Urządzenia na przewodnictwo kostne

System Cochlear™ BAHA Connect – schemat i mocowanie © Cochlear

System Cochlear™ BAHA Connect – schemat i mocowanie
© Cochlear

Zjawisko przewodzenia dźwięku na drodze kostnej znane jest od dawna. W normalnym słyszeniu odgrywa niewielką rolę. Jednak w przypadku patologii układu przewodzącego dźwięk w uchu można za pomocą specjalnych urządzeń wzmocnić transmisję sygnału przez kości, aby wykorzystać ją do wywołania wrażeń słuchowych. Dostępne obecnie na rynku tego typu urządzenia są stale udoskonalane. Ważne jest zatem nieustanne poszerzanie wiedzy zarówno przez lekarzy, jak i protetyków słuchu, aby jak najlepiej dobrać, a następnie dopasować odpowiedni system do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Mgr Anna Ratuszniak, dr n. med. Maciej Mrówka
INSTYTUT FIZJOLOGII I PATOLOGII SŁUCHU

Urządzenia na przewodnictwo kostne zamieniają falę akustyczną na wibracje. Stosuje się je u osób z wrodzonymi wadami ucha zewnętrznego, np. całkowitym lub częściowym niewykształceniem małżowiny usznej (mikrocja), niedorozwiniętym lub niedrożnym przewodem słuchowym zewnętrznym (atrezja przewodu słuchowego zewnętrznego), a także u pacjentów z wadami ucha środkowego (głównie kosteczek słuchowych), które nie poddają się leczeniu chirurgicznemu. W wadach tego rodzaju często nie jest możliwe zastosowanie konwencjonalnych (na przewodnictwo powietrzne) protez słuchowych ze względu na trudności z umocowaniem aparatu.

Systemy te sprawdzają się również u osób ze schorzeniami nabytymi, którym towarzyszy niedosłuch przewodzeniowy (zaburzone jest przewodzenie dźwięków w uchu środkowym lub zewnętrznym) lub mieszany (występują zarówno problemy z przewodzeniem dźwięków, jak i ich odbiorem w uchu wewnętrznym). Najczęstszą przyczyną niedosłuchów przewodzeniowych są przewlekłe stany zapalne ucha środkowego, często przebiegające z wyciekiem. Wskazaniem do zastosowania aparatów na przewodnictwo kostne są także reakcje alergiczne i stany zapalne ucha zewnętrznego, uniemożliwiające umieszczenie wkładki od aparatu w małżowinie usznej i przewodzie słuchowym zewnętrznym. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń przewód słuchowy pozostaje drożny, co sprzyja leczeniu stanów zapalnych. Korzyści z protez wykorzystujących kostne przewodnictwo dźwięków odnoszą także osoby z tzw. głuchotą jednostronną (ang. Single Sided Deafness – SSD) oraz pacjenci z tympanosklerozą, niektórymi przypadkami otosklerozy i innymi schorzeniami, w których interwencja chirurgiczna okazała się niewystarczająca do poprawienia poziomu słyszenia.


Więcej w wydaniu marzec/kwiecień 2014 (1/136/2014)
http://slysze.inz.waw.pl/w-numerze-marzeckwiecien-2014-21372014/

KUP TERAZ
http://www.inz.waw.pl/web/wydawnictwa/isklep.php