Tyle radości ze słyszenia (Słyszę nr wrzesień/październik 5/151/2016)

Tyle radości ze słyszenia  (Słyszę nr wrzesień/październik 5/151/2016)

Tyle radości ze słyszenia (Słyszę nr wrzesień/październik 5/151/2016)

Jak pacjent z implantem radzi sobie w życiu?
Akcja informacyjna Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej
Na drodze do świata dźwięków pacjent z implantem napotyka większe lub mniejsze problemy w codziennym życiu. Nawet jeśli osiąga po operacji dobre wyniki w testach sprawdzających czułość słuchu lub stopień rozumienia mowy, może zachowywać się tak, jakby wciąż był niesłyszący. Z powodu wady słuchu może czuć się wykluczony, nie przejawiając chęci do kontaktu z ludźmi. Wiedzę, jak pacjenci z implantem radzą sobie w swoim środowisku i jakie bariery napotykają w życiu codziennym, uznaje się dziś za kluczową na etapie wdrażania ich do normalnego życia. Tylko znając problemy pacjentów, także te psychologiczne, można im pomagać. Z tego względu w Zakładzie Implantów i Percepcji Słuchowej, prócz szczegółowych badań słuchu, wykonuje się także badania przy użyciu narzędzi psychometrycznych. To ankiety i kwestionariusze wypełniane przez pacjentów, których wyniki pozwalają na ocenę aktywności i zaangażowania pacjentów.

O medycynie i cierpieniu. Wykłady prof. Henryka Skarżyńskiego z okazji inauguracji roku akademickiego 2016/2017
Relacja z wykładów inaugurujących nowy rok akademicki, które prof. Henryk Skarżyński wygłosił na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

Sztuka i medycyna
Do grona Przyjaciół po Wsze Czasy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu dołączyli dwaj wybitni aktorzy: Ignacy Gogolewski i prof. Jerzy Stuhr.

Uszy do góry!
„Usłysz dobre dźwięki” to tytuł koncertu zorganizowanego przez Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Udział w tym koncercie wzięli m.in. pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, którzy są laureatami zorganizowanego przez prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszego w świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

O postępie w nauce
Przedstawiciele Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu biorą udział we wszystkich znaczących w świecie kongresach, konferencjach i sympozjach naukowych, prezentując procedury kliniczne, jakie wdrażane i realizowane są w Kajetanach. W numerze sprawozdania z ważnych konferencji m.in. w Madrycie, Lizbonie, Genewie, Salzburgu i Londynie.

Na wysokich tonach. Historia z happy endem
Jest utalentowana, ale także bardzo ambitna i pracowita. Dlatego mimo wady słuchu osiąga dobre wyniki w nauce. Skończyła też szkołę muzyczną. Jej ukochanym instrumentem są skrzypce. W tym roku 14-letnia Daria Władzińska, pacjentka Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, została laureatką Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

Słuch w zasięgu bluetootha
Użytkownicy aparatów słuchowych często narzekają na problemy ze słyszeniem i rozumieniem mowy w trudnych warunkach akustycznych, gdy dźwięk płynie z oddali. Rozwiązaniem dla nich może być technologia bluetooth. Zastosowanie akcesoriów do bezprzewodowej komunikacji pozwala bowiem zmniejszyć wpływ pogłosu i niekorzystnej akustyki pomieszczenia na przesyłany sygnał.

Specjalnie dla rodziców. Trudny okres dojrzewania
Niesłyszące lub niedosłyszące nastolatki, prócz problemów typowych dla wieku dojrzewania, mają dodatkowe trudności wynikające z niepełnosprawności. Na czym one polegają? Jak rodzice mogą wspomóc nastoletnie dzieci z zaburzeniami słuchu? Wyjaśnia Nina Ambroziak, psycholog i terapeuta z wieloletnim doświadczeniem.

Biegam razem z psem
Canicross, czyli bieganie z psem, to nowa dyscyplina wywodząca się ze sportu psich zaprzęgów. W Polsce także znajduje coraz więcej pasjonatów. O zaletach canicrossu opowiada Jagna Wypych, wielbicielka zwierząt oraz biegania, jedna z organizatorek charytatywnego biegu „Zabierz piesia do Międzylesia”.

Lekcja Konrada Gacy o zdrowym odżywianiu
W okresie wzrostu organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego należy pamiętać o właściwym odżywianiu dzieci, zarówno w domu, jak i w szkole. Dobrze zbilansowana dieta korzystnie wpływa na rozwój dzieci, poprawia ich samopoczucie, zdolność koncentracji i ułatwia przyswajanie wiedzy.