W numerze 6/128/2012 listopad/grudzień

W numerze 6/128/2012 listopad/grudzień

W numerze 6/128/2012 listopad/grudzień

 • Fonochirurgia w Światowym Centrum Słuchu
  Fonochirurgia to zabiegi operacyjne wykonywane w obrębie krtani, mające na celu poprawę lub zachowanie istniejącej funkcji głosowej. Przy ich przeprowadzaniu ważna jest precyzja, aby proces gojenia nie powodował powstania znaczących blizn czy ubytków tkankowych. O tym, dlaczego w Światowym Centrum Słuchu wiele zabiegów fonochirurgicznych wykonywanych jest z wykorzystaniem nowoczesnego lasera CO2 oraz o wykorzystaniu kwasu hialuronowego w leczeniu patologicznych zmian w obrębie fałdów głosowych napisała dr med. Beata Miaśkiewicz.
 • Słuchanie w brzuchu mamy
  W momencie przyjścia dziecka na świat jego zmysł słuchu jest w pełni rozwinięty, lecz jego doświadczenia z dźwiękiem nie zaczynają się dopiero po narodzinach – ono słucha już od dawna. Od którego tygodnia ciąży płód słyszy dźwięki, jak na nie reaguje, jakie efekty może przynieść muzykoterapia w czasie ciąży – o tym w artykule dotyczącym słuchowej stymulacji prenatalnej.
 • Muzyk musi mieć znakomity słuch… czy na pewno?
  Czy można być kompozytorem i muzykiem, nie słysząc otaczających dźwięków? Większość odpowie na to pytanie, że nie – nie można być muzykiem, będąc osobą niesłyszącą. Jednakże od każdej reguły istnieją wyjątki… i właśnie o takich wyjątkowych twórcach, którym zaburzenia słuchu nie przeszkodziły w światowej karierze muzycznej, traktuje ten artykuł.
 • Współdziałanie w terapii – nowoczesny model opieki nad pacjentem implantowanym (2)
  Kolejny z cyklu artykułów dotyczący nowoczesnego, holistycznego modelu opieki nad pacjentem implantowanym obowiązującego w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. W tym numerze wszystko na temat zaawansowanych badań audiometrycznych testujących rozumienie mowy.
 • Strony dla RodzicówRehabilitacja nastolatków z uszkodzonym narządem słuchu
  Okres dojrzewania na ogół bywa procesem burzliwym. Dotyczy to również młodzieży z wadą słuchu, dla której poszukiwanie własnej tożsamości oznacza także odpowiedź na pytanie o miejsce niepełnosprawności w życiu. W tym numerze rozważania Autorek Stron dla Rodziców koncentrują się wokół form pomocy nastolatkom borykającym się z problemami wieku dorastania i własnymi ograniczeniami.