W numerze 3/113/2010 maj/czerwiec

W numerze 3/113/2010 maj/czerwiec

W numerze 3/113/2010 maj/czerwiec

 • Choroba Meniere’a cz. III – Leczenie
  Aktualnie nie istnieje metoda terapeutyczna, która gwarantowałaby wyleczenie z choroby  choroby Meniere?a. W języku medycznym oznacza to, że nie ma leczenia tzw. przyczynowego. Istnieje natomiast wiele metod terapii, których celem jest złagodzenie poszczególnych objawów, przede wszystkim zawrotów głowy, oraz leczenie zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych ataków (profilaktyczne), o czym szczegółowo napisała dla Państwa dr med. Grażyna Tacikowska.
 • Relacje z międzynarodowych konferencji:
  • Kurs otochirurgiczny w Hanowerze
   Kurs zgromadził  znakomite audytorium, składające się z kilkudziesięciu profesorów i ordynatorów klinik i oddziałów otolaryngologicznych prawie ze wszystkich krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady. Zaproszeni goście przedstawili wykłady i przeprowadzili pokazowe operacje.
  • XXX Światowy Zjazd Audiologów w Sao Paulo
   Tradycja spotkań międzynarodowego towarzystwa audiologicznego sięga roku 1953, kiedy to odbył się pierwszy taki zjazd w Paryżu. Zjazd w Sao Paulo był jednym z najliczniejszych w historii. Zaprezentowano na nim najnowsze doniesienia w zakresie badań elektrofizjologicznych narządu słuchu, problemu neuropatii słuchowej, aparatów słuchowych, czy zapobiegania występowania uszkodzeń narządu słuchu. Więcej w numerze.
 • Strony dla Rodziców – O kontakcie i komunikacji w bliskich relacjach
  Każdego dnia nasze dzieci zjawiają się przy nas i przynoszą ze świata różne sprawy. Werbalnie lub niewerbalnie komunikują, jak odbierają rzeczywistość i pokazują ? poprzez zachowania i emocje ? co się z nimi dzieje w ich różnych kontaktach ze światem i innymi ludźmi. Oczekują od nas? Właśnie, czego od nas oczekują? O tym napisały dla Państwa Joanna Kobosko  i Joanna Kosmalowa.
 • Klub „Ślimaczek” – W poszukiwaniu świata dźwięków (cz. II)
  Dalsza część ciekawej relacji z  podróży do świata dźwięków, którą napisał dla Państwa Paweł Tendera – użytkownik Duetu – czyli zintegrowanego systemu implantu i aparatu słuchowego.
 • Klub „Tinnitus”
  Wywiad z dr Anną Fabijańską z Kliniki Szumów Usznych Instytutu