Stymulacja słuchowa głosu (Słyszę nr marzec/kwiecień 2/148/2016)

Stymulacja słuchowa głosu  (Słyszę nr marzec/kwiecień 2/148/2016)

Stymulacja słuchowa głosu (Słyszę nr marzec/kwiecień 2/148/2016)

Polska szkoła otochirurgii – Konferencja „Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii”
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Narządów Zmysłów zorganizowały wspólnie konferencję naukową „Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii” pod patronatem Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Otorynolaryngologii prof. Henryka Skarżyńskiego. Rozpoczęła się ona 3 marca w Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu.

W obronie ciszy. 25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
WHO ostrzega, że 1,1 mld ludzi jest narażonych na utratę słuchu. Najbardziej zagrożone są osoby w wieku od 12 do 35 lat, słuchające głośnej muzyki na urządzeniach przenośnych. Ale szkodliwe dla słuchu jest też przebywanie w miejscach, gdzie poziom hałasu jest bardzo wysoki, np. na koncertach i imprezach masowych.

Prof. Henryk Skarżyński „Osobowością Roku 2016”
Osobowość Roku to tytuł przyznawany przez kapitułę, w skład której wchodzą redaktorzy magazynu „Osobowości i Sukcesy” oraz wybitne osobistości nagrodzone w poprzednich latach. Przyznawany jest on w różnych kategoriach, m.in. polityka, biznes, sport, nauka i kultura. Wyróżnienie to otrzymują osoby, które poprzez ciężką pracę i wiele wyrzeczeń osiągnęły zawodowy sukces. W tym roku otrzymali je prof. Henryk Skarżyński oraz m.in. Marian Opania, Beata Kozidrak, Katarzyna i Cezary Żakowie, prof. Mirosław Ząbek.

Debata „Polska humanistyka – stan i potrzeby” z udziałem prof. Henryka Skarżyńskiego
W kwietniu 2016 r. w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku odbyła się debata „Polska humanistyka – stan i potrzeby”. Debatę zorganizowali: prof. Henryk Skarżyński, prezydent Fundacji Akademia Polskiego Sukcesu, prof. Adam Koseski, rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, wiceprzewodniczący Rady Fundacji Akademii Polskiego Sukcesu, oraz Ryszard Konwerski, prezes Polskiego Klubu Biznesu. Podczas debaty wręczono złote medale Akademii Polskiego Sukcesu.

Usłyszeć i zrozumieć dźwięk. Terapia dla dzieci z zaburzeniami uwagi słuchowej
Metoda Tomatisa, wdrożona w Polsce w latach 90. przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, jest jedną z metod terapii przeznaczonych dla dzieci i dorosłych z trudnościami w percepcji słuchowej wynikającymi m.in. z zaburzeń uwagi słuchowej. Przeprowadzone zostały szeroko zakrojone badania poświęcone skuteczności tej metody wśród różnych grup pacjentów, zwłaszcza dzieci. Jej ocena była tematem pracy doktorskiej Marzeny Mularzuk z Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu.

Nie ustaję w biegu. Historia z happy endem
Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce, twierdził Marc Buhl. Znaczenie słów niemieckiego pisarza doskonale rozumie dwudziestoletni Adrian Ojdana, pacjent Instytutu i członek Kadry Polski Niesłyszących w Lekkiej Atletyce. Mając poważne zaburzenia słuchu, walczył jednocześnie o sportowe trofea, wymarzony zawód informatyka oraz o miejsce wśród słyszących ludzi. I w sporcie, i w życiu Adrian kieruje się zasadą: na sukcesy trzeba zapracować.

Stymulacja słuchowa głosu. Światowy Dzień Głosu
W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu została opracowana przez dr hab. n. med. Agatę Szkiełkowską nowatorska terapia dla pacjentów z zaburzeniami głosu, tzw. Stymulacja Słuchowa Głosu (SSG). O obiecujących efektach jej stosowania mówiła podczas konferencji „Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii” w Krynicy Anna Rosińska, logopeda i pedagog z Kliniki Rehabilitacji Instytutu.

Leczenie częściowej głuchoty
W ciągu ostatnich lat nastąpiło istotne poszerzenie kryteriów kwalifikacji do wszczepienia implantów ślimakowych. Urządzenia te nie są już tylko rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie do leczenia obustronnych niedosłuchów odbiorczych głębokiego stopnia. Obecnie stosuje się je także w innych wadach słuchu, m.in. w leczeniu częściowej głuchoty. Na czym polega specyfika tego zaburzenia i dlaczego pacjentów z tym zaburzeniem kwalifikuje się do wszczepienia implantu, mówił podczas konferencji „Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii” w Krynicy dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej.

Niesłyszący pupil w rodzinie
Wychowanie dziecka z zaburzeniem słuchu zajmuje zwykle więcej czasu i uwagi niż jego zdrowych braci czy sióstr. Rodzeństwo malucha, który wymaga terapii i specjalnej troski, często czuje się odsunięte, a nawet mniej kochane przez rodziców. Jak budować pozytywne relacje w rodzinach, w których jedno z dzieci nie jest w pełni sprawne, wyjaśnia Nina Ambroziak, psycholog i terapeuta z wieloletnim stażem.

Gdy marsz jest podróżą
Wychodził cztery złote medale olimpijskie. Teraz, po zakończeniu sportowej kariery, zachęca młodych ludzi do uprawiania lekkoatletyki, szczególnie jego ulubionej dyscypliny – chodu sportowego. Robert Korzeniowski, jeden z gigantów polskiego sportu, opowiada na łamach „Słyszę” o zaletach marszu, biegu i innych form ruchu na świeżym powietrzu. Tym samym wspiera promowaną przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ideę 10 tysięcy kroków.

Jak dbać o dietę niepełnosprawnych dzieci?
Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka to duże wyzwanie. Rodzice nie zawsze sobie z nim radzą i popełniają liczne błędy. Wielu próbuje na przykład rekompensować dzieciom ich ograniczenia, czy choćby poprawić humor, podsuwając smakołyki. Mają dobre intencje, ale zamiast pomagać – szkodzą dzieciom. Przejadanie, nadmiar słodyczy prowadzi bowiem do nadwagi, a nawet otyłości