W numerze 6/122/2011 listopad/grudzień

W numerze 6/122/2011 listopad/grudzień

W numerze 6/122/2011 listopad/grudzień

 • Nawracające infekcje dróg oddechowych u dzieci
  W okresie jesienno-zimowym nawracające infekcje dróg oddechowych stanowić mogą poważny problem dla małych pacjentów i ich rodziców. O tym, jaka liczba infekcji u dziecka mieści się „w normie”, a jaka powinna skłonić do bardziej szczegółowej diagnostyki, o czynnikach sprzyjających nawracaniu chorób dróg oddechowych, skutecznych metodach ich leczenia i sposobach zapobiegania napisała dr n. med. Joanna Ratyńska.
 • Czy wiesz, że…
  Czy aspiryna może być groźna dla wzroku, czy kultura, w której żyjemy, wpływa na budowę i funkcjonowanie naszego mózgu, czy słuchając ulubionej muzyki, gorzej widzimy? Na te i inne ciekawe pytania znajdą Państwo odpowiedź w kolejnym zbiorze ciekawostek z zakresu medycyny.
 • Hałas w szkole
  O tym, że w polskich szkołach jest zbyt głośno, wie każdy, kto kiedykolwiek znalazł się w szkolnym budynku podczas trwającej właśnie przerwy. Czy poziom tego hałasu rzeczywiście jest niebezpieczny dla zdrowia uczniów i nauczycieli? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają badania przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Warto zapoznać się z wynikami tych badań…
 • Wizyta profesora Graeme Clarka
  Profesor Graeme Clark jest legendarnym twórcą „bionicznego ucha” – pierwszego powszechnie stosowanego wielokanałowego implantu ślimakowego. Podczas wizyty w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach Profesor opowiedział o swoich niezwykle ważnych badaniach naukowych, które doprowadziły do powstania implantu ślimakowego. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawą relacją z tej wizyty.  
 • Strony dla Rodziców – Stres rodzicielski a głuchota dziecka
  Czego obawiają się rodzice dziecka z wadą słuchu, co ich najbardziej stresuje, jak te odczucia zmieniają się wraz z upływem czasu od momentu postawienia diagnozy dotyczącej wady słuchu  – o tym napisały dla Państwa dr Joanna Kosmalowa i dr Joanna Kobosko.
 • Klub „Tinnitus” – Psychologiczne aspekty problemu szumów usznych
  W tym numerze „Słyszę” zapraszamy Państwa do lektury pierwszego z cyklu artykułów, które ukażą się w naszym czasopiśmie w ramach serii zatytułowanej „Psychologiczne aspekty problemu szumów usznych”. Doświadczony terapeuta z Kliniki Szumów Usznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który od wielu lat pracuje z osobami cierpiącymi z powodu szumów i nadwrażliwości słuchowej, naświetli ten problem nie od strony medycznej, lecz psychologicznej, ukazując, jak ważne dla osiągnięcia sukcesu w leczeniu są emocje i myśli pacjenta oraz umiejętność relaksacji ciała i umysłu.