W numerze 1/111/2010 styczeń – luty

W numerze 1/111/2010 styczeń - luty

W numerze 1/111/2010 styczeń – luty

 • Choroba Meniere’a
  W tym numerze „Słyszę” prezentujemy Państwu pierwszy z cyklu artykułów napisanych przez lekarza otoneurologa na temat rzadkiego, niegroźnego, ale negatywnie wpływającego na jakość życia schorzenia, jakim jest choroba Meniere’a. Zawarte tutaj podstawowe informacje pozwolą zrozumieć istotę tej choroby i jej przyczyny.
 • Relacje z konferencji naukowych w Singapurze i na Filipinach poświęconych chirurgicznemu leczeniu zaburzeń słuchu oraz z szóstej, siódmej i ósmej edycji warsztatów „Window Approach Workshop”.

  Strony dla rodziców – O społecznej akceptacji dziecka z wadą słuchu
  Wielu rodziców z niepokojem myśli o relacjach swego niedosłyszącego dziecka ze światem, gdy tylko uświadomią sobie, że wada słuchu ma ogromny wpływ na komunikowanie się człowieka. Rodzice zastanawiają się: Czy ich dziecko spotka życzliwych czy nieprzyjaznych, a może nawet wrogich ludzi? Czego doświadczy? Czy zostanie zaakceptowane? Czy znajdzie kolegów, przyjaciół? Czy świat przyjmie ich dziecko i da mu miejsce w głównym nurcie życia, czy pozostawi na marginesie, w poczuciu smutku i osamotnienia? O tym i innych problemach towarzyszących wychowywaniu dziecka z wadą słuchu napisały dla Państwa Joanna Kobosko i Joanna Kosmalowa.

 • Klub „Tinnitus”
  Wprowadzamy w „Słyszę” nową rubrykę, którą potocznie nazwaliśmy „szumową”. Będzie to bowiem miejsce przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy chcą rozmawiać o różnorodnych problemach związanych z odczuwaniem szumów usznych, formach terapii, czy po prostu o „sposobach na życie” z tą dolegliwością. W pierwszym wydaniu – wywiad z dr Grażyną Bartnik – kierownikiem Kliniki Szumów Usznych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.
 • Kącik psychologa – Powiedz mi, że będę lepiej słyszał, tak jak mówisz mi, że mnie kochasz.
  O swoich doświadczeniach i refleksjach na temat pracy z dziećmi z wadą słuchu i ich rodzicami na turnusach rehabilitacyjnych w Międzynarodowym Centrum Rehabilitacji w Łebie napisała psycholog – Karolina Kuklińska