W numerze 1/117/2011 styczeń/luty

W numerze 1/117/2011 styczeń/luty

W numerze 1/117/2011 styczeń/luty

 • Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego
  Czy za pomocą rezonansu magnetycznego można badać zachowania społeczne człowieka, jego emocje, reakcje na nieoczekiwane zdarzenia, czy można obserwować lateralizację funkcjonalną półkul mózgowych?  Odpowiedź na te i inne ciekawe pytania znajdą Państwo w artykule Tomasz Wolaka i Patrycji Naumczyk. 
 • Czy wiesz, że…        
  Jak zrobić lek przeciwbólowy ze ślimaka? Na czym polega ochronne działanie czekolady? Czy skanery powszechnie stosowane na lotniskach mogą być niebezpieczne dla człowieka?
  O tych i innych ciekawostkach medycznych przeczytają Państwo w stałej rubryce „Czy wiesz, że”.
 • Jubileusz 15-lecia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
  Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu istnieje od 15 lat. Pomimo tak krótkiej historii jest obecnie wiodącą w skali międzynarodowej jednostką kliniczną i naukową, ściśle współpracującą z najważniejszymi ośrodkami  zagranicznymi, realizującą międzynarodowe programy badawcze  i granty naukowe, licznie odwiedzaną przez gości z całego świata, którzy przyjeżdżają tu, by się uczyć od polskich specjalistów i korzystać z ich bogatego doświadczenia. Więcej informacji o tym, jak rozwijał się Instytut, znajdą Państwo w pierwszym w tym roku wydaniu „Słyszę”.
 • Trzyletni „Program badań przesiewowych słuchu u dzieci klas VI szkół podstawowych na terenie m.st. Warszawy”
  W artykule prezentujemy Państwu wyniki programu, którego celem było zwiększenie stopnia wykrywania zaburzeń słuchu u dzieci w wieku szkolnym oraz usprawnienie wczesnej diagnostyki i terapii. 
 • Strony dla Rodziców – Kim będzie moje głuche (słabosłyszące) dziecko?
  Czym rządzi się oferta zawodowa dla osób z wadami słuchu? Czy stwarza szanse rozwoju zawodowego zgodnie z predyspozycjami? W bieżącym wydaniu „Stron dla Rodziców” proponujemy naszym Czytelnikom wspólne przyjrzenie się sytuacji zawodowej młodych ludzi głuchych i słabosłyszących.