiego Sukcesu. Prof. Kleiber był członkiem kapituły plebiscytu Ludzie Wolności.

Gość „SŁYSZĘ” – Dbajmy o talenty, rozmawiajmy o kulturze!
Ma niezliczoną ilość pomysłów na kulturę. W latach 80. kierował Centrum Sztuki Studio w Warszawie. Był wiceministrem kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i ministrem kultury w rządzie Leszka Millera. Przewodniczył obchodom Roku Chopinowskiego w 2010 roku. Z okazji 25-lecia wolnej Polski Waldemar Dąbrowski, obecnie dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, został nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury. Był też członkiem kapituły w plebiscycie Ludzie Wolności zorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą” i TVN. – Przy okazji plebiscytu udało nam się ożywić debatę na temat kultury. Ale to za mało. O kulturze powinno rozmawiać się dużo częściej, w znacznie szerszych kręgach – mówi w wywiadzie dla „Słyszę”.

NAUKA

Postęp w technikach obrazowania mózgu
„Annual Meeting of the Organization for Human Brain Mapping” to coroczna konferencja, na której naukowcy z całego świata przedstawiają wyniki najnowszych badań nad mózgiem. Tegoroczne spotkanie w Hamburgu poświęcono postępowi, jaki właśnie dokonuje się w technikach obrazowych, mówi w rozmowie ze „Słyszę” dr Tomasz Wolak, szef Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego, który wraz z zespołem reprezentował podczas konferencji Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Stroiki otolaryngologiczne
Mają widełkowy kształt i są wykonane z metalu. Po uderzeniu wydają prosty ton o określonej częstotliwości. Zawsze ten sam. Kamertony wykorzystywane są przez muzyków do strojenia instrumentów, a lekarze używają działających na podobnej zasadzie stroików otolaryngologicznych, aby w sposób szybki i prosty sprawdzić słuch pacjenta. Czy te proste narzędzia diagnostyczne mogą być przydatne w epoce nowoczesnych technologii medycznych?

KLINIKA

Historia z happy endem. Ważny jest dobry start!
Gdy przygotowuje się do zawodów, musi codziennie przepłynąć ponad 12 kilometrów. 15-letni Bartosz Chotkowski, utalentowany pływak, zdobył już 55 medali. Na basenie prześciga innych zawodników, mimo że z powodu wrodzonej głębokiej wady słuchu nie słyszy gwizdka oznaczającego start. Jak mu się to udaje?
Bartek precyzyjnie planuje każdy dzień. Najpierw szkoła, potem obowiązkowo trening na pływalni, po południu czas na lekcje. W gimnazjum, do którego uczęszcza, nie ma taryfy ulgowej. Przygotowując się do zawodów, trenuje dwa razy dziennie. Wtedy nie ma już ani chwili dla siebie. – Gdy wieczorem wracam do domu, marzę tylko o tym, żeby się porządnie wyspać – mówi. Ale nie żałuje, że zdecydował się na karierę sportowca. Pływanie jest jego wielką pasją.Skąd pomysł na pływanie wyczynowe? I jak Bartek stał się olimpijczykiem, możecie Państwo przeczytać w „Słyszę”.

Spektrum zaburzeń autystycznych (część. 2)
Jakie znaczenia mają słowa?

Komunikacja to jeden z trzech obszarów (obok interakcji społecznych i zachowania) branych pod uwagę podczas diagnozy w kierunku autyzmu. 30 proc. dzieci z tym schorzeniem nie mówi, u pozostałych stwierdza się zaburzenia mowy w sferze prozodii, dialogowej i semantycznej. Takie nieprawidłowości w rozwoju mowy i języka mogą zapowiadać zaburzenia innych sfer w rozwoju. Dlatego dziecko powinno być diagnozowane przez zespół wielospecjalistyczny. To konkluzja z konferencji „Autyzm dzięciecy”, która niedawno odbyła się w Kajetanach.
Obraz nieprawidłowości rozwoju mowy i języka u dzieci autystycznych jest bardzo róż-norodny. Praktycznie, ilu małych pacjentów, tyle przypadków. W grupie tej możemy znaleźć zarówno dzieci mówiące, o wysokim poziomie funkcjonowania językowego, jak i dzieci posługujące się językiem w stopniu ograniczonym, a także dzieci niemówiące. Niektóre dzieci mówią, po czym następuje u nich regres. Znamienne, że zdarza się to zwykle w chwili, gdy pojawia się aktywność motoryczna. Dziecko gaworzy, a w momencie, gdy zaczyna chodzić, przestaje mówić, pisze Barbara Kropielnicka, neurologopeda i terapeuta SI, która pracowała w Poradni Zaburzeń Komunikowania i Klinice Rehabilitacji Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Nowa próba terapii
The Early Start Denver Model (ESDM) to jedna z najbardziej obiecujących metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci, jakie stosuje się na świecie. Obecnie jest wdrażana w Polsce. O skuteczności tej metody mówiła podczas konferencji „Autyzm dziecięcy” w Kajetanach dr Joanna Kwasiborska-Dudek.
ESDM to metoda wczesnej interwencji terapeutycznej przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w wieku od 12 miesięcy do 5 lat. Została opracowana przez wybitnych ekspertów w dziedzinie autyzmu – psychologów dr Sally J. Rogers i dr Geraldine Dawson. Model powstał na podstawie wyników badań dotyczących rozwoju dzieci z autyzmem, dzieci i niemowląt rozwijających się prawidłowo oraz badań nad mechanizmami uczenia się.

ABR. Niewielki potencjał, duże możliwości
Badanie ABR, czyli metoda słuchowych potencjałów wywołanych, jest cennym narzędziem w diagnostyce audiologicznej. Niewielkie potencjały powstające w pniu mózgu w wyniku pobudzenia ucha dźwiękiem dostarczają bowiem wielu informacji o funkcjonowaniu narządu słuchu. Na czym polega to badanie i jak interpretuje się jego wyniki, wyjaśnia prof. Krzysztof Kochanek, specjalista w dziedzinie badań elektrofizjologicznych słuchu.

Akcja Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej „Mam Implant.. Co dalej?”

SZKOŁA ZDROWIA

Poranny jogging zamiast kawy
Z zapałem chodzi na siłownię, pływa, jeździ na nartach i skuterze wodnym. Prezenterka TVN Omenaa Mensah od dzieciństwa uprawia sport i nie wyobraża sobie dnia bez porannego joggingu. Opornych zachęca do ćwiczeń pod okiem osobistego trenera. Wspiera promowaną przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ideę 10 tysięcy kroków.

Uzdrawiające nuty
Słuchanie muzyki zmienia fizjologię organizmu. Naukowcy znajdują coraz więcej dowodów na terapeutyczne działanie utworów muzycznych. Muzyka zachwyca, dostarcza wzruszeń. Wywoływane przez nią emocje uruchamiają cały łańcuch zmian biochemicznych w organizmie. Pod ich wpływem aktywuje się autonomiczny układ nerwowy, który – niezależnie od naszej woli – steruje pracą narządów wewnętrznych. Muzyka może więc wpływać na fizjologię organizmu. Właśnie tę jej właściwość próbuje wykorzystywać się w terapii ludzi, u których z powodu przepracowania, stresu czy ciągłych podróży występują zakłócenia naturalnych rytmów biologicznych, pisze Izabela Sarnicka z Kliniki Rehabilitacji Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.